Нова среща 20 години по-късно плюс битка за “Златната топка”
Франция и Хърватия решават дали ще имаме трима двукратни световни шампиони, или четвърти еднократен
21-ият финал на световно първенство (всъщност формално 20-и) ще противопостави стари познайници отпреди 20 години.
През 1998 г. в полуфинала на световното във Франция отново един срещу друг бяха тогавашните домакини и Хърватия, които в неделя от 18 часа ще трябва да определят дали “петлите” ще се присъединят към двукратните световни шампиони Уругвай и Аржентина, или пък балканците ще станат четвъртият с една титла. В момента с по толкова са въпросната Франция, Англия и Испания.
В онзи мач на “Стад дьо Франс” в Париж “петлите” биха 2:1, макар че губеха 0:1. Гола вкара днешният президент на федерацията Давор Шукер, а главен грешник във френския отбор бе защитникът Лилиан Тюрам, който закъсня да се изтегли и покри засадата, в която иначе нападателят би попаднал.
След това обаче Тюрам се превърна в герой, защото именно той вкара двата гола за победата с 2:1, изпратила домакините на финал срещу Бразилия, спечелен впоследствие с 3:0. Така Тюрам повтори подвига на друг френски защитник - Жан-Франсоа Домерг, който вкара два гола срещу Португалия за победата 3:2 в полуфинала на европейското през 1984 г. Тогава французите също триумфираха с титлата у дома.
Повечето от
днешните
хърватски
национали си
спомнят много
добре онзи мач,
а треньорът им Златко Далич сподели, че за първите три мача на отбора на световното тогава дори е бил във Франция. И той, и играчите са настроени за реванш, макар тогава загубата да не бе приета чак толкова болезнено - за Хърватия беше първо участие на световно, веднага бе постигнат невероятен успех, развил българското четвърто място от четири години по-рано.
В момента по-скоро “шахматистите”, както наричат отбора заради червено-белите карирани екипи, са пълни с желание за реализация. Поколението на Модрич, Субашич, Ловрен, Вида, Манджукич, Перишич и останалите е наясно, че
не отстъпва чак
с толкова много
на френските
си съперници
А и добре се познават с тях - мнозина играят ако не в един клубен отбор, то в едно и също първенство, при това от големите - Испания, Англия, Италия, Германия или Франция.
На световното в Русия двата финалиста вървят уж паралелно, но всъщност стигнаха до мача за титлата по доста различен начин. Хърватите направиха мощен старт, като първо не оставиха никакви шансове на Нигерия (2:0), а после хвърлиха една от големите бомби на първенството, като разгромиха 3:0 един от сочените за фаворити - Аржентина, в чийто състав все пак беше петкратният носител на “Златната топка” Лионел Меси. Дори в мача без значение срещу Исландия при повече от наполовина сменен титулярен състав те проявиха хъс и воля, за да стигнат до победата в 90-ата минута.
Нататък в мачовете с пряко елиминиране обаче ставаше все по-трудно и по-трудно, за да се стигне дотам, че на практика отборът е изиграл точно един пълен мач повече от съперника - просто толкова се събират от трите продължения по половин час срещу Дания (победа с дузпи), Русия (също) и Англия (без дузпи). Това накара мнозина журналисти и специалисти да предричат, че най-търсен за трансфер от хърватския отбор няма да е някой от играчите, нито дори треньорът Далич, а помощникът му, отговарящ за физическата подготовка.
При французите ситуацията се разви обратно. В групата те не бяха особено впечатляващи, макар да нямаха проблеми с класирането. Започнаха с трудна победа над Австралия - 2:1, с попадение от дузпа и автогол. После нов труден успех с 1:0 над симпатичния отбор на Перу, за да дойде мачът, с който със сигурност Франция няма да се гордее, дори да стане световен шампион. Става въпрос за двубоя с Дания, за който от първата минута беше ясно, че отива на 0:0 - резултат, който удовлетворяваше и двата отбора.
Е, “петлите” поне
не се изложиха
като Англия и не
загубиха с идеята
да се преместят
в по-лекия поток
Но пък стабилизираха и усилиха играта си, за да не оставят никакви шансове на съперниците си в мачовете с пряко елиминиране. Резултатите - 4:3 с Аржентина, 2:0 с Уругвай и 1:0 с Белгия, може и да подвеждат, но всъщност Франция във всеки един момент от тези срещи контролираше ситуацията и не оставяше съмнение кой ще е крайният победител.
Всъщност “сините” също излизат в неделя на “Лужники” за реванш, но не 20-годишен, а 2-годишен. През 2016 г.
те загубиха
вече един финал,
в който бяха
фаворити,
може би даже в по-голяма степен, отколкото сега - срещу Португалия на европейското, на което бяха домакин. Тогава паднаха 0:1 с гол съвсем в края, а нито футболистите, нито треньорът им Дешан приличат на хора, които могат да се спънат два пъти в един и същи камък. Стига, разбира се, да не ги принуди съперникът им.
Нищо чудно финалът на световното да даде предварителен отговор на още един важен, даже епохален въпрос - кой ще спечели “Златната топка” за 2018 г.
Точно десет
години върху нея
бяха гравирани
само две имена -
Кристиано
Роналдо и
Лионел Меси
Сега и двамата отпаднаха с отборите си на 1/8-финал, при това в един и същи ден. Това с оглед и на не особено блестящата им игра като че ли най-после дава шанс и на другите. Веднъж вече имаше такъв случай през 2010 г., когато Меси игра дори още по-слабо на световното, но “Златната топка” взе пак той за сметка на испанците Шави и Иниеста или холандеца Снайдер.
В зависимост от показаното във финала
Франция може
да лансира поне
двама кандидати
за “Златната топка” - тийнейджъра Килиан Мбапе и джобния голмайстор Антоан Гризман, макар най-полезен за отбора определено да е Нголо Канте. Но дребничките опорни халфове вършат прекалено незабележимо важната си работа, че да ги правят №1 в света за годината.
Хърватският избор е ясен - капитанът Лука Модрич е не само вещ диригент и точен реализатор, когато трябва, но и истински водач. Гледайки го в края на редовното време срещу Англия, човек можеше да си помисли, че ще падне както подтичва по терена. Той обаче намери сили и в продълженията отново бе сред най-добрите, за да изведе Хърватия до самото подножие на световния футболен връх.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха