Как на Запад извоюваха здравето си?
Тук пеем песента на козата - всеки ден у нас умират 294-ма души, а се раждат едва 178 деца
Оптимистична теория за нашия народ може да има обществено значение само доколкото е научна.
Иван Хаджийски, “Бит и душевност на българския народ”
Здравето е най-ценният капитал за всяка страна на планетата Земя. Българските политици трябва най-после да осъзнаят, че оптимизъм, базиран на образованието и науката, е ефективният подход за подобряване на жизнения стандарт на народа - другото е популизъм и “светло бъдеще”. Това, пренесено към демографската политика, означава създаване и изпълнение на дългосрочни програми, базирани на съвременната превантивна, терапевтична и репродуктивна биомедицинска наука.
Демографската политика трябва да бъде насочена главно към намаляване на заболеваемостта и смъртността, увеличаване на раждаемостта и повишаване на здравната култура. Организирането на “Национална ефективна програма за превантивна медицина” не може да се осъществява без политическа воля и знания за дългосрочни програми за преодоляване на медико-социалните и икономическите проблеми на сърдечно-метаболитните болести (атеросклероза, хипертония, затлъстяване, захарен диабет тип 2, метаболитен синдром и техните усложнения – инфаркти и инсулти). Така също – на онкологичните и други болести, причиняващи българската демострофа (демографска катастрофа).
Хронология на демографските програми В НРБ се говореше, но нищо не се правеше за превенцията на социалнозначимите болести. Така е и в РБ през преходната демокрация. Например:
24 ноември 2015 г. - конференция, организирана от Министерството на труда и социалната политика на тема “Национална стратегия за демографско развитие на населението в Република България 2012-2030 г.”. Представена е и лекция на учени от Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ) на БАН. Досега обаче няма и “инч” напредък в укротяване на демострофата.
Юли 2017 г. - кръгла маса на тема "Демографски тенденции и процеси в България" и "Ускорен репродуктивен демографски ръст".
Март - април 2018 г. - академик, бивш председател на БАН, предлага “Възгледи за национални цели и пpиоpитети за ycтойчиво pазвитие на Бългаpия”.
Април 2018 г. - заместник министър-председател, отговарящ за демографията, поиска да се отмени забраната на тютюнопушенето в ресторанти, кафенета и други затворени обществени места. И се сетих за една мъдрост на Сократ: “Да не знаеш, а да мислиш, че знаеш, е най-голямото незнание.” Защото годишните разходи за здравеопазване са с 2 000 долара повече за пушач, отколкото за непушач по данни на “Тръст за здраве на Америка”.
Magister dixit
Най-разпространените и убийствени болести за човека през последните 40-50 години са незаразните болести (non-communicable diseases). От тях на първите места са сърдечно-метаболитни, ракови и невродегенеративни болести. Предизвикани са от действието на различни рискови фактори.
Едни от тях са свръхконсумация на мазнини и сол (натриев хлорид), тютюнопушене, занемарена физическа активност, ниска здравна култура - така те ни отмъщават с инсулти, инфаркти, злокачествени тумори, деменция или хронична обструктивна белодробна болест.
С бедност, неграмотност и нездравословен начин на живот, водещи до болести и ранна смърт на демоса, в България се провежда хроничен демоцид.
Към тях се прибавят и хилядите жертви от пътни катастрофи, наводнения, пожари, барутни взривове и други беззакония. И около три милиони емигранти. Въпреки че политиците са “загрижени” за народа – най-лицемерната демофилия.
По данни на НСИ през 2016 г. са умрели 107 580 българи – един голям български град. От тях около 72 000 – от инсулти и инфаркти, около 19 000 – от злокачествени тумори. През същата година обаче са родени значително по-малко деца – 64 984. Като разделим 107 580 на 365, се получава 294 – ужас, толкова много хора умират всеки ден в България! А се раждат само 178 деца дневно.
Така в България продължава песента на козата (гр. tragos – коза, aeidein – пея) - трагедия (tragoidia). Това е най-тревожното национално явление, на което депутати, правителство и президент заедно с лекари, учени, учители, финансисти и бизнесмени трябва ПРИОРИТЕТНО И ДЪЛГОСРОЧНО да противодействат. Внимание, дамоклевият меч пада предимно на главите на българите. Другото е - представи си България без българи! – най-тъжният фолклор.
Как обаче БАН и Софийският университет “Св. Климент Охридски” (дори повечето от медицинските университети) могат да решават тези мултифакторни проблеми, когато в тях - парадоксално за страна с такава висока смъртност - няма лаборатории, които на съвременно ниво да изследват патогенезата и превенцията на сърдечно-метаболитните болести?
В България има адипобиология (наука за мастната тъкан и болести, свързани с нея), но няма адипополитика и адипоикономика – има политическо нехайство по време на демострофа.
Възобновените обсъждания за нашата демография ще имат най-вероятно същия ефект като предишните. Правителството на Япония, която имаше много висока смъртност от мозъчни инсулти в периода 1950-1970 година, създаде Японският център по превенция на инсулти (в който работих през 1986-1987 г.). ДЪЛГОСРОЧНИТЕ ПРОГРАМИ, разработени от него, успяха да намалят многократно смъртността от инсулти в Япония. Това наистина е национално постижение с огромен медико-социален и икономически заряд. И пример за следване от България.
Примери има и от здравната политика в САЩ: Спадане на високото кръвно налягане и на наднорменото телесно тегло с 5-10 процента може да намали значително, съответно тежестта на хипертонията и риска от диабет тип 2. Това спестява повече от 25 милиарда долара за 5 години.
Намаляване на солта с храната до 2-3 грама дневно може да спести 18 милиарда долара годишно от разходите за здравеопазване.
Без реални демографски постижения политическа партия ГЕРБ може да се превърне в ГЕРБ (гастроезофагеална рефлуксна болест). А новосъздаващата се "Демократична България" надали ще бъде някаква алтернатива – поне по време на демострофата.
*Д-р Георги Чалдъков е председател на Българското дружество по клетъчна биология. Член на Международната академия на сърдечносъдовите науки.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса