Порой разруши Котел, 24 часа бедствено положение (Обзор)
Няма да отлагат Фестивала на етносите и на котленските килими, който започва утре
"Господ ни изпрати това изпитание, за да ни предупреди да внимаваме, защото сме грешни. Но и добър е Господ, ей на, нито един човек не пострада". Това казва мъж на средна възраст, вероятно пастор на една от евангелските черкви на пътя за Омуртаг в Котел. И сочи: водата стигнала високо, но в храма не влязла.
Днес в Котел са притеснени и уплашени, но и щастливи, защото наистина няма жертви и пострадали, след като в сряда към 14,30 часа над града се изля дъжд, за който после съобщиха, че падналата от небето вода за има-няма 40 минути време била 80 литра на квадратен метър. Като по чудо щетите са само материални. В града бе обявено бедствено положение, което продължи около 24 часа - до късния след обяд днес, четвъртък.
"Реките ни Котелшница и Глогова наистина придойдоха, но коритата им са почистени и те не направиха големите бели. Истинската беда дойде от скатната вода, която се събра в сухите дерета по скатовете над Котел и в миг се изсипа по улиците надолу. Това стана 25 минути след началото на пороя. Приливната вълна стигна метър. Улиците "Иглика" и "Калина" са буквално отнесени, по тях вече няма асфалт. Наводнени бяха и двайсетина къщи, в тях много от покъщнината на хората вече е негодна. Наложи се с помощта на пожарната да евакуираме от домовете им две жени и да отводняваме. Но големият късмет е, че бедствието не се случи през нощта, тогава със сигурност щеше да има и жертви", казва пред "24 часа" кметът на Котел Коста Каранашев. Заварваме го на мястото, което е пострадало най-много - дава указания как да работят дошлите на помощ багери.
Местните са категорични, че някъде в края на шейсетте години на миналия век тук е имало подобно бедствие, но в далеч по-малък мащаб. Сега разказват как водата влачила със страшна сила две жени по улицата, но те някак успели да се спасят от стихията. Мъж трябвало да скочи от прозореца на къщата си, за да избяга от реката по улицата. На трето място извели в безопасност няколко деца на възраст 6-8 години, които играели в двор, залят от придошлите води.
"Още днес общинският съвет гласува по спешност помощ за пострадалите в размер на 30 хиляди лева - това бе финансовият резерв на общината. Тепърва описваме щетите къща по къща и когато завършим, ще знаем на колко хора и каква общинска помощ ще можем да дадем", обяснява още Каранашев. Той допълва, че задължително ще потърсят помощ и от държавата - тук разчитат да осигурят средства за ремонт на двете си най-пострадали улици чрез Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет. Например за улица "Иглика", чиято площ е към 3500 квадратни метра, ще са необходими към 500 хиляди лева. За "Калина" още е неясно.
На двете улици животът бавно възвръща нормалния си ритъм. На "Иглика" 84-годишната баба Руска Грънчарова е излязла да почисти от калта това, което е останало от тротоара пред дома й. Излязла тя, защото мъжът й Петър бил по-болен от нея. В съседство, на улица "Калина", мъж прескача през куп от строителни отпадъци. Това е 56-годишният Тодор Желязков. "Тук беше стаята, в която живеех. Рухна цялата от придошлата вода. Кметът обеща строителни материали, за да я вдигна пак. В този имот живеем общо 4 семейства", пояснява мъжът.
Други разказват, че буйните води са отнесли складираните за зимата дърва. Говорели и да удавени крава и магаре, но това официално не е потвърдено.
Малко по-надолу мъж с бяла шапка на морски капитан държи детска кукла, която спасил от къщата си. Оказва се, че това е Илия Мушев, на 74 години. "Работя на морето, но се върнах веднага, щом научих за станалото. Къщата е на моите родители, стара и от кирпич. Може и да падне, държия един гардероб от вътре. Вижте двора, в него стихията е довлякла поне един камион баластра, как сега ще го изчистя. На такава възраст съм, че трудно вече си намирал работа, затова мислех да отворя кафене тук, в двора, а то какво стана", тюхка се човекът. И пита кмета кой ще му отвори пътната врата, защото водата е донесла много баластра и дори една желязна пружина от старо лягло, които са препречили входа. "Спокойно, багерите идват", успокоява го Каранашев.
Пострадалите къщи са в циганската махала на Котел. Много от тях са незаконни, а за застраховка на имуществото тук дори не говорят. Въпросът на деня е как най-бързо да се помогне на засегнатите от бедствието да нормализират живота си. Факт е, че те не винят никого за случилото се - разбират, че срещу природата понякога хората са безсилни.
Етноси, багри и килими
В град Котел живеят около 6 хиляди души, в цялата община са към 20 хиляди. Пресметнато най-грубо - по една трета от тях са българи, цигани и турци, има и каракачани. Тук се гордеят с това, че различните етноси са в сговор и затова от няколко години в града организират Фестивал на етносите, багрите и котленските килими. По ирония на съдбата тази година ще го открият утре, петък - денонощие, след като бе отменено бедственото положение в града.
Въпреки проблемите не са и помислили да го отлагат, тъй като той е вече една от емблемите на града. Само миналата година са го посетили 14 хиляди души, тази година очакват и повече гости. Фестивалът ще продължи до неделя включително с богата програма, в която освен задължителните изложение на килими и демонстрация на тъкачество и естествено багрене на вълна, са включени и концерти на изявени имена като Деси Добрева, Милена Ставрева, рок групите "Сигнал" и "Крос", ансамбъл "Българе", също и на самодейни състави. С интерес се очаква и представянето на традиционни обичаи, носии и храни на различните етноси: в българско, каракачанско, ромско, турско и родопско село.
В града е обществена тайна, че в събота очакват да ги посети и премиерът Бойко Борисов. Хората говорят, че е редно да го направи пак - заради бедствието и фестивала. Борисов дойде на 2 юни, за да инспектира строителството на новата пречиствателна станция за питейна вода. Тогава поговори и с хората. Сега, в деня на бедствието, телевизии показаха притеснена от стихията и видимо афектирана жена да пита къде е сега Бойко Борисов и защо не дойде да види на какъв са хал.
Това съобщиха от МВР за бедствието
В периода между 15 и 18,05 часа в сряда в пожарната са получени 41 сигнала за преливащи корита на двете реки в Котел. Основно сигналите са за наводнени дворове и къщи по ул."Васил Левски", ул."Калина", ул."Стара планина" и ул."Иглика". Около 19,00 часа със заповед на кмета на общината е обявено бедствено положение на територията на град Котел. В отстраняването на последиците от наводнението са взели участие два екипа от РСПБЗН-Котел и един екип от РСПБЗН-Сливен. От община Котел са осигурени два багера, с които са разчистени струпаните до мостовете и по улиците наноси, отпадъци и клони. При извършена проверка на подадените 5 сигнала за хора, нуждаещи се от евакуация, се установиха само 2 действителни, при които бяха евакуирани 2 жени от наводнени къщи. Отводнени са 58 броя жилищни сгради, котелно помещение на Районен съд - Котел, Пантеона на Георги Раковски, Историческия музей, цех за пластмаси, бензиностанция, ресторант. Един от екипите е оказал съдействие при разчистването на улиците. Действията на екипите са приключили в 21,40 ч. на 26 юни.
Най-четени
-
Галерия Хлапе прави първия атентат срещу Живков, лелята на Луканов спасява „атентатора"
4 знакови случки на репресирано семейство, описващи целия абсурд на социализма Въпреки че 10 ноември отмина, тази дата си остава своеобразен рубикон – тогава България обърна гръб на социализма и
-
Как умря Александър Стамболийски: Македонска чета го реже парче по парче
Жестока смърт застига Александър Стамболийски. Мъките му са сравними само с тези на Стефан Стамболов. Него го секат с ятагани, Стамболийски го режат с ножове парче по парче
-
Галерия Заплахата "Боянски разлом" - безопасни са сградите до 3 етажа и над 16
Най-застрашени са живеещите в стари кооперации в центъра на София, където са избивани колони, за да се разшири площта на магазините Зачестилите земетресения в София, в цяла България
-
Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка
Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в
-
Галерия А трябва ли да знаеш за Белчо и Сивушка?
На млада участничка в “Стани богат” ѝ звучи като да са зайци. В мрежата едни се забавляват, а други отбелязват: На себе си се смеем Отговорът на млада участничка в тв предаването “Стани богат”