И 40-годишни ще стават войници, офицери ще служат до 58 г. (Обзор)
Най-високите пенсии са на военните, с вдигането на възрастта НОИ спасен да извади много пари сега
Така се компенсира и недостигът на кадри в армията
В момента над 5% от войската е от пенсионери
И 40-годишни да могат да стават професионални войници, а офицерите да работят между три и пет години извънредно. Тези мерки за решаване на хроничния проблем с недостига на кадри за армията предлага вицепремиерът Красимир Каракачанов. Освен че облекчават проблема с липсата на хора, мерките щели да спасят и Националния осигурителен институт от тежки дефицити.
Пределната възраст за постъпване в армията за всички длъжности и звания да е 40 години, предлага Каракачанов с проект за промени в закона за отбраната.
В момента професионални войници
не се наемат,
ако са над 28 г.
След успешната кампания “Бъди войник” обаче са открити годни кандидати за войници, които били по-възрастни, мотивира предложението си Каракачанов.
От години при щатна численост от 29 000 души армията страда от липса на поне 20%, като в някои части хората са под минимума за нормалното им функциониране. Според вицепремиера при негативните демографски прогнози и застаряващо население недокомплектът ще стане още по-тежък в периода до 2050 г.
В същото време поне до 2032 г. военната служба няма да стане привлекателна като заплащане и социален статус, се посочва още в мотивите към предложението. Това сочели прогнозите на правителството за парите, които ще се отделят за заплати на военните.
Пак заради липсата на хора министърът предлага и увеличаване с 3 години на пределната възраст за служба на военните. Това означава, че за войниците тя ще стане 49 г., за старшините и младшите офицери - 58 г., за полковниците - 59, а за различните видове генерали - между 61 и 65 г. Ако пък офицерите имат и научна степен, пределната възраст за служба се увеличава с 5 години.
Удължаването ще важи дори за хора, които към момента са изпълнили условията за пенсиониране на военните, но не са подали документи в осигурителния институт за пенсия. А по 3 г. отгоре ще могат да работят вече пенсионирали се офицери, ако министърът на отбраната прецени, че са нужни на армията, предвижда друга от предлаганите промени в Закона за отбраната и въоръжените сили.
Сега пенсионерите офицери могат да останат на работа и да вземат заплата плюс пенсия само една година. По данни на Министерството на отбраната към момента в армията има 1500 пенсионери, които все още са на служба, което е над 5% от щата. Заради двойния доход на тези хора обаче - от пенсия и офицерска заплата, имало социално напрежение с останалите офицери, които не са пенсионери, пише в мотивите си Каракачанов.
Освен това военните недоволствали, че колегите им от останалите армии в НАТО имали право да служат по-дълго от тях. С промяната на Каракачанов пределната възраст почти
се изравнява
със средната
в алианса,
а и ще спрем да сме единствената армия в НАТО, в която да служат пенсионери.
“На тази основа МО отчита определена сложност в отношенията между военнослужещи с упражнено право и такива без право на пенсия по КСО. В обозримо бъдеще това би могло да окаже негативно влияние върху поведението и действията на военнослужещите по отношение на службата им”, предупреждава за разделението между редовите офицери и “богатите” пенсионери министърът.
Увеличаването на пределната възраст ще спаси и Националния осигурителен институт от постоянно нарастване на дефицитите, подчертава той. Военните вземат високи пенсии и увеличението на тавана до 1200 лв. затруднява НОИ. Заради многото офицери, които излизат в пенсия,
дефицитът на
фонда за пенсии
на военни и
полицаи се
е увеличил
от 99 млн. лв. за 2019 г. на над 147 млн. лв. за 2020 г., посочва вицепремиерът.
Той е категоричен, че един от начините за решаване на този проблем е въвеждането на доброволна, а след това и наборна казарма. Вече 3-а година обаче Каракачанов не внася законопроекта за това.
Купуват дронове за 25 млн. лв., канят американци и израелци за оферти
Разузнавателни дронове на стойност 25 млн. лв. иска да купи министерството на отбраната, става ясно от публикувана обществена поръчка. Тя обаче не е открита за всички възможни кандидати - за оферти са поканени само 24 производители на такива летателни устройства. Сред тях са компании от САЩ и Израел, както и български производители.
Министерството иска да купи 14 дрона, 2 от които с максимален обхват от 120 км. Ведомството очаква първите 4 дрона тази година, а последната доставка трябва да е през 2024 г.
Дроновете ще се ползват главно от специалните сили, които формират българските контингенти за мисии в чужбина. Крайният срок за подаване на оферти от фирмите е средата на февруари.
Планове за производство на дронове има и в договорите за индустриално сътрудничество за покупката на изтребителите F-16.
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"
-
Внезапната смърт на Жулиета Шишманова прекърши един талант
"Приносът, който направи - това обновяване на художествената гимнастика не само в България, а и в световен план изобщо, Жулиета Шишманова даде един нов тласък и нов път на този спорт
-
Провалят уникални проекти за многоетажни паркинги в София преди 32 г.
Разработили многоетажни паркинги с виенско колело или робокар за наместване на колите Генератори и резервен асансьор заради честото спиране на тока 20 типови проекта за многоетажни паркинги са били
-
Роднините те търсят само по две причини
Роднините те търсят само по две причини: 1. Безработни са и искат пари назаем 2. Не са безработни и искат пари назаем *От