Търсят боса на фабриката за цигари край Пловдив, ощетявала бюджета с 20 млн. лв. на месец (Видео, обзор)
Подземният тунел за бягство със скейтборд от цеха за рязане на тютюн бил дълъг 60 метра, отвеждал до канал
Спецпрокуратурата издирва боса на нелегалната фабрика за цигари и цеха за рязане на тютюн в землищата на пловдивските с. Труд и с. Ръжево Конаре, които бяха разкрити в четвъртък. “Все още установяваме кой е ръководител на групата”, каза говорителят на спецпрокуратурата Сийка Милева в петък. Тя отрече да има връзка между разбитата фабрика в с. Труд и тази в Карнобат, за която има обвинение Миню Стайков. Преди ден зам. главният прокурор Иван Гешев намекна, че може и да има. Милева уточни, че разследването е само на три дни.
Задържани са 12 души, от които 4-ма българи, 7 украинци и един молдовец. Те
общували
помежду си чрез
българо-руски
речник
Още се издирват други четирима сънародници. Според разследващите щетата за бюджета от незаконните цигари е 15-20 млн. лв. месечно, като фабриката действала от началото на годината. В нея се произвеждали папироси от марките “Роял”, която не се внася официално, и “Мурати”. Цигарите били предназначени за нашия пазар и и ЕС.
“Гражданите, които ги употребяват, смятат, че са надхитрили държавата, но анализите ни показват, че незаконните цигари са опасни за здравето. Струва ли си рискът”, попита шефът на Агенция “Митници” Георги Костов. В четвъртък били претърсени 8 жилища, 3 коли и едно ремарке, паркирано в Пловдив. В него имало 960 мастербокса за 3,6 млн. лв.
Капацитетът на машината бил
2000 цигари
в минута
Във фабриката били намерени още 640 мастербокса с надписи на гръцки език и 15 кашона с тютюн, всеки тежък около 200 кг. Продукцията била на стойност около 2 млн. лв. На ден се произвеждали по 180-200 мастербокса.
Във фабриката имало спални, кухня и фитнес. Работниците живеели в халето и не излизали навън. С храна ги снабдявал роднина на един от групата. Те подпъхвали под вратата списък с продуктите, които искали.
“Помещението представлява постройка в постройката, за да не се чува шум навън. Има и филтри, за да не се усеща миризмата на тютюна”, обясни Калин Литов, началник на отдел “Митнически режим” в ГДБОП. Електричеството се доставяло чрез генератор, за да не се отчита прекомерна консумация на ток.
Цехът за рязане на тютюн в с. Ръжево Конаре пък бил скрит под бали сено, подредени по специален начин, така че между тях се образувал проход. В четвъртък се наложило джип на ГДБОП да ги премести, за да могат разследващите да влязат. В постройката имало и баня и след премахване на панел се откривал достъп до друго помещение.
“Останах като гръмнат, когато
службите
разкриха таен
подземен тунел,
предназначен за бягство в случай на нужда. Навън отвежда до стар канал, в който вече не тече вода”, каза пред “24 часа” кметът на Ръжево Николай Шкодров. До него забелязал скейтборд. Тунелът всъщност представлявал тръба, по която работниците да се спуснат със скейтборда.
“Това, което обаче не са преценили, е, че тръбата е била копана надълбоко и от тежестта на пръстта се е сплескала. Така че нямаше да има възможност да я използват”, каза Калин Литов. Спецслужбите повикали пожарникари. Един от тях, оборудван с кислороден апарат, достигнал донякъде и казал, че тръбата продължава надолу 60-70 метра. В цеха имало машини за нарязване на тютюна и барабан за овлажняването му.
Преди години в цеха се произвеждали макаронени изделия, впоследствие теренът с обща площ близо 10 дка и сградите върху него били купени от италианеца Бруно Пиер Луиджи. Чужденецът, който пребивава постоянно у нас, се захванал да отглежда ориз. Явно бизнесът му не вървял, тъй като м.г. се чуло, че имотът е купен от софийска фирма.
“Според слуховете Бруно искал за него 500 хил. лв., но накрая го продал за 200 хил.”, каза кметът на с. Ръжево. Шкодров често минавал с колата си покрай базата, но тъй като била с висока ограда, не се виждало какво става вътре. Управникът забелязвал, че влизат и излизат джипове и камиони, но и през ум не му е минавало, че се върши нещо незаконно.
Веднага след разбиването на нелегалния цех разследващите отишли в община Калояново, за да установят кой е собственикът на имота. При справка се установило, че от 2016 г. се води на “Импло” ООД. Според търговския регистър неин управител е Бруно Пиер Луиджи.
“Нямаме информация дали той е препродал терена с постройките на друга фирма”, обясниха от администрацията на Калояново.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха