Първите заселници в Европа са били в София. Откриха 4 скелета на 8000 г.
Положени са много особено, мястото е било обреден комплекс
- там са копаели ями за жертвоприношения, живите са срещали душите на починалите
4 скелета на около 8000 години откриха археолози в праисторическото селище Слатина, което се намира на територията на едноименния столичен квартал. Телата са били положени в ями в затворен обреден комплекс от неолита.
Уникалните открития показаха във вторник Васил Николов и Десислава Такорова от Националния археологически институт с музей при БАН.
“Слатинското раннонеолитно селище заслужава голямо внимание. Работим по методика, която отговаря и надхвърля съвременните стандарти”, обясни чл.-кор. Васил Николов.
Обредният комплекс бил открит тази година в периферията на неолитното селище. В специално изкопани за целта ями са били извършвани жертвоприношения.
“Това е мястото, където живите се срещат с душите на починалите си предшественици. Затова то е било оградено, за да бъде символично запазено от лоши сили. Те идват тук, извършват жертвоприношения и канят своите предци. Това става в утробата на богинята майка Земя. За първи път попадаме на нещо такова”, каза още ученият.
В светилището археолозите намерили 4 скелета, в средата има череп със 7 прешлена. Всичко това е от началото на шестото хилядолетие пр. н. е. Откритията ще дадат информация за хората, както и за религиозните-митологичните им представи. Според учените за тях
нямало граници
между живота
и смъртта
“Душата се преражда, те си общуват с душите, трябва да правят жертвоприношения, за да “не се окажат вредоносни за живите”, разказаха археолозите.
Това селище, както и всички останали находки в България от 6-о и 5-о хилядолетие, принадлежи на първата европейска цивилизация. Това е времето, в което българските земи са били в центъра на развитието на Европа.
Слатинското
селище е в
началото,
когато първите земеделци и скотовъдци идват от Мала Азия в Европа и тръгват към Средна Европа. Една част остава в Софийското поле, което е разпределител на културни влияния - към Тракия, към Долнодунавския басейн, по Нишава към Средна Европа. Заради това селището е толкова важно и проучванията се следят от специалистите по европейска праистория.
Българските учени
работят с колеги
от Единбургския
университет Заради пандемията обаче тази година ще са сами на терен. Чл.-кор. Васил Николов работи по находките в селището от 1985 г. През последните години разкопките продължават със съдействието на Столичната община.
Върху обекта ще се построи кооперация.
Селището обаче е в режим на опазване със заповед на министъра на културата, което означава, че преди строежа трябва да се извършат необходимите разкопки. В района много се строи, защото след време наблизо ще има метростанция.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега