Клъстери в 6 града помпат заразата, още има опашка от евангелската сбирка
Два основни клъстера на разпространение на коронавируса у нас са установили здравните власти през последните седмици на епидемията, в които броят на случаите на COVID-19 в България се увеличи скокообразно.
Дифузно разпространение на вируса също има, но то е само в големите градове, каза за “24 часа” шефът на Националния център по заразни и паразитни болести и член на щаба проф. Тодор Кантарджиев.
6 града се оформят като огнища на двата клъстера. Първият включвал Кюстендил и Пловдив, където все още сред заразените се откриват контактни от евангелската сбирка в Перущица в началото на юни, след която починаха петима пастори, обясни той.
Вторият клъстер оформяли
Перник, Дупница, Смолян
и Пазарджик
“Това са клъстери на национално ниво, които говорят за доминиране на щамове при еднакво заразяване. Откриването им е
още едно доказателство, че в
нашата страна проследяваме
разпространението на инфекцията,
взимаме адекватни мерки и знаем
кой от кого се е заразил”,
каза проф. Кантарджиев.
159 бяха новите заразени във вторник, най-много от които в София - 73, и Пловдив - 19.
След тях е Добрич с 12 заразени - 6 жени на възраст между 17 и 79 г. и 6 мъже между 15 и 61 г. Петима от мъжете и 4 от жените са на домашно лечение, а останалите са хоспитализирани, обясни шефката на РЗИ д-р Светла Ангелова.
Почти всички от заразените са контактни на вече положителни лица, само една от жените се е върнала от рискова държава, а при един от мъжете се установяват контактните му лица.
Въпреки големия брой починали - 8 души, вчерашният ден постави
положителен рекорд по брой
оздравели досега - 198 души
По-голямата част от тях - 154, са били на домашно лечение, а останалите 44 са били изписани от болница, показва справка на Министерството на здравеопазването, изготвена по искане на “24 часа”.
Най-много оздравели има в Смолян - 80, следвани от София с 40, Благоевград - 14, София - област - 13, и Пазарджик - 10, показват още данните на Националната информационна система.
“Тъй като заболяването при някои пациенти протича много дълго време с отделяне на вируси, трябва да сме търпеливи и да чакаме положителния резултат на освобождаването, защото голяма част от оздравелите не са хоспитализирани, а са лекувани в домашни условия. Надявам се и следващите дни да е така”, коментира рекордния брой оздравели проф. Кантарджиев.
Спад имаше и в процента на откритите заразени спрямо направените тестове. Във вторник те бяха 4,8% от общо 3341 направени теста, а през последните 5 дни не беше падал под 6%.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса