Владимир Дайраджиев, автор на книга за гадателката: Обичаше да й пея и свиря на китара
Спаси човешки живот пред очите ми
“За мен леля Ванга е велика личност. Имаше свежа душа като хризантема и твърд характер като пирински мрамор", казва Владимир Дайраджиев, който е издал книга за пророчицата, както и диск с 10 песни, посветени на нея.
Спомня си, че с Ванга се е запознал през 70-те години на миналия век чрез нейния син Димитър Вълчев.
"Моя позната от Благоевград беше решила да се самоубива заради тежък личен проблем. Оставила писмо в дома си, че ще се удави в Струма. Каза ми, че Ванга е единствената й надежда. Качих я на мотора и я откарах в Петрич. След разговор с Ванга излезе обнадеждена и мисълта за самоубийство я напусна.
Така пред очите ми Ванга спаси
един човешки живот
А такива имаше още стотици", спомня си петричанинът. Той пък, когато влязъл за първи път при нея, попитал дали ще го приемат студент по география в Софийския университет. Получил утвърдителен отговор. Преди това бил изключен от полувисшия институт в Благоевград и заради това се скарал с родителите си.
Искал обаче да учи география и отишъл да си подаде документите. Оказало се обаче, че няма 12 месеца трудов стаж, а само 11. Върнали го и той седнал на пейка пред вуза. Притеснен, започнал да си говори наум: "Лельо Ванге, каза ми, че ще стана студент, а те дори документите не ми приеха". В това време до него седнала непозната жена, която му поискала огънче за цигарата и видяла, че е разтреперен.
Заговорила го за причината. Взела му документите и влязла в университета. След малко се върнала с талонче за входящ номер. "Не знам какво направи тази жена, но ми вкара документите. След изпита пък отидох да свиря с естраден състав в Созопол и поръчах на моя близка да следи класирането и да ми каже дали съм приет.
Обади ми се с лошата новина, че ме няма в списъците. Пак наум си разменях реплики с леля Ванга и я корях, че не е познала. Докато вървях отчаян по плажа и се чудех какво ще правя, гледам хазяйката тича към мен с листче в ръката. Носи ми телеграма, че съм приет за студент. В този момент се влюбих във Ванга. После станахме близки приятели", допълва Дайраджиев.
Често гостува в дома й в Петрич, а после и на Рупите. Много обичала да слуша стари шлагери и народни песни. "Най-много искаше да й свиря с китара и хармоника песните "Зайди, сонце", "Кажи, Райне, кажи, душо". Обичаше много и "Биляна платно белеше".
Когато за първи път й я изпях, ми каза, че от Скопие "ке дойде голям оперен певец и той ще я пее тук". Много се чудех на тези нейни думи. След време наистина дойде директорът на операта Жоро Макето, който беше много добър певец и на сцената изпълни "Биляна платно белеше", допълва спомените си приятелят на Ванга.
Казва, че тя често била иносказателна в думите си и едва по-късно човек разбирал какво е искала да каже. Опитва се да си обясни защо, когато влизал при нея,
тя все гледала над главата му,
чудел се какво ли пък има там. Наскоро бил на Пампорово и с приятели си правели снимки.
Когато ги прегледал, видял, че на една от тях е застанал точно така, че над главата му е 13-метровият кръст. "Не съм и забелязал как съм застанал, но над главата ми беше кръстът. Като че ли Ванга е гледала в него", подозира композиторът.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега