Отделения за COVID-19 препълнени - 3 пъти се увеличиха болните за 3 седмици (Обзор)
Отделения за “Александровска” и “Св. Анна” в София вече са връщали пациенти
Три пъти са се увеличили нуждаещите се от лечение в болница заразени с COVID-19 за последните 3 седмици. Местата в инфекциозните отделения на големите столични болници са запълнени и се налага да връщат пациенти заради липса на легла.
390 бяха
настанените
в болница
за лечение
от коронавирус в четвъртък при 1770 активни случая. Това означава, че 22% от заразените в момента се нуждаят от болнично лечение.
На 3 юни в лечебни заведения бяха само 132-ма такива пациенти, или 10,9% от активните тогава 1208 случая. При първия пик на заразата в края на април пък в болница са били 270 души.
Рекордът досега със 132-ма новозаразени за ден беше отчетен на 19 юни, тогава в отделенията е имало 289 души.
Първа запълни отделението си за COVID-19 столичната УМБАЛ “Света Анна”. При капацитет от 35 легла в сряда там са имали 40 болни, от които 38 в инфекциозно отделение и двама в реанимация, обясни говорителят на болницата Антон Луков. Затова са пренасочвали пациенти, дошли сами в болницата, а към спешна помощ подали да не им карат болни.
“Ситуацията е динамична и тя може да се промени във всеки един момент”, уточни Луков. В четвъртък на обяд бяха изписани 8 души и “Св. Анна” можеше да поеме нови 5-има болни.
Запълването на отделенията за коронавирус е нов проблем, признаха от бившата Окръжна. Той се появил след рязкото увеличение на новите случаи в последните 2 седмици. Досега се справяли, като в началото на епидемията били заделили 20 легла, после ги увеличи на 35.
Освен в “Света Анна” капацитетът е запълнен и във ВМА. Преди дни проблем с леглата имало и в Александровска болница. В “Пирогов” пък се карат основно по-тежки случаи, заради спецификата на болницата като основен спешен център у нас, но при възможност се приемали и по-леки.
Това са 4-те основни болници за пациенти с коронавирус, определени още в началото на епидемията през март. Засега в други столични болници като Инфекциозна, Пета и Втора градска успяват да осигурят достатъчно инфекциозни легла и да не връщат пациенти.
В началото на епидемията през март със заповед на здравния министър Кирил Ананиев за лечение на COVID-19 бяха определени 7000 легла в страната, от които около 1200 в столицата. Впоследствие обаче се оказа, че
София разполага
само с 433 легла
за такива пациенти, а за останалите няма лекари и сестри.
От Спешна помощ, които ежедневно карат болни с коронавирус, разказаха пред “24 часа”, че често се сблъскват с проблема за запълване на отделения, не само инфекциозни. Сутрин в 8 ч и вечер в 20 ч всеки ден болниците информират спешния център колко и какви пациенти могат да приемат.
“Когато имат възможност, обновяват информацията и през деня, но тъй като пациенти постъпват непрекъснато, без всички да ги караме ние, ситуацията се променя за часове”, обясни говорителят на Центъра за спешна помощ в София Катя Сунгарска.
На този фон вчера бе отчетен резултатът от скрининга по Южното Черноморие.
Под 1% са се
срещали с
коронавируса
в Бургас, Несебър, Поморие, Созопол, Приморско и Царево, показа масово тестване в региона. Изследвани са 2400 души.
“Тези резултати са благодарение на мерките, които тук бяха малко по-строги и които нашите съграждани спазват. Територията ни е по-сигурна и безопасна, а плажовете и морето ни - по-чисти от всякога”, коментира кметът на Бургас Димитър Николов.
Той представи резултатите заедно с членовете на националния щаб доц. Ангел Кунчев и проф. Тодор Кантарджиев и министърката на туризма Николина Ангелкова.
“С оглед на това, към което се стремим - в конкуренция с други държави да предложим добър туристически продукт, най-важно е да запазим тези резултати. Не толкова с непрекъснато изследване, а с непрекъснато пазене и спазване на дистанция, дезинфекция, дисциплина, към които добавихме и контрола. Там, където не се спазват мерките, се появяват огнищата”, каза доц. Кунчев.
В сравнение с други региони в страната резултатите показват по-добро спазване на мерките от февруари до април, потвърди проф. Кантарджиев.
“Сигурна
дестинация сме
Във всички хотели се спазват стриктно противоепидемичните мерки. Очаква ни трудно лято, важно е да бъдем дисциплинирани”, допълни Ангелкова.
След края на туристическия сезон ще се направи ново изследване, което да покаже колко от работещите в туризма са се сблъскали с коронавируса през лятото.
“Старите епидемиолози го наричаме
поепидемчване
- циркулация на
вируса,
който не причинява взривове, а безсимптомен контакт и създаване на предпоставки за имунен отговор”, обясни проф. Кантарджиев.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса