Болниците пак пълни, линейки обикалят с часове
Сигнали до институциите обаче никой не подавал
В София увеличиха леглата с още 306
Във Варна няма нито едно място в интензивния сектор
Легла ще разкрием, но няма лекари, твърдят от Благоевград
Препълнени болници, недостигащи легла и обикалящи с часове линейки в опит да открият място за пациента - познатата картина от пиковете на предишните COVID вълни се повтаря.
Това установи проверка на “24 часа” сред болниците в страната, а потърпевши разказаха и за премеждията на близките им да получат медицинска помощ.
Сигнали до институциите обаче никой не е подавал, а за отделните случаи здравният министър Стойчо Кацаров разбирал от медиите, обясни той в петък.
Необорудвани легла, на които няма как да настанят болен в по-тежко състояние, запълнен и дори надхвърлен капацитет,
недостигащ
и изтощен
персонал
са сред основните причини, които затрудняват приема на болни. Това важи особено в болниците, в които се приема и голяма част от останалата патология, включително спешните случаи, като столичната УМБАЛ “Света Анна”.
Там при капацитет от 160 легла, 16 от които интензивни, в четвъртък са лекувани 168 COVID болни. Слагат се повече легла в стая, което е некомфортно и за самите болни, но целта на медиците е да връщат по-малко хора. От тези 168 ваксинирани са само 6 и нито един не е в интензивно отделение, посочват от лечебното заведение.
В момента там в COVID са преобразувани общо 5 отделения - инфекциозно, кардиологията, гастроентерологията, ендокринологията и пулмологията.
Въпреки усилията им обаче в сряда вечер там не успява да приемат 77-годишният Стефан Манев, който развива симптоми и тежка клинична картина само за ден. Той и съпругата му живеят в село близо до Елин Пелин. Първа симптоми проявява жена му - 72-годишната Соня Манева, която в понеделник си прави PCR тест и той излиза положителен. До вторник вечерта Стефан не проявява почти никакви симптоми, но изведнъж започва да се влошава, разказва синът им Марин Манев. На линейка звънят в сряда вечерта, но поради състоянието и придружаващите им заболявания в болницата в Елин Пелин казват, че не могат да ги приемат.
Линейката тръгва към София и около
5 часа обикаля
по болниците
в опит да се намери място за Стефан. За Соня по-рано успяват да намерят легло в Инфекциозна болница.
Обиколката им започва от Четвърта градска, за която от координационния център им казват, че има места. Докато стигнат обаче, са заети. Ситуацията се повтаря в “Света Анна”, “Александровска”, ИСУЛ, ВМА. Минават и през Втора градска, където легло има, но не и апарат за обдишване, поради което там не приемат по-тежки случаи. Накрая мъжът е приет в “Света Екатерина”, но през това време той допълнително се влошава и малко по-късно е интубиран.
След осезаемия натиск заповед за увеличаване на леглата в столичните болници издаде в петък директорът на СРЗИ д-р Данчо Пенчев. Първо такава имаше от 12 октомври - за 224 нови легла, сега към тях са добавени още 82, главно в големите държавни болници и някои по-малки частни.
Нито едно свободно място в интензивния сектор няма и във Варна, съобщиха от РЗИ. Нови легла обаче нямало да се разкриват.
504 от общо 719 легла за неусложнени случаи са заети в Пловдив. Запълнени са и 80% от интензивните легла. В областта могат да се разкрият още 386 места и така леглата да станат 1200.
С едва 94 свободни места за пациенти в средно и средно тежко състояние и 20 за интензивно лечение разполагат пък в Бургаска област. Там са разкрити в момента 329 легла във всички държавни и частни болници, от които 24 - интензивни. При нужда броят им може да се увеличи до 550, вкл. 28 интензивни, колкото в пика на втората вълна в края на 2020 г., уточняват от РЗИ. Най-много легла за COVID пациенти обаче са били разкрити в пика на третата вълна - 720, от които 28 интензивни.
В УМБАЛ - Бургас, в момента има 90 COVID легла, разполагат и с 12 реанимационни. Засега не се усеща много голям натиск, както беше в пика на втората и третата вълна, казват от там.
109 от наличните 138 легла във Враца вече са заети. Капацитетът е само за 20 допълнителни.
По-спокойно е положението във Велико Търново, където все още са заети около половината легла - 175 от общо 268. Максимумът там са 299 легла плюс 22 интензивни, каза шефката на РЗИ д-р Евгения Недева.
Седем отделения в МБАЛ - Благоевград, вече са станали COVID, а хоспитализираните са 100. Има възможност за преобразуване на още едно отделение с около 20 легла. В реанимацията има 12 места и вече 10 са заети . В частната болница “Пулс” има около 26 пациенти, 9 са в тубдиспансера и 5-има в онкоболницата.
В Югозападна болница има близо 80 пациенти с коронавирус, леглата в Сандански са пълни, има няколко свободни във филиала в Петрич.
100% са пълни
лечебните
заведения в
Разлог и
Сандански,
в останалите има по 5-6% свободни легла.
“Легла ще разкрием, но няма персонал. Наличните лекари, сестри, санитари са под критичния минимум, половината са в пенсионна възраст”, коментира директорът на МБАЛ - Благоевград, Огнян Митев.
23 нови легла планират да разкрият в университетската болница в Стара Загора. Сега разполагат със 155, свободни са 32. Медицинският съвет там предлага във всички болници в областта да се заделят 20% от общия капацитет.
В областната болница в Търговище леглата са общо 90, заетите са 58. В Плевен са заети 60% от леглата за лечение на пациенти без усложнения и 85% от интензивните. В Пазарджик са запълнени 70% от общо 227, в Търговище - 2/3.
Засега увеличение на леглата не планират и в Монтана, където са заети общо 174 от 218 легла.
Най-четени
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Диктатура на тъпоглавите
У нас тлее разлом, потиснат и нерешен, неизговорен и изопачен За превратностите на съдбата се замислих. Дивашката реакция на театрална пиеса, от една страна, е обида за изкуството
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия На 10 ноември Тодор Живков дреме по време на преврата
Костадин Чакъров: Не беше изненадан, по предписание на правителствени лекари винаги спеше следобед Наричал приятелите си от Политбюро цеховите майстори от задругата “Боже
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър