Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

2,1 млрд. лв. е финалната цена за 8-те нови самолета, до края на юли минава през парламента

България и САЩ заедно ще правят дронове по линия на индустриалното сътрудничество, заложено в сделката за F-16.

Това стана ясно в сряда, след като правителството одобри покупката на новите изтребители и проектите за индустриално сътрудничество.

В България ще бъде изграден авиоремонтен завод за хидравлични системи, системи за кацане и електрически компоненти, предвижда други 3 от проектите за индустриално сътрудничество.

Тепърва обаче правителството и производителят на F-16 “Локхийд Мартин” ще договарят кои ще са българските партньори.

2,1 млрд. лв. ще плати България на САЩ за покупката на 8 нови изтребителя F-16 блок 70. Това стана ясно вчера, след като правителството дадемандат на военния министър Красимир Каракачанов да подпише четири договора, по които да бъдат доставени изтребителите и нужното за тях въоръжение.

Договорите са за закупуването на изтребители F-16, за боеприпаси, за ракети въздух-въздух и за система за визуализация, наблюдение и управление на

обща стойност

1,256 млрд.

долара,

обясни след заседанието на правителството зам.-министърът на отбраната Атанас Запрянов. Тази сума обаче ще бъде намалена с 60 млн. долара за оборудването на авиобаза Граф Игнатиево, които ще бъдат платени от САЩ. Така реално България ще плати за самолетите 2,09 млрд. лв., което влиза в първоначално поставената от Каракачанов рамка от 2,1 млрд. лв.

Цената включва и наземното оборудване, както и въоръжение за пълна многофункционалност на самолетите - ракети въздух-въздух, въздух-земя и

дори функцията

разузнаване,

която

първоначално

не бе заложена

в проекта, разясни Запрянов.

Преди седмица президентът Румен Радев се усъмни, че българското правителство сериозно орязва въоръжението на F-16, за да намали цената спрямо гласуваните от Конгреса на САЩ 1,6 млрд. лв. И дори нарече изтребителите “скъпи играчки за авиошоу”. Министерството на отбраната всъщност се е отказало от вземането на два резервни двигателя и се е върнало на първоначалната оферта за един, за да намали цената, разясни Запрянов. Оборудването на F-16 ще отговаря на поставените още в запитването за оферта изисквания на България, допълни зам.-министърът.

България ще закупи 6 изтребителя с единична кабина, които са бойни, и 2 самолета с двойна - за обучение. И учебните изтребители обаче ще са с пълно въоръжение и може да се ползват в бойни действия, гарантира Запрянов.

Договорите

вече са

подписани

от САЩ

и в четвъртък това трябва да направи и вицепремиерът Каракачанов. След това ще бъдат одобрени отново от правителството и внесени за ратификация от парламента, като тя трябва да е приключила до края на юли, обясни военният министър след вчерашното заседание на МС.

На него присъстваха и началникът на отбраната ген. Андрей Боцев, и зам.-командирът на Военновъздушните сили ген. Петьо Мирчев.

“Най-после се случи една дългогодишна мечта на Военновъздушните сили, която ги поставя на равностойно стъпало с нашите партньори от алианса - да придобият самочувствие, че притежават нещо съвременно и актуално”, заяви след заседанието ген. Андрей Боцев. Началникът на отбраната получил и обещание от премиера Бойко Борисов, че купуването на изтребителите не спира изпълнението и на проектите за закупуване на нови бронирани бойни машини за Сухопътните войски и два модулни патрулни кораба за флота. Военните се опасяваха, че заради плащането на изтребителите накуп ще трябва да забавят сделките по другите два проекта поне до следващата година.

“С придобиването на новия самолет ние придобиваме нови качествени бойни способности, повишаваме оперативната си съвместимост с НАТО и не на последно място, самочувствието на българския пилот - той ще се чувства като равностоен партньор”, обобщи ген. Мирчев.