Полицай в почивка хвана за 30 секунди бандит в “Люлин”, помогна на жена
И преди гонел крадци по поляните, награждаван е 5-6 пъти
Има полицаи, които си затварят очите за различни случки, когато не са на работа. Но младши инспектор Милен Митров не е от тях.
В четвъртък вечерта той залови след кратко преследване в София уличен бандит, налетял на жена, за да вземе телефона ѝ. За по-малко от 30 секунди Митров настигнал грабителя, обезвредил го и му сложил белезниците. Крадецът се дърпал, но не успял да се отскубне.
На помощ на полицая се притекли трима-четирима минувачи. Свидетели на ареста в градинка между блоковете станали над десетина души, сред тях майки с деца.
“И за миг не съм си помислял да оставя крадеца да избяга. Бях в магазин за авточасти на ул. “Търново”. На път за нощно дежурство минах оттам да търся част за колата”, разказва Митров. Докато разговарял с продавача, чул, че настъпва суматоха, и погледнал навън. Видял мъж с къси дънки, черен суитшърт с дълги ръкави и качулка на главата.
“Беше неуместно да е със суитшърт и качулка. Тичаше.
След него жена
викаше: “Помощ,
помощ, крадец! Взе ми телефона”, разказа пред “24 часа” Митров.
Без да се мае, той се затичал след качулатия и след 200-300 м го съборил на земята. Задържането станало между блок 984 и 985 в “Люлин”. После се оказало, че точно там Митров трябва да патрулира през нощта.
Противеше се, докато му слагам белезници. Имаше хора, които ми помогнаха. От джоба на нападателя изпадна джиесем и жената си го разпозна. Беше млада и видимо притеснена”, разказа Митров.
Направило му впечатление, че наблизо се навърта мъж, който проявява нездраво любопитство и много прилича на задържания. Полицаят му поискал документите. Онзи казал, че няма, но признал, че е брат на арестувания. Двамата са родени в една година, единият е навършил вече 24 г. Не са роми.
Шокираната от посегателството жена разказала, че докато си вървяла по улицата и пишела съобщение по телефона, непознат се приближил и издърпал джиесема ѝ. Задържаният
стоял до нея
и хленчел:
“Съжалявам,
съжалявам,
не исках да стане така!”
Старши полицай Митров се обадил на дежурния в 9-о районно и съобщил за случилото се. Колегите му прибрали братята. Оказало се, че и друг път двамата са засичани за кражби, а единият и за грабеж.
Полицаите казват, че в София има доста кражби на телефони, само на територията на 9-о районно на ден стават по една-две. Подобни посегателства често се случват, докато хората пътуват в градския транспорт. Когато автобус например отвори врати, крадецът дърпа нечий телефон и бяга. Докато се опомни, пострадалият остава вътре, а онзи изчезва. После
дава телефона
в заложна къща
за 30-40 лв.
Дори няма представа каква му е реалната цена. Там софтуерът се трие и собственикът се сменя. При някои марки препрограмирането не става, но това не спира крадците. Най-често те са наркомани, готови на всичко, за да си набавят пари за доза.
Инспектор Митров не крие, че е доволен от реакцията на хората, станали свидетели на гонката в четвъртък вечерта.
“Бързо се притекоха. Имаше трима-четирима мъже. Единият го гонеше още преди аз да го видя. И действията на жената с телефона бяха много уместни, не всяка жертва на престъпление реагира така”, обяснява Митров.
Той е на 34 г., женен, баща на момиченце, което е само на годинка и 8 месеца, и след време ще разбере за подвизите на баща си.
Митров е в полицията от 2004 г. Завършил е полицейската школа в Долни Богров. В рода му няма друг служител на МВР.
“Родителите ми не са полицаи. Единият работи в горското стопанство, а другият във фирма”, казва Милен. Заради добрата си работа поне 5-6 пъти е награждаван с “писмени похвали”. Но не обича да говори за това. На въпрос - ако разбере за престъпление в полицейските редици, би ли подал сигнал, казва, че не гледа с добро око на корупцията, но в 9-о районно няма такива колеги.
“И този път, въпреки че не е бил на работа, е реагирал професионално. Има колеги, които ходят цивилни само да не ги занимават хората. Знаете,
нас ни търсят за
всичко, дори да
не е наша работа
На Милен не му е за първи път да реагира така. Веднъж гони крадец ей тука по поляните. Беше целият вир вода”, обяснява Георги Алексиев, началник сектор на “Охранителна полиция” в 9-о районно.
Митров спортува редовно.
“Покривам нормативите като за отличен”, казва той. На тест 800 м трябва да се вземат за под 3 минути и 10 секунди. В 9-о районно имало импровизиран фитнес, но обучението по стрелба е малко - по неофициални данни 2 пъти в годината.
А работа в квартала дал господ - полицаите са на крак заради кражби, грабежи, палежи, побоища, саморазправи, оплаквания за силна музика и други нарушения на реда.
Нощем дежурят по двама, екипите не достигат. Служителите от 9-о РУ отговарят за “Люлин”, но и за част от кв. “Надежда”, “Обеля”, Мрамор, Волуяк и Банкя. Опасности дебнат отвсякъде -
ту наркоман ще
извади игла, ту
пияница - нож
Не се знае този, който задържаме - какво носи, дали е надрусан и как ще реагира, казва Георги Алексиев, но не се оплаква. Рано сутринта оой и Милен Митров тръгват за новата задача. Знаят, че ако днес работата не се свърши, утре и вдругиден е късно.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха