Аферата "Ибиса"
Тайно заснетият видеоклип, който накара крайнодесният вицеканцлер на Австрия Хайнц-Кристиан Щрахе да се оттегли миналата събота, е изпълнен с конфузни моменти. Признания за тайно финансиране на партията му от известни предприемачи, готовност за преговори с представители на руски олигарх и предложение за осигуряване на обществени поръчки в инфраструктурното строителство на Австрия, желание за гарантиране на медиен комфорт чрез придобиване на дял във влиятелен жълт вестник.
Щрахе е подведен от мнимата рускиня – русокосата Альона Макарова, уж племенница на бившия собственик на газовата компания "Итера", а днес президент на ГК "Арети" - милардера Игор Макаров. Вицеканцлерът трябваше не само да се оттегли от държавния пост 24 часа след публикуването на видеозаписа, но и да
освободи
лидерското място
в популистката Партия на свободата на Австрия.
Оставки от всички партийни постове подаде и другият участник в алкохолното парти с мнимата племенница на руски олигарх – Йохан Гуденус, известен с ксенофобските си изказвания и смятан от мнозина за наследник на поста на Щрахе. Скандалът подтикна канцлера Себастиан Курц, чийто партньор в правителството е Партията на свободата, да развали коалицията и да поиска предсрочни избори на фона на протестите на хиляди хора във Виена.
"Видеото показва намерение за злоупотреба с власт, с парите на данъкоплатците, с медиите...", каза Курц и допълни, че лично е оскърбен в кадрите. Австрийският президент Александър ван дер Белен нарече признанията в записа "срамни".
“Руски”
капан
Да се направи "руски" капан за проруски настроения Хайнц-Кристиан Щрахе, вероятно не е било много трудно. Крайнодясната популистка Партия на свободата поддържа активни контакти с Русия, ръководството й често се среща с руски политици. Заместникът на Щрахе Йохан Гуденус е наблюдател в референдума в окупирания Крим и гост на конгреса на крайнодесните в Русия.
Партийните лидери от Австрия многократно са се изказвали срещу санкциите на Запада срещу Русия, а Гуденус е защитавал и друг руски приоритет - сръбското малцинство в Босна. Партията на свободата от години традиционно печели симпатизантите си с лозунги срещу имигрантите, евтината работна ръка от Източна Европа и разширяването на Европейския съюз.
Още през 2005 г. на въпрос на "Дойче веле" за приемането на България и Румъния Щрахе казва: "Ние сме против, защото това разширяване ще има катастрофални последици за всички".
Днес западните служби имат съмнения и доказателства за "руската връзка" на редица крайнодесни формации в Европа, които на практика работят за геополитическите интереси на Русия и рушат отвътре ЕС.
Шестчасовият запис,
с който разполагат
германските издания "Шпигел" и "Зюддойче цайтунг", е направен през юли 2017 г. Място на действието е вила на остров Ибиса, наета срещу 1000 евро на вечер от крайнодесните политици.
Жена, представяща се за племенница на руския милиардер Макаров, но с латвийски паспорт, казва, че иска да инвестира четвърт милиард евро в Австрия и да се засели там с дъщеря си, а г-н Щрахе изследва начините, по които такава огромна инвестиция ще помогне на неговата Партия на свободата.
Къде се води разговорът и кой участва в него, четете в печатното издание на "168 часа".
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха