НС прие на първо четене промените в закона за извънредното положение
Със 123 гласа „за“, 9 „против“ и 46 въздържали се минаха поправките в закона за извънредното положение. Дебатите в пленарната зала минаха бързо и то само с участието на опозицията.
С тях се предвижда отпадане на текстовете, заради които Комисията за защита на конкуренцията спря сроковете за обжалване на обществени поръчки, концесии, жалби за нередности и откази за образуване на производства, а Агенцията по обществени поръчки поиска тълкуване от ресорните комисии в парламента, какво точно означават текстовете, които са приели, както писа "24 часа".
Предвижда се още ВСС да има правомощието да определя кои съдебни дела да се спират и кои да се разглеждат от съда.
С промените в закона се дава възможност и на частно-правни субекти да не връщат вноски по кредити в срок, но само при конкретни уважителни причини като изолация под карантина или влизане в болница.
Променя се и текстът, който позволява на фирми да не се разплащат помежду си до отмяната на извънредното положение. Тъй като фирми злоупотребявали с тази разпоредба.
Като противоконституционни и помагащи само на бизнеса обаче определиха новите текстове от БСП.
„Миналата седмица приехме закон, който се отказа от ограничителните мерки и ги остави в ръцете на министъра на здравеопазването. Видяхме, че така се създадоха проблеми с мерки, които се приемаха и отменяха“, каза Крум Зарков в пленарната зала.
„Защо някой на който държавата е казала стой си вкъщи, не гарантира елементарното му право да не си плати тока. Това беше основен защитен механизъм. Не можем да подценяваме бизнеса и икономиката, но те имат смисъл само заради хората. Промяната на този закон потвърждава първоначално приетия законопроект – „спасявайте се поединично“, каза още Зарков от трибуната и определи като сливане на влстите даването на правомощия на ВСС да взема решения сроковете по кои дела да спират да текат и кои не.
Тези решения ще се вземат от съдийската и прокурорсата колегия и това би могло да доведе до противоречния, посочи още депутатът от БСП. И председателят на ВКС Лозан Панов бе на същото становище по-рано през деня, когато законопроектът се разглеждаше в правна комисия.
От левицата поиска в закона за извънредното положение да има конкретни мерки за хората, които са си загубили работата заради епидемията от коронавирус и предположиха, че и с тези промени законът ще продължи да се отваря за нови поправки.
„Недупостимо е да се вменяват законодателни функции на Съдебната власт“, коментира и червеният депутат Филип Попов, който пък поиска данъчни облекчения за самоосигуряващите се лица.
„Дебата в комисията по правни въпроси беше конструктивен. Обещава да се стигне до по-добри решения. Проблемът на този закон е не, че има някакви правни дефекти, а че има много внушения и притеснения на много субекти застрашени от потенциалната опасност да влошат правното си и имуществено положение“, каза в края на дебатите в НС правосъдният министър Данаил Кирилов.
Той предложи към закона за извънредното положение да се създаде приложение, в което да се опишат абсолютно всички съдебни производства, по които да не се спират сроковете и така да не се дават правомощия на ВСС да взема това решение. „Така пак ще са обнародвани в Държавен вестник и този въпрос няма да се ескалира. Всеки би могъл да спори дали произвоство в наказателно право са по спешни от други. Не може да оставим държавата без работеща съдебна система и работещ наказателен съд“, каза допълни министър Кирилов.
Още от обсъжданията на текстовете тази сутрин в правната комисия стана ясно, че между двете четения и опозиция и управляващите ще внесат промени. Те ще имат време да направят това до 18 часа утре.
Правната комисия ще заседава извънредно в неделя от 14 часа, а поправките ще бъдат гласувани на второ четене в понеделник, когато Народното събрание ще заседава от 9 часа.
Най-четени
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Диктатура на тъпоглавите
У нас тлее разлом, потиснат и нерешен, неизговорен и изопачен За превратностите на съдбата се замислих. Дивашката реакция на театрална пиеса, от една страна, е обида за изкуството
-
Бай Ганьо срещу Малкович
Нападнаха Народния театър. Също и Еврото. Шенген. Около Театъра има Хути. Трудно е да се живее заедно с такива хора. Но няма как. Нарича се народ. Убиват или прогонват по-издигнатите измежду своите
-
Галерия На 10 ноември Тодор Живков дреме по време на преврата
Костадин Чакъров: Не беше изненадан, по предписание на правителствени лекари винаги спеше следобед Наричал приятелите си от Политбюро цеховите майстори от задругата “Боже
-
Галерия Моят 10 ноември: Златка и Андрей: Вместо бизнес тук, защото “не сте от нашите” - гурбет в Гърция
С него вдигнали къща в Мъглиж, ковид върнал семейството с 5-има внуци тук Когато бил на 20 г., Русев гласувал за СДС и му се карали Сега се ядосва, че децата не знаят кои са Ботев и Левски Навършиха