Как Панайотис стана Питър и успя в САЩ
След половин “възродителен процес” оценили заслугите му. Затова и талантливите българи емигрират
Като Atmosphere Beach във Варна в Солун ресторантът е толкова близо до морето, че гларусите прелитат край масите и предизвикват бриз в Бургас – ефект на пеперудата.
Полетите им зачестяват, когато един от гръцките колеги разказва за емигрирането си в САЩ.
От Тесалоники тръгнал сам, когато бил 15-годишен. Имиграционните служби му предложили да си избере име между Питър и Пол (половин “възродителен процес”), той избрал Питър и така Панайотис останал само в кръщелното му, издадено в църквата “Свети Димитър” в Солун.
Преминал успешно през училище, колеж, университет, той довел в САЩ родителите, брат си и сестра си.
След години станал университетски професор във Вашингтон. САЩ са меритократска страна това бяха заключителните думи на Панайотис-Питър.
След това поясни, че от Платон през Конфуций, Наполеон Бонапарт и Томас Джеферсън напредват онези държави, чиито правителства и институции се ръководят от хора с постижения, придобити с талант и труд (от лат. merito – заслуга); от гръцки kratos - власт).
Меритокрацията е “аристокрация на заслуги” (от “Държавата” на Платон).
Всички, дори прелитащите край масата гларуси, разбрахме удовлетворението, което нашият колега получава в САЩ от оценяването на труда си.
И с типичен американски акцент изрече: The pleasure of being and becoming in the USA – удоволствието да живееш в страна, която ти предоставя възможности да извървиш пътя от “съществуване” до “ставане” - да сложиш мозъка в ръцете си, да реализираш идеите си – “най-сладкият блян на труда”.
Затова сега талантливите българи емигрират в меритократските страни, където като гръцкия колега във Вашингтон са удовлетворени от признанието на постиженията на труда си.
А в България продължава осъществяването на националната стратегия “Звания без знания”, от която хронично боледуват науката и образованието.
Власт на заслужилите - и преди, и сега – не е избирана в нашата страна. Тук има медиокрация (от френски mediocre – посредствен) - власт на необразованите, на дънингкрюгеровците.*
От такава власт настъпват бедствени последици - тези, които сричат, лъжат и крадат, управляват онези, които създават Знания, Поезия, Театър, Музика.
Това е най-тревожният проблем на прехода “диктатура – демокрация”.
Все пак имаме престижни постижения на учили в България и след това емигрирали в САЩ и други страни, където се ценят Знанията – най-големият човешки потенциал, на който се базират всички дейности и постижения.
Важнослов
Големият артист Йоско Сърчаджиев каза: “Свобода не съществува. Животът винаги е затвор. Възможно е да избереш само размера на клетката”.
Напомня ми на италианската поговорка: “Славеят пее не защото е щастлив, а защото е затворен” (l’usignolo non canta perche e felice, ma perche e sigillato).
Ако “Свобода не съществува” бе казана от холивудците Джони Деп или Брад Пит, досега щеше хиляди пъти да е обиколила медиите на земното кълбо. А думите на Йоско Сърчаджиев срещнах само в два български вестника.
Съдбата на големите в малка, по-точно медиократска страна.
За да успееш да направиш нещо в България, изразходваш много повече психична енергия, отколкото колегите ти в уредените страни.
Там получаваш
признание,
тук - инсулт,
инфаркт или
депресия
Меритократствайте, господа министри! Зародишът на прогреса е в голямо и “по спешност” инвестиране в STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics).
Казано по-кратко: инвестиране в НОК (Наука, Образование и Култура), за да не изпадне България в НОКаут.
__________________
* През 1999 г. Дейвид Дънинг и Джъстин Крюгер публикуват статията “Необразовани и незнаещи за това…”.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър