Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Създателят и собственик на “Телеграм” Павел Дуров
Създателят и собственик на “Телеграм” Павел Дуров

"Форбс" оценява състоянието му на около 15,5 млрд. долара, приложението му за кореспонденция е ценен за руската армия - сега съобщенията могат да попаднат в ръцете на Запада

Кой е основателят и собственик на социалната мрежа "Телеграм" Павел Дуров и какво значи арестът му точно сега? Роденият през 1984 г. в Санкт Петербург Дуров е основател и собственик на социалната мрежа "Телеграм", която се конкурира с други платформи като "Уатсап", "Инстаграм", "ТикТок" и китайското приложение "УиЧат". 

Платформата на Дуров стана доста влиятелна в Русия, Украйна и бившите съветски републики, както и във важен източник на информация за фронтовата ситуация във войната между Русия и Украйна. "Телеграм" се използва интензивно както от властите в Москва, така и от тези в Киев, а някои анализатори наричат приложението "виртуално бойно поле". Списание "Форбс" оценява състоянието на Дуров на около 15,5 млрд. долара.

Той бяга от Русия през 2014 г., след като отказва да изпълни исканията на правителството да закрие опозиционните групи в притежаваната от него социална мрежа "ВКонтакте". 3 години по-късно през 2017 г. се мести заедно с "Телеграм" в Дубай, а през 2021 г. става френски гражданин. 

Според съобщения в медиите той е и гражданин на карибската островна държава близнак Сейнт Китс и Невис.

„Предпочитам да бъда свободен, отколкото да приемам заповеди от когото и да било", каза Дуров пред американския журналист Тъкър Карлсън през април за излизането си от Русия и търсенето на дом за компанията си.

Русия започна да блокира "Телеграм" през 2018 г., след като приложението отказа да изпълни съдебно разпореждане да предостави на държавните служби за сигурност достъп до криптираните съобщения на потребителите си.

Нарастващата популярност на социалната мрежа доведе до масови проверки във връзка със сигурността и опасенията за нарушаване на сигурността на данните в няколко държави в Европа, включително Франция.

През май технологичните регулатори на ЕС заявиха, че "Телеграм" може да бъде обект на по-строги изисквания съгласно законодателството на ЕС за онлайн съдържанието.

Според военни анализатори арестът на Дуров е сходно със разбиването на кода "Енигма" по време на Втората световна война от  страна на британците - „Телеграм" е единственото приложение за кореспонденция в руската армия, а сега техни съобщения могат да попаднат в ръцете на Запада.