Климатологът проф. Георги Рачев: Застудява от вторник, но зимата ще е с около 1 градус по-топла и суха
Ще има сняг, поледици и вихрушки, но по-рядко и с по-малка продължителност
- Проф. Рачев, природата ни подари прекрасни летни дни тази есен, какво ги породи и какво ни очаква според краткосрочните прогнози?
- Дните са летни по отношение на максималните температури. Сутрешните са под 10 градуса. Сега е златна топла есен. Есента продължава, макар че през следващата седмица ни очаква сериозна промяна на времето. Във вторник вечерта се разделяме с тази суха и топла идилия.
Ще изпратим октомври с наднормени температури - средномесечно между 3 и 4 градуса над нормата. Наблюдаваме интересен феномен, който не се е случвал през последните 20 години - температурата на водата в Черно море по българското крайбрежие продължава да е около и над 20 градуса.
Октомври беше и много сух. Два пъти имахме валежи. По синоптична обстановка няколко пъти още трябваше да завали, но с нейното наближаване нещата се разминаха.
Времето за пореден път показа колко сме подвластни на климата. Сухият и топъл октомври, който изпращаме, предопредели и факта, че отлагаме грипа с цял месец. В събота е Димитровден, около който обикновено се проявява т.нар. циганско лято.
Този път го изкарахме в аванс, което не означава, че през ноември няма да има няколко последователни дни с топло и слънчево време.
Началото на ноември ни предлага много по-динамично време, с повече валежи и със сериозно понижаване на температурите.
Максималните температури ще се понижат с повече от 10 градуса, а на някои места с повече от 12-13 градуса. От 26-27 градуса, колкото беше през последните дни, максималните температури в сряда ще са 15-18 градуса, а в четвъртък и петък - 10-12.
Определено още във вторник привечер ще се усети нахлуването на по-студен въздух и по-скоро и минималните, и максималните температури ще бъдат такива, каквито би трябвало да са в края на октомври и началото на ноември. За нас обаче застудяването ще е по-осезателно, защото и днес децата и младите ходят по къс ръкав.
Голямата закачка,
спорът между големите
метеоцентрове е за
количеството валежи
в периода между 30 октомври и 3 ноември, но колкото и да падне, е добре дошло, защото сериозното засушаване у нас продължава. В сряда и четвъртък ще вали дъжд, в планините нищо чудно да има и снеговалежи, което не е нещо необичайно.
Слънцето вече е много ниско над хоризонта, а продължителността на деня е под 10 часа и тя върви към своя минимум, когато в началото на декември денят ще бъде само 9 часа и няколко минути. Отиваме към късна есен и ранна зима.
По-интересното е, че
над целия европейски
континент става
едно преобразуване на
атмосферната циркулация и динамиката ще бъде много голяма.
- Ще вали ли сняг?
- Снеговалежи ще има в Северна Германия, Полша, Австрия и Швейцария.
В Централното и Западното Средиземноморие обаче се оформят 2 много дълбоки средиземноморски циклона, които ще достигнат Балканския полуостров.
Голямото питане е колко студено ще стане на 10 и 11 ноември и има ли вероятност на 7 и 8 ноември над България да падне сняг.
Има вероятност, но тя е нищожна. Всъщност, когато климатолозите говорим за толкова далечна прогноза, я наричаме опашка на опашките.
Всички професионалисти следим внимателно процеса, защото развитието му в следващите дни ще става все по-точно. След изборите ще влезем в 7-дневния реалистичен период, в който прогнозата ще е по-точна.
Тогава конкретно ще може да говорим какво ще се случи. Ще следим процесите, още повече че има противоборство между големите метеорологични центрове.
Ноември все пак ще е динамичен, с бързо променящо се и по-хладно време.
Температурите ще се завърнат към нормалните си граници, а средномесечните са между 5 и 7 градуса, по морето - малко по-топло. Повечето тенденции обаче са за недостатъчни валежи - около нормата и малко по-малко от нея. Ноември ще е с нормална температура, дори NOAA дава с около половин градус по-ниска температура за ноември, което не е често срещано явление от 2000 г. насам.
- Каква ще е зимата?
- За зимата
има трогателно
единодушие като на
партийно събрание
Според всички световни центрове зимата в Европа ще е топла. Декември ще е нормален в температурно отношение, януари и февруари ще са с наднормени температури.
Особено през януари по северните части на Европа и в европейската територия на Русия прогнозите са за 2-3 градуса по-високи температури от нормата.
Това не означава, че няма да има сняг. Ще има сняг, поледици, виелици, но тези периоди ще бъдат по-малко на брой и с по-малка продължителност.
Зимата в България ще е с температура, по-висока от нормалното.
Докато за Западна и Северна Европа се говори, че ще е по-топла с 1-2 градуса, то за България и Балканския полуостров ще е по-малко топла - с половин до 1 градус по-топла от нормалното. Зимата ще е и малко по-суха, за съжаление.
от вторник, но зимата
ще е с около 1 градус
по-топла и суха
- Прогнозирате ли нещо опасно?
- Опасностите са от днес за утре. Те не могат да бъдат прогнозирани дългосрочно - нито поледица, нито виелици. Със сигурност ще има, но кога и колко дълго ще продължат, вече е въпрос на т.нар. 3-дневна прогноза. По-ранното прогнозиране е просто свободно съчинение.
Сега
навлизаме в периода на
много мръсния въздух
Не че сега въздухът е безкрайно чист, но все пак има повече слънце и от време на време малко ветрец.
Навлизаме обаче в отоплителния сезон. Ще започнат да горят много печки. За съжаление, горят нискокачествени материали и боклуци. Това ще доведе до сериозно замърсяване на въздуха. Динамиката, която се очертава с по-честата смяна на въздушни маси, ще повлияе добре, защото ще издухва мръсния въздух. Но няма да се отървем от онези периоди с антициклонално време, когато
на Витоша е топло и
слънчево, а в София
е мръсно, мирише
и слънцето не стига до земята. Такива дни ни предстоят. И отново ще говорим за фини прахови частици, и отново ще си говорим за печки и т.н. Докато не минем на газ и централно отопление, особено в големите квартали, където има струпване на хора, този проблем няма да бъде разрешен скоро.
- В неделя местим стрелките на часовника с час назад, какво мислите за този вид регулация?
- Тази регулация май никой не я харесва в Европа. Хората искат да се движат по Слънцето, както е било от векове.
На дамите, които са
метеотропни, не им
харесва, чувстват се зле
и в единия, и в другия случай.
Аз смятам, че местенето на стрелките е абсолютно излишно и трябва да си останем на “нормалното” зимно часово време.
Преминаването към лятно часово време не се оправдава от икономическа гледна точка - от спестени кой знае колко киловати от осветление. Според мен обединена Европа ще направи страшна глупост, ако остави всяка държава сама да си въвежда време, каквото иска. При толкова пътуване в Европа това ще доведе до хаос и проблеми.
Добре е Европа да си
остане в трите часови пояса
- източноевропейско време, в което сме и ние, средноевропейско време, което обединява 90% от континента без Русия, и малкия сегмент на Великобритания и Португалия по западноевропейско време.
От Белград до Париж всичко е в едно време, което е чудесно за комуникацията. Най-добрият вариант е да си остане времето, към което сега ще се върнем.
- Ще отглеждаме ли някой ден банани заради глобалното затопляне?
- Няма как да стане, колкото и да ни се иска. Вярно, най на юг, но ние сме в умерения климатичен пояс, вярно най на юг. При 4-5 градуса банановото дърво трябва да бъде съборено, за да може да израсне догодина.
Дори в Гърция
бананите са декоративни
- Извън шегата, до какво ще доведе за България глобалното затопляне?
- Засега от нашите сериозни изследвания, които провеждаме в Софийския университет, глобалното затопляне се проявява много по-ярко в големите географски ширини. То е съществено на север и на юг. Глобалното затопляне в тропичния пояс не е така ярко изразено.
В България за последните 30 години има затопляне, но то е в различни посоки през различните сезони и е много по-малко от глобалното затопляне на цялата Земя. То е в рамките на половин градус, в много редки случаи до 0,7 градуса. По-важното е, че е топло, което е много хубаво. Важно също е колко са валежите, защото при тази топлина трябва да има и влага. Има ли суша, нищо не става, нищо не се получава на полето. Засега по отношение на храната човечеството е в перфектно състояние. Никога човечеството не е прибирало такива феноменални реколти.
Само миналата година
светът е прибрал
2,7 милиарда тона
зърнени култури.
Човечеството е сито
Милиарди хора се хранят по няколко пъти на ден, гонят европейския и американския стандарт. Неслучайно говорим за другия голям бич на света - затлъстяването.
- Става ли по-точна прогнозата за времето с годините?
- Определено да, особено краткосрочната прогноза за 3 денонощия. Тя е твърдо над 90%, въпреки че става дума за точни градуси и количества валежи, което е много трудно, защото има хаотичен характер. Средносрочните и дългосрочните прогнози са подчинени на теорията на хаоса, на взаимодействието на земната повърхност, атмосферата, между животинския свят, целия биологичен начин на живот. Затова казвам например за ноември, че ще е с нормални или малко по-високи температури. Никой не може да каже обаче дали на 12 ноември сутринта в София ще е -12 градуса. То не е хвърляне на боб, хвърляне на карти. То е като да гледаш на кафе, без да имаш чашка с кафе пред себе си. Въпреки всичко хората постигнаха доста успехи в дългосрочните прогнози в сравнение с преди 30 години. По този начин опознаваме природата, което ни извади от страха за това какво ни чака в утрешния ден. А това е видиотяването, характерно за студената война, когато децата се плашеха кога ще дойдат пършинг ракетите. Все още сме живи.
CV
- Роден е на 11 октомври 1955 г. в София
- Завършил е специалност “География” в Софийския университет “Св. Климент Охридски”
- Работил е в Националния институт по геофизика, геодезия и география на БАН
- Спечелил е конкурс за асистент в Софийския университет през 1982 г.
- Извървял е цялата йерархия от асистент до професор
Интервю на Ярослава Прохазкова
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха