Маски и контрол до края на юли, а последните мачове може да останат без публика (Обзор)
l Ананиев удължи извънредната обстановка с 2 седмици
l Не сме във втора вълна, а във втори, по-висок пик
l Ако след положителен PCR тест друга лаборатория го “отхвърли” с отрицателен, значи тя или не е взела пробата качествено, или пациентът не е дал добросъвестно материал, отсече проф. Кантарджиев.
Националната референтна лаборатория не греши, затова на нея си доверявали пробите дори шефовете на останалите
Маските и затегнатият контрол по спазването на останалите мерки - дистанция и големи групи да не се събират на едно място, остават до края на юли.
На всички областни щабове ще бъде препоръчано да сведат до минимум масовите прояви, а според ситуацията по места да налагат адекватни мерки, за да предотвратят разпространението на коронавируса.
Здравният министър Кирил Ананиев обяви удължаването с още две седмици на извънредната обстановка, която досега бе планирана до 15 юли.
Това е третото
ѝ удължаване,
а целта е министърът да може бързо да налага допълнителни мерки при нужда.
Решението е взето след среща с щаба при премиера Бойко Борисов, в която участвали и вицепремиерът Томислав Дончев и финансовият министър Владислав Горанов.
“Увеличаване на заболелите с коронавирус се наблюдава както в цяла Европа и балканските държави, така и у нас, макар и с по-малки темпове. Това не означава, че сме във втора вълна. Още сме в първата фаза на вируса. Трябва да има сваляне на заболеваемостта и изчистване за определено време и тогава може да се говори евентуално за втора вълна, ако се появи. Есента има и други респираторни заболявания и грипове, рано е да се правят преценки какво ще се случи тогава”, обясни Ананиев. Като добра новина посочи, че вече повече от половината от заразените били оздравели. Високият брой нови случаи обясни с масовите мероприятия като балове и спортни събития.
По тази причина е много вероятно последните мачове от футболното първенство в края на седмицата да останат без публика, стана ясно неофициално след брифинга. Ананиев съобщи за 15 заразени във ФК “Черно море”, сред които играчи, треньорът и масажистът, както и 4-ма от “Царско село”. (Виж още на 28-а стр.)
5 починали и 63 нови случая за страната бяха отчетени в понеделник, но при само 924 проби, което прави близо 7% от изследваните. От началото на епидемията до 6 юли инфектираните българи са 5740.
Смолянска област излезе на първо място по брой заразени на глава от населението -
1 на всеки 300
в Смолян е с
положителна
проба,
обяви областният управител Недялко Славов. На второ място е Видин с 380. 346 са случаите на COVID-19 в областта от началото на извънредното положение, като до юни бяха само 46, обясни Славов. В момента 30 са в болница. Причината за първенството на Смолян са огнищата в завода за авточасти в града и в този за играчки в Доспат и късното им откриване.
Ако след обявен положителен PCR тест друга лаборатория го “отхвърли” с отрицателен, значи тя или не е взела пробата качествено, или пациентът не е дал добросъвестно материала - взет е без съгласието му, коментира проф. Тодор Кантарджиев по повод питания кой тест е верен. Може да се дължи и на лошо съхраняване на материала. “5 резултата да имаш в посочени от теб лаборатории, нямат значение. Има само една Национална референтна лаборатория, където се пращат всички резултати, за които има съмнение”, отсече той. И шеф на частна лаборатория пратил своя там. При множество проби в хода на лечението един пациент не се отчита по няколко пъти, защото има уникален номер в Националната информационна система и това изключва двойно преброяване, каза проф. Кантарджиев.
Лекарство за краста с обнадеждаващи резултати, че лекува COVID-19
Български екип първи в ЕС започнал клинично проучване с ивермектин, след нас - Испания, Бразилия и САЩ
Антипаразитното лекарство ивермектин, което освен в хуманната се ползва и във ветеринарната медицина, е показало обнадеждаващи резултати при лечението на пациенти с коронавирус в България и има голяма вероятност да бъде обявено за приложимо при лечение на COVID-19.
В момента медикаментът е в
клинично
проучване,
което обхваща
30 пациенти в
9 болници в
страната
Това обяви здравният министър Кирил Ананиев в понеделник заедно с шефа на оперативния щаб ген. Венцислав Мутафчийски и началника на агенцията по лекарствата Богдан Кирилов.
Ивермектинът не е ново лекарство, създадено е още през 1975 година. Използва се при различни инфекции, предизвикани от паразити, сред които е и крастата. Във ветеринарната медицина се ползва за обезпаразитяване, а през април, след като бе обявено, че ще се правят изследвания, ветеринари предупредиха, че е опасен препарат и хората не трябва да се самолекуват с него.
“Лекарството е с познат профил на безопасност”, обясни вчера Богдан Кирилов
Проучването за ефекта му върху COVID-19 обаче е все още в първа фаза и официални резултати няма. Очакват се още доброволци до края на месеца, така че изследваните да станат поне 60.
“След като са готови първичните данни и техният анализ, ще можем да дадем повече информация”, обясни Кирилов. Това щяло да се случи в края на юли или началото на август.
Проучването е започнало през май, като България е първата страна от ЕС, която провежда подобно изпитване. Изцяло български са както възложителят, така и екипът, който го провежда, и компанията производител. Идеята дошла, след като в края на април изследователи от Австралия публикуваха данни за действието на ивермектин срещу SARS-CoV-2, обясни шефът на агенцията по лекарствата. След нас проучвания са започнали в Испания, Бразилия и САЩ.
Ивермектин вероятно ще се ползва за лечение на
леки и средно
тежки случаи
и единствено в болници и под лекарско наблюдение.
Въпреки противоречивите твърдения, които се появяват през последните месеци за действието на хидроксихлорокина при болни от COVID, той не е отхвърлен като лечебно средство, но също трябва да се прилага само в болница, обясни шефът на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски.
Този медикамент първи показа положителни резултати при лечението на коронавируса и започна да се прилага в много държави. В България започна и производството му.
Проучванията на това лекарство бяха спрени след публикация за опасностите в най-голямото научно списание “Лансет”. Данните обаче се оказаха недостоверни и проучванията са възобновени, припомни Мутафчийски.
“В лекарствената терапия за COVID-19 вече има толкова много политика и толкова малко фармакология”, коментира той, цитирайки фармаколога Георги Момеков.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса