Осъденият Бахли написал: Наслаждавам се на терора, никой няма да ме разбере (Обзор)
Дадоха му 5 г. затвор по 3 обвинения.
Той: Искам да се върна в Швейцария за терапия
Швейцарецът Кевин Бахли, който през септември 2018 г. бе заловен на ГКПП-Капитан Андреево с кола, пълна с оръжие, бе осъден на 5 г. затвор. Той бе признат за виновен по 3 обвинения - за тероризъм, контрабанда на оръжие и опит да го пренесе през границата ни с Турция на път за Сирия.
Бахли трябва да плати 20 000 лв. глоба и 7000 лв. разноски по делото. Присъдата му включва конфискация на джип “Гранд Чероки” и оръжието в него - 2 ловни карабини, щурмова пушка “Зиг Зауер”, 24 ножа, пистолет с 2 пълнителя, 381 патрона, 3 мачете, 2 брадви, бронежилетка, каска, уред за нощно виждане и друга военна екипировка.
Целият арсенал бил в сейф в дома на Бахли в родния му град Зур, но една нощ той го натоварил в колата и тръгнал за град Идлиб. Оставил прощално писмо, че отива да се бие в Сирия. Притеснен баща му подал сигнал в полицията, което изиграло решаваща роля за залавянето му.
В личния си дневник Кевин записал: “Аз се наслаждавам на терора. Знам, че никой няма да ме разбере, но решението си е лично мое.” Той планирал пътуването си в детайли и минал необезпокояван границите на 5 държави, но у нас е заловен.
В пледоарията си пред съда швейцарецът опита да обясни, че отчасти чувства вина за случилото се, но се надява на присъда, която да му позволи да се върне в Швейцария и да се подложи на терапия. Малко преди финала на процеса Кевин заяви, че в него живеят 5 личности: “Първият съм аз, другият е добрият Стивън. После са лошият Стивън, Малкия, Лонгстар и Пе".
Швейцарецът отрече да е събирал информация за Сирия. “Нямам какво да правя там. Не мога да си обясня защо съм искал да отида. Нищо не си спомням”, твърди той.
В медицинската документация от Швейцария нямало данни да е говорил за други личности, за раздвоение или нещо подобно, твърдят вещи лица, участвали е петорна психиатрична експертиза у нас. Според тях Бахли е проявявал симптоми на депресия, бил емоционално лабилен, имал психични проблеми - смесено личностово разстройство, но е вменяем и няма причина да не бъде съден. Лекуван е с антидепресанти и “стабилизатори на настроението”.
В последната си дума пред съда Бахли заяви, че не бил в състояние да разсъждава.
“Предадох се. В резултат другата личност взе контрол над мен”, заяви той. Членовете на съдебния състав го гледаха със съжаление, но не му спестиха присъда. По обвинението за тероризъм (всяване на смут и страх в населението) Бахли получи 4 г. затвор, а за незаконното пренасяне на оръжие - 5 г. Наложено му бе едно общо наказание от 5 г. при първоначален строг режим. В пледоарията си прокурорът по делото Георги Асенов настояваше за присъда между 5 и 6 г. затвор.
Бахли е в софийския затвор. Казва, че там всеки петък дават макарони за десерт. Надява се да се върне при сестра си и 3-те й деца и да заживее нов живот.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха