Изпитват кандидатите за чиновници на четене с разбиране
Два часа препитване, включва и въпроси с картинки
Четенето с разбиране - дисциплината, която редовно препъва българските ученици на тестовете PISA, вече ще се ползват и за подбор на чиновници за държавната администрация.
От 1 октомври 2019 г. кандидатите за държавна служба ще минават централизиран тест, за да се прецени дали са годни за чиновници. Тези тестове ще се правят от Института по публична администрация.
След това второ препитване във ведомството, където иска да работи кандидатът, ще преценява дали е подходящ за конкретната позиция.
Вече са готови тестовете за централизирания кръг, обяви в четвъртък Николай Николов от консорциума “Психометрика”, който бе нает от Министерския съвет да подготви промяната в системата за подбор на чиновниците. С тестовете ще се проверяват общите компетентности и знания на кандидатите за чиновници, както и способностите им за работа с компютър, обясни Николов.
Вариантите на изпита ще са различни в зависимост от това за каква позиция се кандидатства - висша ръководна, ръководни или експертни.
В тестовете ще са включени освен въпроси, които да проверяват доколко кандидатите за чиновници познават законодателството, и такива за преценка
дали имат
аналитично
мислене,
стратегически възможности или пък способности да извличат информация от текст.
Примерните въпроси включват изчитане на текст с дължина на една страница и отговори на въпроси по него, за да се покаже дали кандидатите могат да четат и разбират текстове. Таблици, по които могат да се очертаят тенденции, пък ще демонстрират способностите им за аналитично мислене. Един от примерните въпроси, показани от Николов, бе да се отговори на база статистически данни дали алкохолът и цигарите, или храните поскъпват повече за период от 10 г.
За по-ниските нива държавни служители препитването ще включва и абстрактни логически задачи от типа “Коя картинка допълва поредицата”, каквито попълват и децата в предучилищна възраст за логическо мислене.
Включени са още казуси, които ще проверят
способностите
за работа в екип
Или за наемане на хотел за семинар, които пък показвали управленски умения.
Частта за проверка на компютърните умения трябва да разкрие дали желаещите да станат чиновници могат да работят с програми за текстова обработка, таблици и пр., главно от пакета на “Майкрософт”.
Тестовете ще се държат на компютър в специални стаи на Института по публична администрация. Изпитни стаи ще има както в София, така и в други големи градове. Вече са подбрани и 25 души за квестори на изпитите за чиновници. Те били преминали специални проверки за интегритет, за да е сигурно, че няма да подсказват на изпитите.
“По този начин ще се осигурява равен старт на всички, каквато е и целта на централизирания конкурс. И няма да е важно кой човек познаваш и в коя администрация е той”, заяви Николов.
Тестът за чиновници ще продължава 2 ч, от които ще се отделят 10 минути за инструктаж. Няма да има оценки, а само взел и невзел, обясни Николов.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха