Меркел през сълзи: За мен бе голяма радост и чест. 10 минути аплодисменти (Снимки+видео)
"За мен беше голяма радост и чест". Това заяви германският канцлер Ангела Меркел в края на речта си на конгреса на германския Християндемократически съюз, след което бе подкрепена с бурни аплодисменти, съобщи германското издание "Билд".
Делегатите на двудневния конгрес в Хамбург ще гласуват за нов лидер на партията, след като Ангела Меркел реши да се оттегли от поста.
Това е краят на една ера. Меркел бе начело на партията 18 години. Единствено канцлерът Хелмут Кол носи тази отговорност по-дълго.
"Каква раздяла!" - коментира "Билд". След като завърши речта си, 1001 делегати ръкопляскаха на Меркел в продължение на 10 минути. "Благодарим ти, шефе", бе изписано на плакати, които някои от делегатите държаха високо.
Ангела Меркел започна речта си с анекдот и сподели, че винаги много трудно е избирала мотото за партийните дни. Най-често това се случвало в последния момент и по този начин подлудявала колегите си. Тя благодари на всички спътници и членове на ХДС.
"Без никакво съмнение се намираме в изискващи времена, усеща се поляризацията в обществото. Но преди 18 години след аферата с дарения ХДС преживя един съдбовен час. Партията успя да го преодолее. Показахме го на всички", заяви германският канцлер.
Меркел посочи, че единството трябва да бъде на дневен ред. И това важи както за ХДС, така и за ХСС. Тя разкритикува споровете в съюза през последните месеци.
"Ние имахме силата да разчупим тенденциите и да спечелим изборите, когато го направихме заедно", заяви още канцлерът.
Ангела Меркел направи равносметка на последните години и напомни за великите моменти на своето време като лидер на ХДС. Тя изтъкна съзнателното решение през 2015 година Германия да посрещне толкова много бежанци. Отбеляза икономическите успехи в своята ера. "Трябва да се гордеем с това", отбеляза Меркел. В същото време изрази и самокритика - била избрала да следва мекия тон и понякога да запазва мълчание пред политическите си опоненти, отколкото да скача във всеки политически спор.
"ХДС днес е различна от 2000 г. и това е за добро. Тъй като ХДС през 2018 г. не гледа назад към миналото, а е насочена към бъдещето - с ново мислене и нови структури, но с оставащи ценности", отбеляза Меркел.
Тя напомни ценностите, които ХДС никога не бива да забравя: Винаги разширяваме границите си, дистанцирайки се от самите себе си; никога не унижаваме човек и същността му; не играем срещу никого; служим на гражданите на Германия.
Речта на Меркел продължи 34 минути.
Непосредствено преди конгреса бе оповестено допитване на обществената телевизия ARD, според което с четири пункта се увеличава подкрепата за германския консервативен блок, а с три - намалява подкрепата за "зелените".
Борбата за лидерското място в ХДС е между Анегрет Крамп - Каренбауер, протеже на Меркел, олицетворение на политическата приемственост, и Фридрих Мерц, отдавнашен съперник на Меркел, който обещава по-радикални промени.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха