Трябва да живеем с инфекцията, да спазваме една мяра
Следващата седмица ще е ясно кои мутации на вируса са налични у нас
Трябва да живеем с мисълта за тази инфекция - просто трябва да спазваме една мяра. Това заяви зам.-началникът на Националния оперативен щаб и директор на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев в сутрешния блок на БНТ.
За вчерашния финал за Купата на България, състоял се снощи на стадион "Васил Левски", той коментира, че последиците от такъв тип събитие се виждат след 10 дена. "Мили фенове, една седмица след мача да внимавате с контактите си с по-възрастни членове на семейството и с болни", призова проф. Кантарджиев.
Три категории хора - възрастните над 60 години, хората с хронични заболявания и хората с онкологични заболявания или имунен дефицит, трябва да се пазят най-много. А за останалите хора - винаги да се предпочитат откритите места, а на закрити да се отварят прозорците и да се носи маска, когато са се събрали много хора на едно място, заяви проф. Кантарджиев.
Трябваше да сме твърди още две седмици – тогава случаите щяха да намалеят до такава степен, че сега да се пазим само от вносните случаи. Днес са 165, но могат и 200 да станат. Проблемът не е, че правим много тестове, а че положителният процент е голям. Ако в началото на пандемията процентите бяха 1-2%, сега гоним 10%. Областите на страната са огнища, каза още проф. Кантарджиев и прогнозира увеличение на случаите през септември и октомври.
Той поясни, че изследванията сега са повече, за да се разбере кой отделя вируси и да се търсят неговите контакти.
Хората се тестват по препоръка на лекар, собствениците на предприятия също активно тестват, въпреки че е по-добре да се вземат своевременни мерки, вместо после да се харчат пари за тестване на работниците - тестовете не са евтини. Трябва да се мери температурата на служителите предварително, да се проверява дали имат гърлобол. Българинът обаче обича да прикрива. 70-80% нямат никакви симптоми, 10-15% са с много леки симптоми, но трябва да се правят прегледи, иначе има опасност човек да зарази свой възрастен роднина и да съжалява цял живот, каза проф. Кантарджиев.
У нас липсват част от щамовете на вируса, но имаме идентични на тези в Китай. Следващата седмица ще можем да кажем кои мутации са налични у нас. В момента работим на ниво клетъчен имунитет на тези, които са го преболедували, които са били в контакт с него и които са го изкарали без симптоми, допълни проф. Кантарджиев.
Най-четени
-
Галерия Тайни подривни послания в песни на Емил Димитров: Властта виждала обръщение към емигрантите в "Моя страна, моя България", прикрит туист в "Нашия сигнал" и насърчаване на просията в "Ако си дал"
Само народната любов спасява певеца от репресии И в естрадните хитове на родения на днешния ден през 1940 г. Емил Димитров комунистическата власт е съзряла подривни послания
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г