Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Меркел свиква спешна среща с граничните страни в ЕС, за да обсъдят как да се процедира с бежанците

До края на седмицата може да имаме нов канцлер. Това заяви в интервю за Би Би Си депутатът от Християндемократическия съюз Кай Виттакер. Политическата криза в Грмания се задълбочи и в понеделник ще стане ясно дали коалицията между ХДС на Ангела Меркел и баварския ХСС може да се задържи.

Двете партии спорят за това как Германия трябва да реши проблема с прииждащи бежанци на границата. Министърът на вътрешните работи Хорст Зеехофер заплаши, че ще действа на своя глава без разрешението на правителството и ще затвори границите за бежанци, които са регистрирани в други европейски държави.

Зеехофер е дал срок на Меркел от две седмици до срещата на върха на ЕС да приеме плана му. Според вестник „Ди Велт ам Зонтаг“ той е заявил пред свои съпартийци: „Не мога повече да работя с тази жена“. В същото време пред други медии пък обяви, че никой няма интерес да сваля точно сега канцлера Меркел. Въпреки това, ако той се наложи, най-вероятно Меркел ще трябва да поиска да се гласува вот на доверие към управлението й в Бундестага.

Канцлерката отхвърля плана на Зеехофер за отблъскване на бежанците от германските граници обратно в другите европейски държави и настоява за общо европейско решение. Тя свиква спешна среща на върха на ЕС, която да се проведе преди насрочената за 28 юни. На нея трябва да се обсъдят само проблемите с бежанците и засега участие са заявили Италия, Гърция и Австрия. Все още не е ясно дали страните от Балканския път, сред които и България, ще участват в тази среща, чиято цел е да се намери общо решение на бежанския проблем.

Дали е възможно да се намери компромис и да се реши проблемът между ХДС и ХСС ще стане ясно в понеделник. В 9 часа в Берлин се събира ръководството на ХДС, а в 10 часа в Мюнхен ръководството на ХСС, за да се обсъди създалата се ситуация. Меркел се надява да получи подкрепа от партията си за своята политика. Канцлерката смята, че бежанци трябва да се връщат от границата, само ако преди това има подписани споразумения за задължителното им приемане от другите европейски държави. В противен случай всяка членка може да откаже да приема бежанци и това ще е началото на края на ЕС.

Зеехофер пък смята, че бежанци с регистрация в друга членка не бива да се допускат в Германия. Тоест всеки, който е с взет пръстов отпечатък в друга страна-членка, трябва да бъде върнат. Това са няколко десетки хиляди души годишно. Меркел и ХДС пък смятат, че връщането трябва да важи за бежанци със започната процедура за статут в друга членка – това са няколко хиляди души годишно. Ако ХСС подкрепи плана на Зеехофер, той ще започне да го изпълнява след двете седмици ултиматум. Ако той прескочи обаче правителството, Меркел няма друг ход освен да го уволни. Това на практика би означавало края на десетилетната коалиция между ХДС и ХСС и края на управлението на Меркел – след по-малко и от 100 дни от новия й мандат.