СССР наредил на Живков да строим капитализъм още през 1983 г.
Бившият Първи пазел писмо от Юрий Андропов с нареждане да възстанови буржоазните партии
Юрий Андропов изпратил официално писмо на Тодор Живков с разпореждане в Народна република България да се възстановят старите буржоазни партии още през 1983 г. За това свидетелства пред "168 часа" поетът Кольо Босия.
"Бившият Първи бе под домашен арест на ул. "Секвоя" – разказва той. – Аз го посещавах често и веднъж го попитах: "А кой сътвори цялата тази "демократична" галимация?" Тогава някогашният генерален секретар на БКП станал и отишъл в съседната стая. След малко се върнал с един документ.
Показал писмото
от съветския ръководител
Тълкуването на Босия е, че целта на тази политическа "гимнастика" била да се създаде пародия на капитализъм, така че след няколко десетилетия народът сам да поиска връщането на комунистическите порядки. Но дали е така?
Изследователи допускат, че Андропов е искал да тества у нас някаква хибридна политическа система – многопартийна, но с доминираща роля на компартията. Кой знае.
Преждевременната му смърт ни лиши от възможността да участваме в този социален експеримент. И все пак по-зрелите хора си спомнят, че именно по онова време Живков се охрабри да говори за отваряне към Запада. Изказа се, че България трябва да стане Япония на Балканите. Реално икономиката на НРБ в края на 70-те години беше в трагично състояние, тежката индустрия от съветски тип вече не можеше да предложи икономически растеж. И все пак имаше един малък сектор,
който беше в крак с
времето – IT секторът
"България се специализира в компютърните науки и софтуера, а в началото на 80-те години страната ни беше сред петте най-големи износители на компютърни компоненти в света", припомня и президентът Плевнелиев.
Технологичното обновление засегна и българската оръжейна промишленост, която бе експортно ориентирана и разполагаше със значителни количества валута по второ направление.
Например казанлъшката оръжейница, която по онова време се наричаше Машиностроителен комбинат "Фридрих Енгелс", в средата на 80-те закупи лиценза за производство на супермодерните японски автоматични обработващи центрове Mazak. И така, произвежданите в Града на розите автомати АК-47 придобиха по-добри ТТ-данни от оригиналните съветски оръжия.
На практика въпреки писмената заповед на Андропов от 1983 година правешкият ръководител
предпочете да се сниши и да се ослуша,
вместо да рискува с въвеждането на многопартийна система. Да, Горбачов започна своята перестройка, като заложи повече на гласността, а занемари преустройването на икономиката според изискванията на свободния пазар.
За да не му дърпат ушите от Москва,
Живков у нас само имитираше преустройство,
чийто връх бе прословутият Указ 56.
За гласност и разни други демократични екстри в НРБ така и не стана дума. Защото паралелно с фалшивото преустройство у нас вървеше безумният Възродителен процес.
Може би подсъзнателно Тато бе скочил в блатото на шовинизма.
А кой отрови Юрий Андропов, четете ТУК.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха