Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Кристиан Вигенин, Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отчетоха представянето на “БСП - Обединена левица” на тези избори.

СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Кристиан Вигенин, Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отчетоха представянето на “БСП - Обединена левица” на тези избори. СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ

Спряхме разпада в лявото, трендът е обърнат, посоката е различна. Левицата запази и надгради резултата си в условията на политическа турбулентност.

С този извод отчете представянето на “БСП - Обединена левица” нейният председател Атанас Зафиров във вторник. 184 403 гласа получи лявото обединение на тези избори. Това е с 33 хиляди повече в сравнение с вота на 9 юни, когато начело на партията беше Корнелия Нинова. И макар преизчислен в проценти, успехът да не е особено голям и да оставя БСП пета сила и в 51-ия парламент, на “Позитано” 20 са видимо доволни.

И има защо - БСП изплува, поне засега. Напук на наблюдатели и на тези, които в кампанията работеха за потапянето на партията, резултатите не са плачевни, напротив - на места дори са добри. В София подкрепата за столетницата е с над 8000 гласа нагоре - доказателство, че когато се пуснат нови и млади лица, енергията им може да се използва пълноценно. В 5 области левицата има ръст с над 2000 гласа. Като най-голям е той в Пловдив-област, Бургас и Благоевград. В Бургас, който е традиционно силен за ГЕРБ регион и където листата им бе водена лично от кмета Димитър Николов, червените начело с Петър Кънев взеха 10 222 гласа, или с 2702 повече от юни.

Имаме и по-високо доверие от гражданите, и по-голяма група.

Стартирахме в нелека среда и криза в партията

Тези числа оборват тезата, че смяната на ръководството ще навреди на резултата, обясни Зафиров. И даде пример с опитите за саботаж на предишното ръководство. А те не бяха малко - по време на цялата кампания от пиар агенцията, обслужваща Нинова, валяха съобщения за напуснали социалисти. В социалните мрежи ежедневно имаше призиви за бойкот на изборите или за вот за други формации. Не само от фенове на бившата лидерка, но и от такива, които не харесват наследниците ѝ на “Позитано”.

“Цели структури на БСП гласуваха за нас. Те идваха и говореха с нас по време на кампанията”, разказа и лидерът на “Величие” Ивелин Михайлов във видеоанализа си на резултатите от изборите, пуснат в ютюб в понеделник вечер.

Социалисти най-вероятно са гласували и за МЕЧ, и за “Възраждане”, и за новата формация със знаковото име “Моя страна България”, по аналогия с популярната песен на Емил Димитров, която е своеобразен химн на левите хора.

Това не е особена изненада - в БСП винаги е имало недоволни от ръководството

Но и винаги по време на избори партията се е “прибирала” и противоречията са отивали на заден план. А сега не беше така.

Не може обаче да се отрече, че новото ръководство на БСП направи няколко добри неща. Първо, консолидирането на лявото бе наистина необходимо. И макар да има още много стъпки да се извървят, посоката е зададена.

Второ, възстановено бе колективното начало при вземането на решения. Години наред Националният съвет на партията и конгресът се използваха като гумен печат за волята на лидерите.

Трето, опитът да бъдат върнати в партийните редици изгонени, напуснали или обидени социалисти.

Четвърто, налагането на нови лица, което донесе и по-добър резултат в София.

Пето, нормализиране на отношенията на БСП с президента Радев, които бяха в точка на замръзване.

След всичко това БСП подаде глава над водата. Сега остава и да се задържи, защото подводните камъни около партията продължават да са много, а течението - силно.

Първият тест, че няма да се удави, ще е позицията ѝ за евентуалното бъдещо правителство. И дали, как и в каква комбинация партията би участвала в управленска коалиция. Това е изключително тежка тема, защото столетницата има решение на конгреса си, че с ГЕРБ в коалиция няма да влиза. А ръководството упорито бяга от конкретен отговор, макар да се зарече, че решение ще бъде взето от колективните органи.

Вторият не по-малък подводен камък е предстоящият вероятно още през ноември вътрешен избор на лидер. Знаци, че ще се впуснат в битката за първия стол на “Позитано” 20, се разчитат в действията и на Борислав Гуцанов, и на Атанас Зафиров. За кампания май се стяга и шефът на БСП в София Иван Таков. Най-вероятно срещу тях ще играе и човек, подкрепен от Корнелия Нинова, като вече се спряга името на Крум Дончев. Дали братоубийствените битки няма да върнат партията обратно под водата, предстои да видим.