Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

       

Според него професорът искал да прави в САЩ от изкуството си бизнес. Отправял предупреждения към властта в България да не пипа имотите му и особена ателието, в което имал ценни творби. След емигрирането на Далчев в САЩ скулптурните му шедьоври масово са разрушавани от вандали. Според статии от онова време неговите произведения, оценени по света за стотици хиляди долари, у нас се продавани като метал за претопяване.

На 70-годишна възраст скулпторът емигрира в САЩ.
На 70-годишна възраст скулпторът емигрира в САЩ.

Година по-късно агент Добрев получава специална задача да предостави на ДС още информация за връзките на проф. Далчев с вражеската българска миграция в САЩ. Ето какво пише Дометиан през ноември 1981 г.: "Далчев прави изложби главно с историческа тематика, отвлечени скулптури. Работи за засилване на политическите антибългарски елементи. Рядко ходи на църква. Искал да направи скулптура на св. София за църквата в Чикаго, но настоятелството бе обработено и отказа." Далчев разказвал пред други сънародници отвъд океана, че избягал от България, за да може синът му да получи солидно образование.

Епископът стига още по-далеч в доносите си. В един от тях пише, че съпругата на Далчев е имала връзка с неговия секретар П. Петров, но спира дотам и не разкрива подробности за предполагаемата афера.

В повечето сведения духовникът преразказва думи на свой приятел, който се срещнал с Далчев в САЩ.

Именно приятелят посочил, че за разлика от жена си самият Далчев е по-умерен в изказванията си срещу партията.

"Бил доста резервиран и предпазлив към свои сънародници. Вече бил в ръцете на БНФ (Български национален фронт - емигрантска организация, поддържаща монархизма и вражеска за социалистическата власт в България след 9 септември 1944 г. - бел. ред.)" По сведението на приятеля тази организация подкрепя материално и морално твореца и "той трябва да им угажда".