Манфред Вебер – бъдещият водач в ЕС?
Инженерът от Бавария е сред петимата най-влиятелни политици в Брюксел
Кой ще наследи Жан-Клод Юнкер на поста председател на Европейската комисия? Вече е ясно, че Берлин има амбициите този път начело на Европа в Брюксел да застане германец.
Председателят на парламентарната група на ЕНП в Европарламента Манфред Вебер е с най-големи шансове, още повече че зад него застана и канцлерката Ангела Меркел.
Кой е Манферд Вебер?
Той е само на 46 години, роден е в затънтено селце в Бавария, депутат от баварския Християнсоциален съюз. Човек, който за разлика от повечето си съпартийци подкрепя политиката на Меркел и не по-маловажно за България –
с изявени симпатии
към страната ни
Вебер е ценен високо не само в своята партия, но и сред коалиционни партньори и опозиция заради качеството си да обединява дори и групи с различни политически настроения. Европейската народна партия е все още единна не на последно място и благодарение лично на него. Ако не бе тихата му, но решителна дипломация, класическите християндемократи в нея отдавна щяха да са се сбогували с националконсерваторите от Унгария или пък доста левите белгийци в нея.
Без Вебер в Европарламента не би минал нито един закон, признават дори социалдемократите. Неслучайно той е и член на прочутия клуб Г 5 – групата на най-влиятелните политици в Брюксел. В нея членуват още самият Юнкер, заместникът му Тимерманс, бившият шеф на ЕП Мартин Шулц и лидерът на фракцията на социалдемократите Джани Питела.
А това, че дори социалдемократите и националконсерваторите ценят Вебер, е от изключително значение за шансовете му той да стане следващият шеф на Еврокомисията. Председателят ѝ се предлага от правителствените лидери на страните членки, но в крайна сметка е избиран от Европарламента.
Манфред Вебер е известен проевропеец, това го прави ценен и за Ангела Меркел, но и за френския президент Макрон. Проевропейския курс той успява да налага дори и в партията си в Бавария, чийто зам.-председател е от 2015 година.
Вебер е роден през 1972 г. в баварското селце Нидерхацкофен. То е толкова малко, че дори и повечето германци не са чували за него. Това не пречи обаче политикът да
обитава и до ден днешен
къща в също толкова
неизвестно съседно селце
– Вилденберг. Пътят на човек от затънтените Баварски Алпи до шефските кресла в Брюксел изглежда дълъг и труден. И в действителност за Вебер наистина е така.
Той не завършва гимназия, каквато е стандартната биография на елитните политици, а техникум, където успява да вземе диплома, позволяваща му следване в университет. Завършва физика и техника, инженер е. Още в младежките си години става член на баварския Християнсоциален съюз и през 2003 година оглавява младежката му партия в съревнование с Маркус Зьодер, който днес е премиер на Бавария. От онези времена двамата са всичко друго, но не и приятели.
Не само Зьодер, но и лидерът на ХСС Хорст Зеехофер е по-скоро съперник, отколкото близък съратник. За разлика от тях Вебер е категоричен противник на популистки изолационистки политики, смятан е освен това и за един от най-сериозните стълбове на Меркел в Брюксел. Именно той първи подкрепи кандидатурата ѝ за четвърти канцлерски мандат.
Вебер от години
работи за засилване
ролята на Европарламента
в европейската политика, като в крайна сметка успя да постигне желаното – дори и правителствените лидери да решат нещо, ако евродепутатите го отхвърлят, лидерите на парламентарните фракции са онези, които трябва да го предадат и обяснят на избирателите. Тоест дори и Меркел и колегите ѝ да решат нещо, Вебер е онзи, който би могъл да каже: “Така не!”
Това, разбира се, се случва рядко, но не е изключение. На поста шеф на Европейската комисия обаче той вече ще може да участва в политическите процеси на съвсем друго ниво и сам да задава тона.
Защитава членството
на България в Шенген
България изпълнява всички изисквания за присъединяване към Шенген, дори по-добре от други страни. Това заяви преди броени дни Вебер в Резово, където направи оглед на оградата по границата.
“Всичко, което видяхме в последните 3 години, доказва, че страната ви може да осигурява граничния контрол и да опазва външните граници на ЕС. Това е посланието ми и към другите държави в Европа, че България върши страхотна работа по опазване на границата. Mоето впечатление е, че България може да е модел за останалите държави в ЕС, че може да се осигурява един успешен граничен контрол”, заяви Вебер.
СЪЮЗНИКЪТ
Макар и да са в различни партии, Манфред Вебер е смятан за един от основните съюзници на Ангела Меркел в Брюксел. Той поддържа бежанската ѝ политика, макар неговият Християнсоциален съюз да оспорва решенията ѝ и това едва не доведе до раздяла между коалиционните партньори тази година. Също така би провел реформи в ЕС, но не с размаха, който предлага френският президент Еманюел Макрон.
КОНКУРЕНТЪТ
Французинът Мишел Барние е един от най-сериозните конкуренти на Вебер за Европейската комисия. В момента той води преговорите за Брекзит с Лондон. Смята се, че Макрон все още не е решил дали Барние е неговият човек и не му е дал подкрепата си. От това зависи и до каква степен Барние представлява реална опасност за Вебер.
СЪПЕРНИКЪТ
В Бавария Вебер е смятан за либералния анти-Зьодер. Двамата с Маркус Зьодер не се обичат още от младежките си години, съревновавайки се за лидерски постове вътре в Християнсоциалния съюз. Разликите между тях са толкова големи, колкото и между Брюксел и Мюнхен. Вебер е проевропейски настроен, Зьодер поставя на първо място интересите на провинцията си – дори и пред тези на федерацията.
СТАРИЯТ ВРАГ
Краткият възход и бързото падение на бившия шеф на Европарламента Мартин Шулц се дължи не на последно място и на Вебер. Манфред Вебер е основната причина, поради която Шулц се отказа от Брюксел и се върна в Германия с амбицията да стане канцлер.
219
депутати в Европейската народна партия (ЕНП) ръководи Вебер.
50
години Еврокомисията не е имала начело германец.
Най-четени
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Диктатура на тъпоглавите
У нас тлее разлом, потиснат и нерешен, неизговорен и изопачен За превратностите на съдбата се замислих. Дивашката реакция на театрална пиеса, от една страна, е обида за изкуството
-
Галерия На 10 ноември Тодор Живков дреме по време на преврата
Костадин Чакъров: Не беше изненадан, по предписание на правителствени лекари винаги спеше следобед Наричал приятелите си от Политбюро цеховите майстори от задругата “Боже
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър
-
Галерия Моят 10 ноември: Златка и Андрей: Вместо бизнес тук, защото “не сте от нашите” - гурбет в Гърция
С него вдигнали къща в Мъглиж, ковид върнал семейството с 5-има внуци тук Когато бил на 20 г., Русев гласувал за СДС и му се карали Сега се ядосва, че децата не знаят кои са Ботев и Левски Навършиха