Президентът с червилото на Радева - “Барби, а не лошо момче”
Борут Пахор е истинска звезда в инстаграм. Разсмива словенците, спортува, ходи с развързана обувка по червения килим
Той е държавен глава на Словения вече 7 години. Българите обаче запомниха името му покрай един жест на президентшата Десислава Радева.
По време на официалното посещение на президента Румен Радев в Словения тия дни първата ни дама разцелува колегата му Борут Пахор, а след това избърса следите от червилото от бузата му. Това стана пред очите на словенската първа дама Таня Печар.
Пахор коментира случката с типичното си чувство за хумор, като публикува снимка в инстаграм, към която написа: “Въпрос от викторина:
Какво ми направи
съпругата на
българския президент
на официалния прием: а) Удари ми шамар; б) Благослови ме; в) Изтри следите от червило от целувката си; Очаквайте отговорa в следващия епизод”. Малко по-късно в коментар към видео словенският държавен глава разкри: “Правилният отговор на въпроса от предишната публикация е: съпругата на българския президент почиства следата от целувката си. Таня се опитва да се скрие от камерите.”
Борут Пахор е един от съвременните европейски лидери, които отдавна са разбрали каква е силата на социалните мрежи и я използва много активно, за да гради имиджа си. Страстта му да публикува снимки в инстаграм още повече оправдава прякора му Барби, който датира от студентските му години, когато се издържа като модел.
Влизайки в профила му, човек може да го види как кара камион за боклук или помага да асфалтират улица, как тича на маратони, плува, играе тенис и футбол, кара ски, прави лицеви опори на площада, как коси на полето и прегръща деца, възрастни и хора с увреждания, как си похапва геврек в кабинета или как върви по червения килим с развързана обувка. На една от снимките Пахор дори показва татуирания делфин на рамото си.
В профила му за момента има 1035 снимки. “Барби, а не лошо момче”, гласи коментарът под един от кадрите, на които се вижда как го гримират, преди да влезе в тв студиото. Със самоирония президентът публикува своя детска снимка на 2 годинки с рокля и огромна панделка в косите. Коментарът е:
“Ето защо съм
станал Барби. Вината
е на майка ми,
която ме е облякла така през 1965 г. Мамо, мамо.”
Истинска мода сред младежите в Словения стана да имитират различните му пози и образи с хаштага #boruting.
“Начинът на комуникация между гражданите и политиците непрекъснато се променя - казва Борут Пахор. - Инстаграм обикновено се използва от младите хора. Във време, когато мнозина не вярват на политиците, това е начин да влезеш във връзка с тях.”
Президентът обаче добавя, че най-важен си остава живият контакт. Заради директните срещи с хората по време на първата си президентска кампания през 2012 г. кръстосва надлъж и шир Словения.
През 2015 г. пък си направи календар, в който за всеки месец от годината влизаше в образа на различни работници - шивач, касапин, автомонтьор, стругар, фермер, хлебар, фризьор и т.н. Критиците му го смятат за популист, но той отвръща, че е готов да поеме този риск.
Поне до момента активността му в инстаграм му носи главно позитиви. Според проучване на общественото мнение 52% от словенците го одобряват и само 16% са настроени негативно. Политолози сочат, че често пъти подбраните от Пахор снимки са забавни и смешни и това привлича сънародниците му.
Пахор обаче има политически амбиции, които надхвърлят международните позиции на малката му държава. Той
предложи да бъде
домакин на първата
среща между
Тръмп и Путин,
която в крайна сметка се проведе в Хелзинки. Независимо че Словения е членка на ЕС и подкрепя европейските санкции срещу Кремъл, тя поддържа добри връзки с Русия. Именно това поставя Пахор в позицията на посредник между Изтока и Запада в някои трудни ситуации, коментират европейски медии.
Фактът, че Мелания Тръмп е словенка, обяснява защо лидерът от Любляна има сигурен контакт и с Белия дом.
Зодия Скорпион, Борут Пахор е роден на 2 ноември 1963 г. в Постойна, но прекарва детството си в град Нова Горица. Баща му умира много рано и майка му, която оцелява в нацистки концлагер, го отглежда сама. Завършва политически науки и журналистика в университета в Любляна с награда “Прешерн” - най-високото студентско отличие в Словения.
Като студент Пахор се изкушава и от политиката. Кандидатства за председател на университетската секция на Съюза на младите комунисти. Това са първите вътрешни избори в Югославия, организирани на напълно демократичен принцип. Екипът на Пахор ги губи. След като младежкият съюз се отцепва от компартията, Борут Пахор остава в редиците ѝ и оглавява реформаторското ѝ крило. През 1989 г. става най-младият член на ЦК на Съюза на словенските комунисти в историята на страната.
На първите свободни избори през 1990 г. младият политик влиза в парламента. Малко по-късно неговото реформаторско крило се преименува на Социални демократи. През 2000 г. Пахор става председател на долната камара на словенския парламент. Умерената му позиция му спечелва респекта и на останалите партии. Той е и сред малкото представители на левицата, които подкрепят влизането на страната в НАТО.
През юни 2004 г. словенецът е избран за евродепутат. Три години по-късно обявява кандидатурата си за президент, но малко по-късно решава да подкрепи Данило Тюрк. Когато през 2008 г. социалдемократите печелят парламентарните избори, Пахор става премиер. Вътрешни конфликти в коалицията обаче водят до разпадането ѝ и до оставката на кабинета през 2011 г.
През 2012 г. Борут Пахор убедително печели президентските избори, като е преизбран през 2017 г. Говори свободно английски, френски, италиански и сърбохърватски.
Словенският държавен глава има син Лука, на 21 г., от юристката Таня Печар, с която няма брак. Двамата са заедно отдавна и тя играе ролята на първа дама винаги, когато е необходимо.
Най-четени
-
Извадете тъпите учебници
ИЗВАДЕТЕ ТЪПИТЕ УЧЕБНИЦИ Сядаме днес със Sarina и Julia на обяд в столовата в Началното училище и до нас сядат двама първокласници. Единият ме поглежда и казва: - Ооо, аз те знам - ти си Емил Джаси
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия Защо Сталин отрови Георги Димитров, а не го остави да умре от цироза
Всички около червения вожд страдали от тежък алкохолизъм “168 часа” откри нови документи на ЦРУ, според които героят от Лайпциг не е починал от естествена смърт Каква е причината Сталин да не
-
Галерия Хлапе прави първия атентат срещу Живков, лелята на Луканов спасява „атентатора"
4 знакови случки на репресирано семейство, описващи целия абсурд на социализма Въпреки че 10 ноември отмина, тази дата си остава своеобразен рубикон – тогава България обърна гръб на социализма и