Фризьорка и учителка от Израел осъдени за трафик на 93 кг от наркотревата КАТ
Прокуратурата оцени
пратката на 2,8 млн. лв.,
търсят кой я е дал
на момичетата
Мистериозна случка с трафик на 93 кг от модерната в Близкия изток наркотична трева КАТ приключи със споразумение във Варненския окръжен съд. 4 млади жени от Израел са осъдени условно заради опита да вкарат у нас огромното количество от растението, оценено на 2,8 млн. лв.
КАТ е със сходно действие на амфетамините заради наличието на катинон в листата му.
В наркосредите е известна като “натурален амфетамин”. Тревата се дъвче и след около час идва чувството на еуфория. Действието ѝ обаче е много по-слабо от това на синтетичната дрога и на марихуаната.
“КАТ действа като силна чаша кафе”, разказаха запознати пред “24 часа”. След отшумяването на ефекта употребилият става раздразнителен и тревожен. КАТ води и до силна психологическа зависимост.
Осъдените трафикантки Цофия Йехуда, Одел Цореф, Бател Перец и Ривка Зоарт са на по 21 и 22 г. Трафикът на дрога се наказва от закона от 10 до 20 г. затвор, но заради признаването на вината си те се разминават с 3 г. условно и ще бъдат върнати в родината си.
Момичетата кацнали на 9 септември по обяд на летище Варна с полет от Тел Авив. И четирите са неомъжени, със средно образование. Ривка Зоарт работи като фризьор, а Бател Перец като помощник-възпитател. Цофия Йехуда и Одел Цореф са безработни. Младите жени били част от туристическа група, която след два дни трябвало да лети обратно за Тел Авив.
Носили са тревата в пет куфара, които били чекирани. Нещо обаче се объркало, зарязали куфарите с наркотиците на транспортната лента. Младите жени побързали да напуснат летището само с ръчния си багаж.
Куфарите били забелязани от служителите на аеропорта, а митничарите открили при проверката 93 кг от рядката трева в тях. По случая има и друго разследване на прокуратурата - за това кой е дал тревата на момичетата, за да я вкарат в България.
93-те кг КАТ са оценени от експерти на 2,8 млн. лв., въпреки че у нас почти не може да се намери. Дилърите в България пласират основно два вида марихуана - “българче” и “лампова”, но тя се пуши и няма общо с КАТ. Наркотичното растение се отглежда само в Близкия изток заради благоприятния климат.
КАТ не се нуждае от по-специални условия за отглеждането ѝ за разлика от разпространения у нас канабис, който има нужда от капково напояване, климатици, влагоабсорбатори, лампи, уреди за измерване на температурата и за поддържане на влажността.
Зелените листа на растението могат да се дъвчат. Изсушеният КАТ може и да се пуши и дори да се използва като чай. Заловените пратки от тревата се броят на пръстите на едната ръка.
През 2016 г. на летище София бяха заловени 28 кг. Дрогата била разпределена в две пощенски пратки - във всяка имало по 14 кг. Била е оценена от експерти на 1 млн. лв. Тогава бе задържан и получателят - млад мъж от Пловдив. Пратката идваше от Етиопия, където отглеждането на наркотика не е забранено. Обикновено в документите, които пристигат по пощата, пише, че в тях има чай.
Най-четени
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор...
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор... Ако приемем, че въпросът следва своята си логика, тогава верният отговор не е "си"
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия 35 г. живеем с петолъчки. Следите от соца са навсякъде около нас
Петолъчки "изпращат" пътниците на Терминал 1, панелките са като старо шарено индианско одеяло от парчета. Народът пак вари ракия и лютеница Голяма част от жп вагоните и инфраструктурата са от онова