Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Кадър от днешното заседание на парламента.
Кадър от днешното заседание на парламента.

Новината за приемането на България и Румъния в Шенген завладя пленарната зала - едни си честитят, други недоволстват, а трети спорят чия е заслугата.

"Това е едно голямо българско постижение, голям успех за България, който беше чакан дълги години. С това решение вярвам, че се поправя една многогодишна несправедливост спрямо нашата държава. Позитивите са подчертани - икономически, политически, доказателство за това, че България изпълни много отдавна всички критерии, необходими за това да стане част от Шенгенското пространство. Свободното движение на хора, стоки и капитали е един от основните стълбове на икономическото, политическото, стопанското сътрудничество в Европейския съюз. Така че с това очакваме не само огромни ползи за икономиката, но също така за туризма, транспортния бранш", каза Георг Георгиев от ГЕРБ-СДС. Той бе първият, който първи коментира темата още преди да е минало гласуването.

Влизането на България в Шенген е голям успех за страната ни, за който работиха редица правителства. България много...

Публикувахте от Бойко Борисов в Четвъртък, 12 декември 2024 г.

"Влизането на България в Шенген е голям успех за страната ни, за който работиха редица правителства. България много отдавна изпълни критериите за влизане в Шенген. Свободното движение на хора, стоки и капитали е един от основните стълбове на икономическото и политическото сътрудничество в рамките на Европейския съюз. Честито и поздравления за всички!", написа лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов във фейсбук.

Бившият премиер акад. Николай Денков изчете декларация от парламентарната трибуна по повод приемането ни в Шенген.
Бившият премиер акад. Николай Денков изчете декларация от парламентарната трибуна по повод приемането ни в Шенген.

"Само преди минути Европейският съвет взе решение за вдигане на постоянните проверки по сухопътните граници. Затова днес всички българи може да се поздравим за една от най-важните и дългоочаквани национални цели – вдигането на последните ограничения по границите с нашите европейски съседи. Цялото европейско семейство се обедини в признанието си, че България е негова пълноправна част във всяко едно отношение. Без съмнение пълноправното ни приемане в Шенген е най-значимото постижение по европейския път на България, след приемането ни в ЕС през 2007 г. И това е трудно извоювана политическа победа на България. Над 10 години Нидерландия се обявяваше категорично против влизането ни в Шенген, заради корупционното управление на държавата. Едва след идването на власт на кабинета "Петков" започнаха решителни мерки за борба с корупцията. През 2020 г. България доброволно заложи антикорупционните реформи в плана за възстановяване и устойчивост като условие за получаване на европейски средства, за да сме сигурни, че напредък в тази посока ще има, независимо кое управление ще е на власт. Едва тогава бившият премиер на Нидерландия Марк Рюте даде знак, че неговата страна може да открехне вратата на България към Шенген, ако страната продължи по този път. Влизането в Шенген беше ключов приоритет и при последния редовен кабинет на ПП-ДБ. Развихме мерките по плана за възстановяване, както и сътрудничеството с Австрия и с европейските институции за опазване на външните граници. За по-малко от година отбелязахме съществен напредък по прилагането на мерките свързани с върховенството на правото, борбата с корупцията, организираната престъпност и справянето с мигрантския натиск. Извоювахме и огромна политическа подкрепа от всички европейски лидери без изключение. Именно нашата настойчивост през 2023 г. за промени в антикорупционното законодателство убедиха управляващите в Нидерландия и Австрия да вдигнат ветото си. Така преди половин година станахме пълноправни участници в Шенгенското пространство", заяви в своя декларация от парламентарната трибуна бившият премиер акад. Николай Денков. Той увери, че страната ни, заедно с европейските партньори, ще намали още повече нелегалната миграция и рисковете за националната сигурност през следващите месеци и години.

"Заслужава да отпразнуваме този исторически момент, защото ставаме част от 425 млн. човека, които пътуват свободно между отделните държави-членки на Шенген без граничен контрол. Това е празник и за бизнеса в България, през който се премахват толкова много пречки и разходи, а се отварят много нови възможности. Прекият икономически ефект се изчислява на над 1,6 млрд. лева годишно", каза още академикът.

В края на изказването си той призова ГЕРБ да приемат останалите закони по плана за възстановяване и устойчивост, а Костадин Костадинов - да спре да плаши хората с вълни от нелегални мигранти. Това изнерви ГЕРБ, а лидерът на "Възраждане" Костадинов излезе на трибуната, за да отговори на Денков.

Костадин Костадинов отново заяви позицията си против членството на страната ни в Шенген.
Костадин Костадинов отново заяви позицията си против членството на страната ни в Шенген.

"Г-н Денков, искате ли да отидете да живеете в село Крайново? Знаете ли къде се намира то? Съмнявам се. Ще ви обясня - в община Болярово, на границата с Турция. Затова се казва Крайново, защото пътят свършва там. Намира се на по-малко от километър от границата и всяка вечер от там минават нелегални мигранти. Знаете ли как им казват хората, които живеят там? Наричат ги муджахидини, талибани, но може да им викат "денковчета", защото такива като вас и хората, които управляват през последните години, направиха така, че българската граница да е пробита като швейцарско сирене", каза Костадинов. Той и формацията му са сред противниците на Шенгенското пространство и смятат, че това застрашава страната ни от вълни от нелегални мигранти. Турция не е част от Шенген и Европейския съюз, затова граничният контрол с югоизточната ни съседка остава.

Костадинов отново настоя армията да бъде изпратена на турската граница. По-късно Лена Бориславова от "Продължаваме промяната" му обясни, че тъй като граничният контрол с Гърция и Румъния ще отпадне, ще има възможност да се отдели по-голям ресурс на турската граница. Георг Георгиев пък отговори на Денков, че България е изпълнила критериите за влизането ни в Шенген още по време на управлението на ГЕРБ и първото правителство на Бойко Борисов.

Бившият премиер Кирил Петков пък отбеляза новината във фейсбук: "Поздравявам всички българи, че вече сме част от Шенгенското пространство!
По-лесен износ за българските производители, повече работни места, спестяване на стотици часове чакане за всеки българин. Благодаря специално и на Марк Рюте, който след толкова години недоверие към предишните правителства на България се довери на моя кабинет и на кабинета на Николай Денков миналата година. България се променя. С много мъка, с много трудности, но се променя за добро. Ако не бяхме приели всички тези закони миналата година и не бяхме поели отговорността да съставим правителство, чрез така ужасната сглобка, днес нямаше да сме в Шенген".

Поздравявам всички българи, че вече сме част от Шенгенското пространство! По-лесен износ за българските производители, повече работни места, спестяване на стотици часове чакане за всеки българин. Благодаря специално и на Марк Рюте, който след толкова години недоверие към предишните правителства на България се довери на моя кабинет и на кабинета на Николай Денков миналата година. България се променя. С много мъка, с много трудности, но се променя за добро. Ако не бяхме приели всички тези закони миналата година и не бяхме поели отговорността да съставим правителство, чрез така ужасната сглобка, днес нямаше да сме в Шенген. Ние от "Продължаваме промяната" винаги сме готови да платим лична цена, партийна цена, в името на това България да прави крачки в правилната посока напред.

Публикувахте от Kiril Petkov в Четвъртък, 12 декември 2024 г.

"Не сме в еуфория от това, което се случва. Естествено, то е плод на заслужена дългогодишна работа, но в конкретния исторически момент се притесняваме изключително много дали това не е свързано с войната в Сирия и дали някой не иска набързо да ни приеме, за да станем пункт за мигранти, при положение, че Италия, Германия и други държави вдигат Шенген и въвеждат контролен режим", каза лидерът на най-малката формация в парламента Радостин Василев. Той се съгласи, че новината е положителна за транспортния бизнес, за комуникациите, но е притеснително какво следва от тук нататък, а и според него гражданите не се интересуват толкова от това.

"Позитивно ще се отрази присъединяването ни в Шенген. Целият този трафик, не говоря за хората, които отиват на почивка, примерно в Гърция, но най-вече за икономиката. Става въпрос за огромни опашки по границата", коментира съпредседателят на ПГ на "БСП-Обединена левица" Борислав Гуцанов.