Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Хлябът и брашното вече се облагат с 20% ДДС, което ще доведе до вдигане на цената.
Хлябът и брашното вече се облагат с 20% ДДС, което ще доведе до вдигане на цената.
  • Парното не се пипа сега след повишението през лятото с близо 30%
  • Пеевски видя в решенията за новите тарифи обслужване на интересите на енергийни олигарси и обеща мерки, за да не бъдат притискани хората и бизнеса с високи сметки

Токът поскъпна с над 8% от 1 януари, след като на закрито заседание Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цените на електрическата енергия за бита. Регулаторът утвърди и преференциалните цени и премиите на производителите на комбинирано производство и на производителите от възобновяеми източници.

За клиентите на “Електрохолд” цената нараства с 8,36%, на ЕВН – с 8,39%, а при “Енерго Про” - с 8,55%. Включени са и цените за мрежовите услуги.

От КЕВР посочват, че основната причина, която налага поскъпването, е значителното

увеличение на прогнозната годишна пазарна цена

за периода от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г. Тя се вдига от 173,09 лв. за мегаватчас на 212,12 лв., което е повече от 23%.

Повишението на цените на електрическата енергия за бита се дължи и на по-големите разходи на обществения доставчик поради увеличените количества за регулирания пазар, които са стигнали 927 000 мегаватчаса. Това е увеличение с 12%. Значителна част от този ток идвал от държавната “ТЕЦ Марица-изток 2”.

Така КЕВР не взе предвид искането на Делян Пеевски - председател на “ДПС-Ново начало”, заседанието за приемането на новите цени да бъде отменено. Пеевски се аргументира с това, че има внесен в парламента проект на решение за мораториум върху цените на електроенергията и решения за смяна на членовете на КЕВР. Според него решението на регулатора е взето без публичност и обществен контрол. В позиция след заседанието на 1 януари Пеевски обяви, че ще бъдат

предприети всички законови мерки, с които да бъде защитен общественият интерес

и да не се допусне да бъдат притискани хората и бизнеса с неоправдано високи цени, които били в интерес само на “енергийни олигарси”.

Природният газ поскъпна също с близо 8% от 1 януари и вече струва 81,94 лв. за мегаватчас без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. На тази цена “Булгаргаз” ще продава на газоразпределителните компании и топлофикациите. Това реши на закрито заседание Комисията за енергийно и водно регулиране. Поскъпването е по-ниско от предварително заявеното и това е добра новина за българските бизнес и битови потребители на природен газ, смятат от КЕВР.

В ценовия микс е включено цялото количество газ, доставян по интерконектора България – Гърция по дългосрочния договор с Азербайджан. Тези количества имат важно значение за постигане на благоприятна цена на синьото гориво.

“Булгаргаз” е сключил и два договора за доставка на втечнен газ

с търговци. В ценовия микс за месеца са включени и количества от хранилището “Чирен”.

От регулатора припомнят, че въпреки поскъпването на газа от януари цената на парното не се променя. Тя бе вдигната на 1 юли миналата година средно с 29,73 % за цялата страна.

За софиянци вдигането бе най-осезаемо - с 39,99%. Другите дружества с чувствително вдигане на цената са “ЕВН България Топлофикация” (38,28%) и “Веолия Енерджи Варна” (38,88%).

Утвърдената от регулатора промяна бе с близо 10% средно по-ниска от предварителните разчети, които предвиждаха увеличение с 39,26%.

Основните причини за вдигането на парното бяха четирикратно увеличените цени на природния газ и двойният ръст на въглеродните емисии. За дружествата в цялата страна посочените два компонента представляват средно 80% от техните разходи за производство на топлинна енергия.

Все пак КЕВР предприе мерки, за да подпомогне битовите потребители

Комисията приложи регулаторен механизъм, с който компенсира сметките чрез фонда за сигурност на електроенергийната система. По този начин те няма да се налага да заплащат цени за парно в размера, поискан от топлофикационните дружества.

Експертите на комисията обясняват прилагания метод на регулиране като най-подходящ и с най-добра възможност тези изменения да бъдат отразени.

Поскъпване ще има и при хляба и тестените изделия, след като от 1 януари се върна ставката от 20% ДДС за тях. Досега данъкът бе 0%. Това означава, че масовият хляб , който в момента се продава за 1,60 лева, ще поскъпне до близо 2 лева.

Увеличение на цените може да има в ресторантите, защото за тях от 1 януари ДДС отново е 20%. Досега те плащаха 9 на сто данък - мярка, която бе приета по време на пандемията. Ако обаче се стигне до гласуване в парламента за удължаване на действието на бюджета за 2024 г., тогава данъкът отново ще се върне на 9%.

Водата се вдига, цената най-висока в Силистра и Разград - над 6 лв. за кубик

Водата в 24 области поскъпна от 1 януари. Увеличението се движи от 0,8 до над 19%. Най-голямо е в Сливен - 19,2%, и кубик струва 4,65 лева. Най-скъпа водата е в Разград, където цената е 6,22 лева при поскъпване с 2,1 на сто. На второ място е Силистра - 6,12 лева, където увеличението е с 5,7%.

В София също цената се вдига - с 4%, въпреки че преди 3 месеца имаше друго поскъпване с 20 на сто. Столичани вече плащат по 3,67 лева за кубик. Между 5 и 6 лева се движат цените в Бургас, Варна, Монтана, Шумен, Ямбол, Смолян, Русе.

Водата поевтинява в четири области - Ловеч (0,9%), Хасково (6,2%), Кърджали (1,2%) и Добрич (15,4%).

Плащаме 30 ст. за пластмасова кутия за храна

Нови цени са в сила от 1 януари за пластмасовите опаковки за храни и напитки. Кутиите вече струват минимум 30 стотинки, чашите и капаците за тях - минимум 15 стотинки.

Цените се вдигат заради евродирективата за намаляване на въздействието на пластмасови продукти върху околната среда. Сред тях са съдовете за храни, чаши, опаковки, найлонови торбички, клечки за уши, прибори за хранене, чинии, сламки, бъркалки и др.