И 40-годишни ще стават войници, офицери ще служат до 58 г. (Обзор)
Най-високите пенсии са на военните, с вдигането на възрастта НОИ спасен да извади много пари сега
Така се компенсира и недостигът на кадри в армията
В момента над 5% от войската е от пенсионери
И 40-годишни да могат да стават професионални войници, а офицерите да работят между три и пет години извънредно. Тези мерки за решаване на хроничния проблем с недостига на кадри за армията предлага вицепремиерът Красимир Каракачанов. Освен че облекчават проблема с липсата на хора, мерките щели да спасят и Националния осигурителен институт от тежки дефицити.
Пределната възраст за постъпване в армията за всички длъжности и звания да е 40 години, предлага Каракачанов с проект за промени в закона за отбраната.
В момента професионални войници
не се наемат,
ако са над 28 г.
След успешната кампания “Бъди войник” обаче са открити годни кандидати за войници, които били по-възрастни, мотивира предложението си Каракачанов.
От години при щатна численост от 29 000 души армията страда от липса на поне 20%, като в някои части хората са под минимума за нормалното им функциониране. Според вицепремиера при негативните демографски прогнози и застаряващо население недокомплектът ще стане още по-тежък в периода до 2050 г.
В същото време поне до 2032 г. военната служба няма да стане привлекателна като заплащане и социален статус, се посочва още в мотивите към предложението. Това сочели прогнозите на правителството за парите, които ще се отделят за заплати на военните.
Пак заради липсата на хора министърът предлага и увеличаване с 3 години на пределната възраст за служба на военните. Това означава, че за войниците тя ще стане 49 г., за старшините и младшите офицери - 58 г., за полковниците - 59, а за различните видове генерали - между 61 и 65 г. Ако пък офицерите имат и научна степен, пределната възраст за служба се увеличава с 5 години.
Удължаването ще важи дори за хора, които към момента са изпълнили условията за пенсиониране на военните, но не са подали документи в осигурителния институт за пенсия. А по 3 г. отгоре ще могат да работят вече пенсионирали се офицери, ако министърът на отбраната прецени, че са нужни на армията, предвижда друга от предлаганите промени в Закона за отбраната и въоръжените сили.
Сега пенсионерите офицери могат да останат на работа и да вземат заплата плюс пенсия само една година. По данни на Министерството на отбраната към момента в армията има 1500 пенсионери, които все още са на служба, което е над 5% от щата. Заради двойния доход на тези хора обаче - от пенсия и офицерска заплата, имало социално напрежение с останалите офицери, които не са пенсионери, пише в мотивите си Каракачанов.
Освен това военните недоволствали, че колегите им от останалите армии в НАТО имали право да служат по-дълго от тях. С промяната на Каракачанов пределната възраст почти
се изравнява
със средната
в алианса,
а и ще спрем да сме единствената армия в НАТО, в която да служат пенсионери.
“На тази основа МО отчита определена сложност в отношенията между военнослужещи с упражнено право и такива без право на пенсия по КСО. В обозримо бъдеще това би могло да окаже негативно влияние върху поведението и действията на военнослужещите по отношение на службата им”, предупреждава за разделението между редовите офицери и “богатите” пенсионери министърът.
Увеличаването на пределната възраст ще спаси и Националния осигурителен институт от постоянно нарастване на дефицитите, подчертава той. Военните вземат високи пенсии и увеличението на тавана до 1200 лв. затруднява НОИ. Заради многото офицери, които излизат в пенсия,
дефицитът на
фонда за пенсии
на военни и
полицаи се
е увеличил
от 99 млн. лв. за 2019 г. на над 147 млн. лв. за 2020 г., посочва вицепремиерът.
Той е категоричен, че един от начините за решаване на този проблем е въвеждането на доброволна, а след това и наборна казарма. Вече 3-а година обаче Каракачанов не внася законопроекта за това.
Купуват дронове за 25 млн. лв., канят американци и израелци за оферти
Разузнавателни дронове на стойност 25 млн. лв. иска да купи министерството на отбраната, става ясно от публикувана обществена поръчка. Тя обаче не е открита за всички възможни кандидати - за оферти са поканени само 24 производители на такива летателни устройства. Сред тях са компании от САЩ и Израел, както и български производители.
Министерството иска да купи 14 дрона, 2 от които с максимален обхват от 120 км. Ведомството очаква първите 4 дрона тази година, а последната доставка трябва да е през 2024 г.
Дроновете ще се ползват главно от специалните сили, които формират българските контингенти за мисии в чужбина. Крайният срок за подаване на оферти от фирмите е средата на февруари.
Планове за производство на дронове има и в договорите за индустриално сътрудничество за покупката на изтребителите F-16.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха