Прокурор по “Алабин” стана член на ВСС, друг - зам. градски на София
Величка Маринкова, която чете оправдателни присъди, стана градска съдийка през 2015 г., преди да поеме папките
По-рано неин колега не прекрати делото и посочи, че няколкото назначени експертизи категорично доказват връзката между възложените от основния подсъдим Георги Кирчев ремонти и срутването на сградата
Делото за трагедията “Алабин” присъства в професионалните биографии на петима прокурори от Софийската градска прокуратура (СГП), които са го разследвали. Немалко са и съдиите, които през последните 10 години решаваха, че емблематичното дело не трябва да се прекратява, а да бъде внесено в съда.
Разследването за смъртта на Деница Ченишева и Петрина Христова след срутването на сградата на ул. “Алабин” 39 за първи път отива в ръцете на прокурор Чавдар Ангелов.
През 2008 г.
той е свален
като
наблюдаващ
прокурор
Заключението му е, че постройката е паднала случайно. Това разпалва скандал между Ангелов и майките на младите жени Александрина Ченишева и Снежана Ставрева. Напрежението се покачва и когато стана ясно, че Ангелов не е издирил и разпитал важни свидетели - работници, наети да разчистят сградата убиец.
През двете години, докато Ангелов се занимаваше с делото, той постоянно повтаряше, че няма да бъдат повдигнати обвинения и виновни на практика няма. По негово време бе назначена уникална комплексна строително-техническа експертиза, чрез която бе
направена
компютърна
симулация на
рухването на
къщата убиец
6 г. след като остави делото, Ангелов стана зам. градски прокурор на София по времето на Христо Динев. Сега е редови обвинител в Софийската градска прокуратура. Мина за кратко и през специализираната прокуратура.
След Ангелов по разпореждане на тогавашния главен прокурор Борис Велчев разследването отиде при Георги Кузманов. Практически то започна наново. Кузманов бе командирован в СГП след скандал с апелативния прокурор на Бургас Йордан Иванов. Известно време след като пое на плещите си случая, Кузманов замина за 3 месеца в командировка в чужбина. След като се върна, започна директно работа в бургаската прокуратура. Обвинител е в апелативната прокуратура в морския град от 2012 г. През 2017 г. Кузманов бе избран за член на Висшия съдебен съвет (ВСС) от квотата на прокурорите и следователите.
Георги Кузманов отстъпва разследването на колежката си Борислава Александрова, която към днешната дата работи във Върховната касационна прокуратура в отдел “Досъдебен”.
Четвъртият прокурор, който има общо с делото “Алабин”, е Първолета Станчева. През 2010 г. тя прекратява делото поради липса на виновни. Тогава в постановлението си прокурорката пише, че липсват доказателства срещу конкретен човек, който с действията или с бездействията си да е причинил рухването на сградата. Тя не открива и причинно-следствена връзка между рухването и ремонта. Софийският градски, а после и апелативният съд, не са съгласни и казват, че прокуратурата не е изследвала всички причини за трагедията. Един от съдиите, който връща делото за доразследване, е
Георги Ушев -
сега шеф на
апелативния
спецсъд
Че делото трябва частично да се прекрати, решава и настоящият прокурор Милко Момчев през 2015 г. Той сваля обвиненията срещу основния подсъдим и собственик на сградата Георги Кирчев.
След жалби в съда магистратът Атанас Атанасов, сега съдия в Софийския апелативен съд, е на мнение, че разследването срещу Кирчев трябва да продължи. “То трябва бързо да бъде довършено, а основание за прекратяването му няма”, пише Атанасов.
Според съда няколкото назначени по делото експертизи
доказват
връзката между
възложените от
Кирчев ремонти
и срутването на сградата.
През 2016 г. Момчев внесе в съда обвинителен акт срещу собственика на сградата Георги Кирчев, управител на фирма “Хрисома”, инж. Петър Петров, натоварен да контролира ремонта на сградата, Николай Симеонов, управител на “А3 - Архитектура и изпълнение”, и строителя Манчо Антонов, собственик на фирмата за ремонти ЕТ “Медия Манчо”.
Величка Маринкова, чийто състав оправда подсъдимите, е първият съдия, който приключва делото с присъда. Дали тя е правилна, ще преценяват поне други 6-има съдии на следващите инстанции.
Маринкова правораздава в Софийския градски съд (СГС) от 2011 г. През 2015 г. е официално назначена след спечелен конкурс. Преди това е командирована. Идва в СГС от Софийския районен съд, където е била и зам.-шеф.
“Алабин” бе и едно от най-знаковите дела, които съдия Маринкова е гледала през последните години.
Най-четени
-
Секретно Непознатите факти за историческия Исус
В навечерието на светлия християнски празник Рождество, и вярващи и невярващи се сещат за християнската религия и нейния основател. Въпросът дали Исус Христос наистина е съществувал възниква
-
Галерия Тайни подривни послания в песни на Емил Димитров: Властта виждала обръщение към емигрантите в "Моя страна, моя България", прикрит туист в "Нашия сигнал" и насърчаване на просията в "Ако си дал"
Само народната любов спасява певеца от репресии И в естрадните хитове на родения на днешния ден през 1940 г. Емил Димитров комунистическата власт е съзряла подривни послания
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г