Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

       

Тук е необходимо важно уточнение – тази изключителна двойка бе доста по-обрана в прегръдките и целувките, когато половинките им бяха наблизо.

Този път обаче елитът на президентския прием е безкомпромисен и настоява да види трогателния романс за последен път. Балната зала притихва и отново изригва: „Искаме целувка!“ Изражението на Рейгън замръзва. В този момент съпругата му Нанси, прочута със самообладанието и веселия си нрав, се провиква, обръщайки се към Тачър: „Ние я обичаме!“

Маргарет Тачър танцува с Роналд Рейгън в Белия дом през 1988 г.
Маргарет Тачър танцува с Роналд Рейгън в Белия дом през 1988 г.

Елитът, присъстващ на приема, избухва в овации. Танците вече могат да започнат и Рейгън както всеки път галантно кани Желязната лейди на дансинга. С изключение на първата им среща като министър-председател и президент. Биографът й Х. У. Бранд твърди, че през 1981 г. тя била много разочарована, че Рейгън не я е поканил на танц. Британският посланик във Вашингтон сър Никълъс Хендерсън бързо схванал унинието й и я помолил да му окаже честта да я завърти в шеметен валс. В дневника си представителят на Лондон в САЩ подчертал, че вероятно Рейгън не е бил наясно с протокола и се е чудел дали ще е удачно да я покани. След това първо посещение американският президент никога повече няма да повтори тази грешка и при всички свои виждания двамата са неизменната танцова атракция.

Приятелството между тях възниква след първата им среща през 1975 г. Тя току-що е оглавила Консервативната партия, а той е губернатор на щата Калифорния, когото републиканците ще издигнат за президент.

След първата среща той отбелязва в дневника си: „Харесах я веднага, тя е сърдечна, женствена, грациозна и интелигентна.“

Двамата са очаровани един от друг – възхищават се на едни и същи икономисти като Фридрих Хайек и Милтън Фридман, мечтаят за грандиозни реформи, които ще изтласкат синдикатите и социалистите и ще докажат несъстоятелността на комунистическата доктрина, поставяща „оръжия преди маслото и хляба“ и смазваща свободите на хората.

Зашеметен от срещата, току-що кацнал в родната Калифорния, Рейгън сяда да й пише, за да й благодари за прекараните няколко дни в Лондон, като използва случая да я покани да му гостува. До 1979 г. е известно, че двамата поддържат интензивни контакти, задълбочавайки връзката си – така постепенно установяват, че имат еднакви мечти за САЩ, Великобритания и за света, като отправна точка е свободата, моралът и християнските ценности. Вярват, че ако са единни във всичко, няма да има кой да ги спре.

Амбицията им да променят света към по-добро е толкова силна, че през 1979 г. тя успява да спечели изборите и става първата жена министър-председател. Звучи невероятно, но месеци след нея и той прави своя пробив, встъпвайки в длъжност през януари 1981 г. като президент на Съединените щати.

“Рейгън спечели Студената война без нито един изстрел”, казва Маргарет Тачър.
“Рейгън спечели Студената война без нито един изстрел”, казва Маргарет Тачър.

Съвпаденията продължават, защото и двамата са странни птици, които всеки момент се очаква да се провалят. Тя е първата жена премиер в мъжкия свят на политиката в тогавашна Великобритания и на нея се гледа като на екзотичен експеримент. За „добре дошла“ е посрещната с една от най-дългите студентски стачки, която би свалила от власт мнозина. Рейгън има своите проблеми - макар да изглежда максимум на 50 години, в САЩ го критикуват, че е прекалено възрастен за поста – на 70 г., атакуван е, че е бивш актьор, че в миналото е бил демократ.

Поради всичко това на двамата реформатори е отнето правото на 100-те дни и те решават да се вкопчат един в друг и да се подкрепят взаимно, тъй като „странните“ им идеи за намаляване на данъците и приватизация звучат почти налудничаво. По това време думата, синоним на раздържавяване, все още не фигурира в речника.