Огнян Герджиков: Съставът на служебното правителство е добре подбран
Новият служебен кабинет започва твърде амбициозно, което не е лошо, иска се от него да прави неща и той може не малко да направи. Неговият състав е много добре подбран. Това коментира в студиото на "Денят започва" по БНТ проф. Огнян Герджиков.
"Това, което например направи Стефан Софиянски като служебен премиер, беше много важно за България, така че един служебен кабинет може да свърши много полезни неща, този служебен кабинет има капацитета", заяви проф. Герджиков.
Той добави, че е важно да няма крайности и призова да има проверки.
"Например вчера научих, че икономическият министър Кирил Петков е обърнал внимание на Българската банка за развитие. Оказва се, че 1 милиард са дадени на 8 големи фирми. Очевидно е, че е необходима ревизия, може да се подмени състава на ръководството", каза проф. Огнян Герджиков.
По думите му изборите са най-важното за един служебен кабинет, но не означава, че само това трябва да прави.
"Имат много текущи задачи, трябва да няма административен рекет, да работи бизнесът. Този кабинет е по-силният от този, в който аз участвах има силни фигури. Очевидно е, че президентът Румен Радев е натрупал опита и е намерил много силни кандидати, хора възпитаници на Харвард, това само по себе си показва много високо качество", допълни проф. Огнян Герджиков.
Той прогнозира, че това служебно правителство може да управлява и по-дълго.
"Трябва да се направи коалиционен кабинет, не изключвам да има още избори, но това не е чак толкова страшно. Българският парламент произвежда голямо количество брак, не работи добре, това е нещото, което спъва България през последните години. Сегашните закони не са добри и непрекъснато ги променяме. Непрекъснато произвеждаме некачествена законова продукция, това спъва инвестициите и бизнеса, няма изграден механизъм за правене на закони, те така не се правят. Нашият парламент действа като луд с картечница", добави проф. Огнян Герджиков.
Според него три четвърти от законопроектите са на отделни депутати, а не са на правителството, което означава, че много често има лобистки текстове.
"Това прилича на особен вид шизофрения, някъде към 80 законопроекти бяха внесени за 2-3 седмици. Парламентът може да бъде вреден с непрекъснатата промяна на законите. Не може да има хулигански подход да има в изказвания и нападки. Един председател и Господ да е трудно може да се справи, ако депутатите не са на необходимата висота. Ива Митева няма организационен опит, не е лесно да се укроти "врящо гърне", каза проф. Огнян Герджиков.
Той коментира промените в Изборния кодекс и отбеляза, че има резерви към машинното гласуване, тъй като крие рискове.
"Германия и Нидерландия го отрекоха, ние сме силни в купуването на гласовете, неграмотните не знам как ще се справят с машините. Една голяма част от ЦИК са същите хора. Има опасност нищо да не се промени, това няма да е добре за България. Радев направи добър служебен кабинет. Избори 2 в 1 не са изключени. В момента най-малко Конституцията пречи на България, тя върши работа", каза още проф. Огнян Герджиков.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха