"Като във война сме" - разтърсващите писма на руските лекари
Съдържанието е разтърсващо: артисти от Санкт Петербург четат из писмата на руски лекари и болногледачи, които от седмици се борят срещу пандемията от коронавирус. Сред самите медици има жертви.
"Хора! Умолявам ви от душа и сърце, стойте си вкъщи! Защото, дойде ли втора вълна, няма да оцелеем. Просто няма да издържим физически. А отидем ли си ние, няма да има кой да ви лекува. Пази боже!"
В очите на Карина Разумовская се виждат сълзи, докато чете откритото писмо на една лекарка. В продължение на часове актьори от Санкт Петербург четат из писмата на онези, които се борят на първа линия срещу епидемията, а те са разтърсващи, пише Дойче веле.
"Сякаш сме на война. Повтарям: на война. Вчера свършиха предпазните маски. Дъщерята на една колежка ми уши маска от плат - за мен и за всички останали от нашата смяна", разказва една лекарка, чието писмо чете актрисата Марина Адашевская.
Колко са жертвите сред лекарите?
Много от онези, които се грижат за пациентите с коронавирус, междувременно също са заразени. Има списък на лекари, които са починали в резултат на заразата. Списъкът съдържа вече над 300 имена. Официалната статистика е много по-различна. Министерството на здравеопазването говори само за около 100 починали медици, а властите постоянно предупреждават, че в социалните медии се разпространявали множество преувеличени или неверни информации по този въпрос.
Нима съобщенията за катастрофалната ситуация на медицинския персонал са лъжа? Или пък снимките, показващи дълги колони от линейки, чакащи на опашка пред болниците, за да оставят пациенти за лечение?
Дори държавната телевизия потвърди, че заснетото отговаря на истината. "Наши репортери разговаряха с лекарите, които потвърдиха този факт", бе заявено официално.
Заместник-кметицата на Москва Анастасия Ракова още от средата на април признава, че ситуацията в московските болници е много тревожна. Там хората работели с последни сили.
Ситуацията е критична. Въпреки повечето пари.
Руският президент Путин нареди да се отпуснат големи суми, за да се увеличи броят на леглата и да се оборудват по-добре клиниките в провинцията. Междувременно бяха отпуснати и извънредни плащания за медиците, а за да бъдат разтоварени те, бяха мобилизирани и множество студенти по медицина. И това не става на доброволни начала. На много места на студентите им казват, че практиката в болниците е задължителна, а онези, които откажат да се включат, щели да си носят последствията. При това задължават студентите да работят дори в зоните на голям риск.
За щастие ситуацията в Москва постепенно се нормализира, броят на новите инфекции намалява. Но лекарите и болногледачите още отсега знаят, че ги очаква нова задача. Президентът Путин и кметът Сергей Собянин са взели решение да изпратят медиците от Москва на помощ в другите региони на страната, където вирусът все още вилнее с пълна сила.
Първите лекари от Москва вече пристигнаха в руската република Дагестан. Според официалните данни, ситуацията там е особено критична.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха