Военните до Румен Радев: Новите F-16 идват с всичко нужно и ще летят по 200 часа на година
31 млн. може да спечели България от вкарването на парите по сделката в американска банка, ако седят в БНБ, ще губят
Новите изтребители F-16 ще бъдат напълно боеспособни и ще донесат всички бойни способности, на които България държи. С тях ще може да се води както въздушен бой, така и да се поразяват цели на земята. Всеки самолет ще може да лети по 200 часа годишно, което е със 100 повече от първоначално изискваните от страната 1500 летателни часа за 8-те изтребителя годишно. Български пилоти ще бъдат обучени до ниво инструктор. А бюджетът на България може да спечели около 31 млн. лв. от депозирането на цялото плащане по сделката от 2,1 млрд. лв. в Банката на Федералния резерв в Ню Йорк.
Така Министерството на отбраната отговаря на критиките на президента Румен Радев за покупката на изтребители F-16 от САЩ, след като той наложи вето на договора. Военните
публикуваха
отговори на
19 въпроса,
зададени им от президентството ден преди парламентът да разгледа ветото на Радев днес. (Какви са възраженията на държавния глава - виж долу.)
Единственото предварително изискване в проекта, което няма да бъде спазено, е доставката на първите самолети да стане до 2 г. след подписването на договора. А шест от изтребителите - 5 бойни и един учебно-боен, ще дойдат през 2023 г., а два самолета ще пристигнат през 2024 г. Тези две машини обаче ще бъдат първите произведени и на тях ще се обучават българските пилоти в САЩ.
Заради това забавяне пълната оперативна готовност на новите изтребители ще бъде постигната в края на петата година от подписването, а не в края на третата година. Напълно са изпълнени обаче изискванията за доставка на резервни части, наземно оборудване и въоръжение, гарантират военните.
25-30 млн. долара допълнително ще трябва да плати България за транспортирането на изтребителите до България, отговарят от министерството пък на запитването за допълнителни договори и “скрити разходи”. България е изключила транспорта от договор, за да намали първоначалната сума, а тези разходи да бъдат разхвърляни в годините.
През 45-те години, в които България ще ползва F-16, със сигурност ще има и други разходи за въоръжение, ъпгрейди и услуги, казват още военните. Те припомнят на Радев, че при първоначалното одобрение на сделката от парламента е предвидено парите за покупка да са едва 30-50% от общите разходи по експлоатацията на F-16.
“Предполагаемите годишни разходи за интегрирана логистична поддръжка се очаква да бъдат от порядъка на 30- 40 млн. лв., при общ годишен нальот 1500 часа. Тези разходи ще бъдат осигурявани след третата година от бюджета на Министерството на отбраната и не са част от проекта за инвестиционен разход”, пише в отговорите. Военните обаче напомнят на Радев, че за разлика от другите оферти в конкурса (шведската за “Грипен” - б.р.)
няма да се
налага
сключване
на договори
с трети страни,
за да станат изтребителите боеспособни.
При депозирането на цялата сума по договора от 1,256 млрд. долара в Банката на Федералния резерв в Ню Йорк и сключването на споразумение за инвестирането им, България ще получава годишна доходност от 1,5%, докато, ако парите стоят в БНБ ще се начислява отрицателна лихва, твърдят военните. Доходност от 1,5% означава приход за бюджета от около 31 млн. лв.
“Самолетите са напълно оборудвани с хардуер и софтуер, позволяващ изпълнението на задачи “въздух-въздух”, “въздух-повърхност” и “целеуказване-разузнаване”, твърдят още от МО.
“Договорите предвиждат придобиване на комплект от последните модификации на авиационните управляеми ракети “въздух-въздух” за близки (AIM-9X II) и средни дистанции (AIM-120C7), като и комплект неуправляемо въоръжение “въздух-повърхност”. С цел намаляване на цената количеството на ракетите AIM-9X II е намалено наполовина – от 24 бр. на 12 бр.”, пишат военните. България не е изисквала самолетите да са въоръжени с високоточни ракети “въздух-земя”, а само да имат система за подкачане и при слагането на такъв боеприпас софтуерът на самолета да го разпознае.
Високоточни
оръжия ще
бъдат купени
на по-късен етап, отговарят военните пък на критиките, че F-16 първоначално ще са въоръжени само с неуправляеми бомби за атака на наземни цели.
Американците ще доставят всичко необходимо през първите 3 години новите изтребители да летят по 200 часа на година всеки, гарантират още военните.
Горанов очаква президентска атака и срещу актуализацията на бюджета
Парламентът готов да заседава извънредно, за да се спази срокът 5 септември за влизане в сила на договора със САЩ
Като провокация окачестви наложеното от президента вето върху договора за покупка на изтребителите F-16 финансовият министър Владислав Горанов.
Той и вицепремиерът Красимир Каракачанов дадоха специални изявления в сряда вечерта, след като президентът обвини правителството, че в сделката има и скрити разходи.
“Обсъдихме мотивите на президента Румен Радев за ветото върху закона за договорите за самолетите F-16 и единственият политически коментар е, че те са легални, но не и легитимни. Поставянето под съмнение на легитимността на консултациите между две натовски страни ни кара да сме още по-убедени в легитимността на подобно решение”, заяви Владислав Горанов.
Според него с ветото си държавният глава давал на партиите, застанали зад покупката на изтребителите, възможността още веднъж да заявят пронатовската си позиция и че купуваме възможно най-модерната военна техника за българските ВВС. Ратификацията на договора за изтребителите бе подкрепена в парламента от ГЕРБ, ВМРО и ДПС.
“Да очакваме ли вето и върху Закона за държавния бюджет, защото те са свързани, или смятаме, че тази провокация е достатъчна? Ние сме готови парламентът да заседава допълнително и да бъде преодоляно едно такова евентуално вето. Ако това е позицията на президента, нека в бързи срокове да я заяви, тъй като единият проект без другия няма как да продължи”, добави Горанов. Заради покупката на изтребителите парламентът одобри и актуализация на закона за бюджета, която все още не е подписана от президента.
“Дебатът за покупка на въоръжение, особено когато говорим за ВВС, никога не е лек, защото в държавите, в които са правени подобни сделки, те са били значителни като цена. Но подобен
дебат да се превръща в
популистки, вместо за
модернизацията на
армията, е неприемливо”,
каза още финансовият министър по адрес на Румен Радев. Като свой основен мотив да върне договора на парламента за ново разглеждане президентът посочи нуждата от нов дебат по сделката.
“Не съм съгласен, че по въпроса с новите самолети не е имало достатъчно дебати. Няма никакви скрити задължения, които следват след подписване на договора. Няма никакви допълнителни договори и споразумения, които има нужда да бъдат подписвани до получаването на самолетите. МО е изготвило 19 страници отговор на база зададените от президентството въпроси.
Факт е, че годишната
поддръжка на F-16 е
по-евтина от
тази на “Грипен”
Това са офертите, които ние сме разглеждали. Всички тези опити да се всява някакъв страх в обществото, че ще бъдем натоварени с допълнителни разходи, не отговарят на истината”, коментира и вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов.
Шефът на комисията по отбрана Константин Попов обяви, че президентското вето ще бъде преодоляно в името на модернизацията на БА, на ВВС. Един дебат, продължил години наред, е време да завърши и ще завърши в петък, категоричен бе той.
В заключение Каракачанов отхвърли опасенията, че покупката на самолетите ще бъде за сметка на другите два проекта, засягащи флота и сухопътните войски. В края на година той се надява да бъде сключен договор за нови кораби, а в началото на следващата - и за новата бронирана машина на пехотата.
Транспорт, обучение, одити - част от скритите разходи, за които предупреди държавният глава
Скрити разходи в сделката за F-16 определено ще има - никой не говори за това как оборудването, което ще бъде произведено в САЩ, ще бъде транспортирано до България.
Това заяви главният секретар на президента Димитър Стоянов в четвъртък, след като ден по-рано в свое изявление Румен Радев предупреди, че в сделката има “скрити и неуточнени разходи”. Така той обясни мотивите си за вето върху договора за придобиване на американските изтребители, което днес ще бъде гледано в НС.
Президентът иска повторен дебат за F-16 и обществото да бъде информирано как ще се изразходват средствата, обясни Стоянов пред bTV. Той критикува управляващите, че искат да ратифицират договорите по “бързата процедура”. Другият проблем бил орязаният пакет на изтребителите - те нямат въоръжение за нанасяне на прецизни удари “въздух-земя”.
В договорите има изискване за изграждане на специализирана инфраструктура за съхранение на апаратурата и тя ще бъде одитирана от американска страна - колко одита ще бъдат направени, колко разходи ще има, попита още Стоянов и допълни, че по груби сметки това ще струва на бюджета около 100 млн. лв. Ако въоръжението се закупи сега, то щяло да бъде на по-ниска цена, а нищо не пречело да се достави след време.
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"
-
Внезапната смърт на Жулиета Шишманова прекърши един талант
"Приносът, който направи - това обновяване на художествената гимнастика не само в България, а и в световен план изобщо, Жулиета Шишманова даде един нов тласък и нов път на този спорт
-
Провалят уникални проекти за многоетажни паркинги в София преди 32 г.
Разработили многоетажни паркинги с виенско колело или робокар за наместване на колите Генератори и резервен асансьор заради честото спиране на тока 20 типови проекта за многоетажни паркинги са били
-
Роднините те търсят само по две причини
Роднините те търсят само по две причини: 1. Безработни са и искат пари назаем 2. Не са безработни и искат пари назаем *От