Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Двама академици, всеки със свой комитет, дали идея на Радев да поиска единение на нацията

Президентът се обърна към нацията на 28 септември.
Президентът се обърна към нацията на 28 септември.

Историкът с непоносимост към партиите - Георги Марков, се радвал, че има офицер за държавен глава. А офицерите трябвало да имат самочувствие, защото партиите ги мачкали

Националното съгласие, за което призова в извънредно обръщение към нацията държавният глава Румен Радев, е било инспирирано не от една, а от две инициативи. Първата е комитет, чието начало поставя преди 3 години акад. Георги Марков от БАН още по времето на президента Росен Плевнелиев. Формулата е съгласие, помирение, единение на нацията, заяви днес самият той пред “24 часа”.

Понеже изследва войните и с оглед наближаващата 100-годишнина от гражданската война (Войнишкото въстание от 28 септември 1918 г.), акад. Марков предложил инициативата отрано -

на президента

Плевнелиев,

но той не проявил интерес. Сега обаче държавният глава Румен Радев прегърнал идеята, когато от комитета го посетили на 19 септември. И произнесе призива за единение на българската нация точно при навършването на 100 г. - последния петък, 28 септември.

АКАД. ГЕОРГИ МАРКОВ
АКАД. ГЕОРГИ МАРКОВ
Сред членовете на комитета начело с акад. Марковса актьорите Васил Михайлов и Цветана Манева, Нешка Робева, шефката на Синдиката на българските учители Янка Такева, ректорът на УНСС проф. Стати Статев, още професори от същия вуз и други популярни общественици. СУ “Св. Кл. Охридски” също е представен - в лицето на междувременно прекратилия преподавателската си дейност проф. Огнян Герджиков - премиер през 2017 г. на служебния кабинет, назначен от президента Радев. (Останалите имена в списъка на комитета виж долу.)

Паралелно с това е създадено и сдружение “Инициатива за единение по национални цели и просперитет”, оглавяван от акад. Стефан Воденичаров

АКАД. СТЕФАН ВОДЕНИЧАРОВ
АКАД. СТЕФАН ВОДЕНИЧАРОВ
, бивш шеф на БАН. Към популярните имена на отделни общественици в него са включени и такива на индустриалци и цели съюзи като този на тракийските дружества.

“За мен е обида

да ме спрягат

като политик.

Аз имам непоносимост към партийност и дисциплина. Вляза ли в политиката, ставам един от тях и губя обективност”, заяви пред “24 часа” акад. Георги Марков по повод очакванията, че с хората зад призива за единение държавният глава може да направи политически проект.

Иначе историкът признава, че като човек с офицерско потекло се радва, че в лицето на президента Радев имаме силен върховен главнокомандващ. Това според него било важно, понеже офицерите трябвало да имат самочувствие, а партиите трябва да престанат да ги мачкат.

КОИ СА ДРУГИТЕ В КОМИТЕТА "МАРКОВ":

Доц. Агоп Гарабедян

Акад. Дамян Дамянов

Емил Кало

Проф. Димитър К. Димитров

Арх. Кръстан Нешев

Акад. Антон Дончев

Никола Б. Вапцаров

Любомир Кючуков

Инж. Огнян Станчев

Проф. д-р Динко Динков, УНСС

Проф. д-р Пламен Павлов

Акад. Ангел Гълъбов

Проф. Пламен Митев

Проф. д-р Боян Дуранкев, УНСС

Доц. Петко Христов

Гл. ас. д-р Иглика Мишкова

Проф. Петър Ангелов, Съюз на художниците

Акад. Кирил Боянов

Проф. д-р Илияна Марчева, БАН

Жени Цветанова

Георги Чернев

Проф. Орлин Загоров

Проф. д-р Пламен Пантев

Проф. д-р Искра Баева

Проф. Михаил Мирчев

Проф. д-р Александър Любенов Илиев

В списъка е бил и покойният проф. Божидар Димитров.

Видео

Коментари