Справедливост при пенсиите? Не, от 1 януари системата ще е взривена
Политически капризи обезсмислят парите за възрастните българи според внасяните осигуровки и трудовия стаж. Оттук нататък естественият път е към социални помощи на глава, а не на всеки според заслуженото
1 януари 2021 г. се очертава като исторически ден за България. На тази дата ще станем първата държава, която е закрила пенсионната си система, откакто в края на ХIХ в. Ото фон Бисмарк създава първата в Германия. Поне ако се изпълнят намеренията на правителството за “увеличение” на пенсиите през следващата година.
Пенсиите по философия са обезщетение, че конкретен човек е стигнал до възраст, в която вече не може да се труди.
Нещо като
застраховка
“старост”
Разликата е, че по системата на Бисмарк, която все още е валидна за България, плащането на пенсиите е солидарно - сегашните работещи плащат за миналите. Още от създаването си обаче пенсионната система, като се изключат комунистическите диктатури, е обвързана с индивидуалния принос на всеки човек - колкото повече пари си внасял като осигуровки, толкова повече ще получиш един ден.
Точно обратното на социалното осигуряване е системата на социални помощи. При тях държавата решава, че дължи определен стандарт на гражданите си, и отпуска доплащане към тези от тях, които не могат да си го осигурят сами, независимо дали са работещи, безработни, или пенсионери.
Именно социални помощи предлага да плаща правителството от 1 януари. Защото в предложеното увеличение на пенсиите няма логика, характерна за осигурителна система. И
пенсиите
всъщност стават
подаяние, което
едно или друго
правителство
“дава”
на възрастните хора.
Какво предлага финално този кабинет и е разписано в бюджета на държавното обществено осигуряване?
1. Минималната пенсия става 300 лв., максималната 1440 лв. от 1 януари.
2. Всички останали пенсии се увеличават с 5% от 1 юли, но само тези с размер между 300,01 лв. и 369 лв. ще получат купони за храна на стойност 120 лв.
3. Осигуровките не се променят, вместо това дефицитът в НОИ ще мине 6 млрд. лв., т.е. близо половината от социалните разходи ще се покриват с пари от правителството, а не от осигурителните вноски.
Първите две точки всъщност на пръв поглед дори звучат добре. Има грижа за доходите на възрастните. Е, вярно, появява се едва няколко месеца преди избори, в разгара на антиправителствени протести, но все пак я има. Нито една от тези промени обаче не почива на здрав разум и изчисления на експертите от НОИ и социалното министерство, а на хрумвания на управляващата коалиция и последващо натаманяване на числата от финансовия министър Кирил Ананиев. Социалната министърка Деница Сачева е хвърлена на амбразурата да защитава незащитимото.
Ефектът от увеличението на минималната пенсия на 300 лв. всъщност е, че над 1 милион пенсионери - половината от всички, ще получават най-ниското възможно плащане. Което на всичкото отгоре е незаслужено, защото изчислени по пенсионната формула и в момента 317 862 пенсии трябва да са под сегашната минимална от 250 лв.
Всъщност според статистиката на НОИ в момента има само 11 пенсионери, които са заслужили пенсия от 250 лв. Това показват данните към септември. На всички останали се доплаща, а от Нова година ще се доплаща на много повече.
В същото време доходите на тези хора, които наистина са си заработили пенсиите, не само не се увеличават със същата стъпка, напротив те опасно се приближават до границата на минималната пенсия. И полека, уж мислейки за доходите на възрастните, правителството създава специална каста от стари бели цигани. В която ще се вливат все повече хора.
Дори и през 2020 г. при минимална пенсия от 250 лв. 1/3 от новите пенсионери не успяват да изпълнят изискванията, за да я получават реално. А се оказват субсидирани. И този дял през 2021 г. ще расте, защото логиката на пенсионната система просто не може да отговори на политическите капризи.
И ще се върне в състоянието си от комунизма - всеки получава по нещо, колкото да не умре, активните борци малко вповече от нужното.
Реално от 1 януари пенсионната система ще загуби основата си, която е справедливост на пенсиите спрямо внесените осигуровки. Което допълнително ще натовари системата, защото
ще откаже
работещите да
се осигуряват
на реалните
си доходи
Просто няма да има смисъл, ако човек е сигурен, че така или иначе ще вземе някаква минимална пенсия, която така или иначе ще определи някакво правителство. Показателно е, че средната пенсия догодина ще е дори
по-малка от
1/3 от средната
заплата,
след като при нормално функционираща пенсионна система би трябвало да е между 60% и 2/3 от средната заплата. За да може наистина да осигури доход на хората, които са се осигурявали нормално през кариерата си.
Лишено от справедливост е дори предложението за специалната хранителна помощ само за някои бедни пенсионери. С мотива, че тези на минималната пенсия вече ще са получили 50 лв. увеличение. Но все пак остават без допълнителните 50 лв., които до март им раздава правителството като бонус и също са доста под линията на бедност.
Допълнително за разрушаването на пенсионната система ще допринесе и “замразяването” на осигурителната тежест.
Вторачен в близките избори, Бойко Борисов категорично се противопостави да се повишават минималните осигурителни прагове, както и да не се вдигне максималният осигурителен доход на 3200 лв. Което щеше да донесе между 50 и 70 млн. лв. още приход в НОИ. Допълнително тази мярка натиска надолу средния осигурителен доход, а той е част от формулата за изчисляване на пенсиите. И в общи линии колкото по-нисък е средният доход, към който се пресмята пенсията,
толкова по-ниска
е и пенсията
Още един мотив цялата система рязко да стане безсмислена и ненужна.
Очевидно изборът е парите за старост да се разпределят като помощи - на глава, независимо какви са нейните заслуги за събирането на приходите през предходните 40 г.
Разрушаването на пенсионната система и финансирането на пенсии със заеми, обаче винаги водят до един-единствен вариант - фалит, диктат на МВФ и Световната банка и отново реформа.
Да питаме Гърция затова преди да правим тази крачка.
От "24 часа"
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"
-
Внезапната смърт на Жулиета Шишманова прекърши един талант
"Приносът, който направи - това обновяване на художествената гимнастика не само в България, а и в световен план изобщо, Жулиета Шишманова даде един нов тласък и нов път на този спорт
-
Провалят уникални проекти за многоетажни паркинги в София преди 32 г.
Разработили многоетажни паркинги с виенско колело или робокар за наместване на колите Генератори и резервен асансьор заради честото спиране на тока 20 типови проекта за многоетажни паркинги са били
-
Роднините те търсят само по две причини
Роднините те търсят само по две причини: 1. Безработни са и искат пари назаем 2. Не са безработни и искат пари назаем *От