Изоставен и болен от рак мъж застрелва жена си публично
Бизнесменът Венцеслав Василев е осъден окончателно на 13 г. и 4 месеца. Остави без майка 2 малолетни деца. Прогнозите за живота му са неблагоприятни
На 18 август 2017 г. около 13,50 ч обичайно няколко столичани обядват на 7 маси в заведение “Колектив” в кв. “Лагера”. Сред клиентите е и 42-годишната Елена Василева, която от няколко месеца е в лоши отношения с мъжа си. Тя разговаря със своята приятелка Милена. Близо час след спокойния обяд Елена ще се строполи между дървените маси, покосена от 5 куршума пред клиентите в заведението. През това време тя ще набира тел. 112, за да потърси защита от мъжа си, който от дни я преследва.
65-годишният Венцеслав Василев, от когото Елена има 2 деца, бе осъден окончателно от Върховния касационен съд (ВКС) на 13 г. и 4 месеца затвор на 19 октомври т.г. Присъдата мъжът изтърпява в Софийския затвор. Осъден е и да плати общо
500 хил. лв.
кръвнина на
двете си
малолетни
дъщери, които
е лишил от
майчина грижа
и ласка.
Наказанието на убиеца е намалено с 1/3. Петчленен състав на Софийския градски съд, оглавяван от съдия Евелина Папазян, му даде 20 г. затвор за кървавия разстрел и 2 г., задето носел пистолет с изтекло разрешително от 2006 г. Василев се разкая и призна фактите в обвинителния акт на прокуратурата. С този ход той намали наказанието си на 13 г. и 4 месеца затвор.
Лекари откриват рак на простатата на Василев през февруари 2017 г. Прогнозите за живота му са неблагоприятни. През последните месеци той не е лекуван.
65-годишният мъж е бизнесмен, занимава се с търговия на хранителни добавки. За първи път му е издадено разрешително да съхранява 3 оръжия през 1998 г. от районното управление в Елин Пелин като отговорник на фирма “Роял Фуудс”.
Запознават се с Елена през есента на 2004 г. в кабинета му, когато тя се явява да кандидатства за работа. Женят се през 2009 г. Преди това той разтрогва брака си с първата си жена.
3 ч преди Елена да бъде убита от бащата на децата си, тя отива в Софийската районна прокуратура да пусне жалба за тормоз срещу него. В нея пише, че изпитва страх за живота си, тъй като предишния ден била преследвана от Венцеслав. Подчертава, че мъжът ѝ има пистолет.
Същото упражнение с жалбите се повтаря 3 пъти преди кървавия 18 август. Децата Елена отглежда с майка си Стефка Тунева.
Преди да убие жена си, Венцеслав прави неуспешен опит да поговори с нея. Паркира ситроена си на ъгъла на улиците “Мъглен” и “Смолянска”, слиза и отива до масата на Елена и Милена. Застава прав до пейката, пита съпругата си дали може да си кажат няколко думи за децата. Елена отказва и го предупреждава, че ще се обади на спешния телефон. Срещу него има издадена заповед от Софийския районен съд да не припарва до нея на по-малко от 100 м. В заповедта се казва, че ако мъжът наруши разпореждането на съда, полицаите са длъжни веднага да го задържат и да го предадат на прокуратурата. Бизнесменът се маха.
Връща се на масата на двете жени в 14,55 ч. Този път спира колата си пред заведението.
На колан под тениската, с която е облечен, носи пистолет “Зиг Зауер”. Когато се приближава до жена си, Елена казва, че ще се обади на тел. 112, като взема мобилния си телефон и започва да набира. На висок глас Венцеслав крещи, че тя му е съсипала живота.
Повдига
тениската си и с
дясната ръка
изкарва
оръжието
Насочва го към съпругата си и от близко разстояние натиска спусъка 5 пъти.
Приятелката Милена заснема с телефона си част от случилото се.
Веднага след изстрелите Венцеслав казва пред всички, че отива да се предаде в полицията.
Около 15 ч влиза в сградата на 6-о РУ, оставяйки оръжието на земята. Арестуват го.
За страданията на Елена приживе и бездействието на полиция и прокуратура в съда разказа адвокатът на близките ѝ Григор Вълков. “Казвал пред майка ѝ: “Няма да ти дам развод и ще те разстрелям, ще оставя децата без майка”, посочи Вълков. През 2016 г. Венцеслав нарязал 4-те гуми на джипа на Елена “Мерцедес ML”, дни по-късно запушил и ауспуха на колата, твърди Вълков.
Венцеслав съжали за убийството пред Софийския градски съд. “За 12 г. тя е работила 2 пъти. Аз я издържах! Изпълнявал съм всички желания и прищевки, съжалявам... Съжалявам за унищоженото семейство, смятам, че
проявих нелепа
човешка гордост
Изпаднах в шок, чувайки думите ѝ: “Ти нямаш деца!”, каза той.
После се засегна, като чу, че двамата били непоправимо разделени: “Всеки уикенд пътувах от Ямбол до София да съм с децата и с Елена да правим секс”, заяви той.
И продължи: “На първите ни срещи идваше с палтото на майка си. Не знаеше къде е Калотина и терминал 2. Не знаеше какво е Нова година във Ватикана”, каза Василев.
ВКС не отрича това. “Той е бил подчертано грижовен към Елена Василева, осигурявайки я материално със заплатата си, прехвърлил ѝ свое търговско предприятие, отчуждил е собствени имоти за нейното обезпечаване и това на дъщерите им”, пишат в решението си съдиите Бисер Троянов, Галина Тонева и Петя Шишкова. Те го оправдават по обвинението, че убийството е извършено със “средство, опасно за живота на много хора”. Променят и режима за изтърпяване на наказанието му от строг на общ.
Най-четени
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор...
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор... Ако приемем, че въпросът следва своята си логика, тогава верният отговор не е "си"
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха