Ами ако от кървавия хаос в Сирия тръгне глобална война?
Нито Асад, нито смяната му е нормална алтернатива за останалия свят
Още не сме свикнали с мисълта, че студената война се завърна и заплашва да се превърне в гореща. В сряда американският президент Доналд Тръмп заплаши с ракетен удар Сирия. Русия преди това предупреди, че ще отвърне на тази атака и ще стреля по американски цели.
Военни кораби на САЩ и Франция от понеделник са в Източното Средиземноморие близо до сирийския бряг, където Русия има важни военни бази. Според западните медии от понеделник руски военни самолети прелитат над корабите, а Русия е поставила черноморския си флот в бойна готовност. В повишена готовност е и британският флот близо до Кипър. САЩ, Великобритания и Франция провеждат интензивни консултации за евентуален удар по режима на Асад, а американският президент отмени посещението си в Латинска Америка, за да следи събитията в Сирия. Войната
може да
е въпрос
на часове
След поредните съобщения за газова атака по цивилни в държания от бунтовници сирийски град Дума в събота напрежението се повиши рязко. В понеделник Съветът за сигурност на ООН не стигна до решение, след като САЩ и Русия взаимно блокираха резолюциите си. САЩ настояха за комисия, която да разследва на атаката в Дума. Русия отхвърли това предложение и поиска разследването да се извършва от Организацията за забрана на химическите оръжия. В момента обаче тя няма достъп до Сирия, след като през ноември Русия прекрати работата ѝ там с вето в Съвета за сигурност.
След провала на заседанието в понеделник Тръмп изостри още повече тона си. Заяви, че през нощта във вторник САЩ ще решат как да отговорят на сирийската провокация. Евентуален удар по Сирия изглежда все по-неизбежен. САЩ гарантираха, че той няма да е по сили на режима на Асад, а срещу евентуални депа с химическо оръжие.
Миналия април САЩ вече веднъж атакуваха сирийска военновъздушна база след съобщения за атака с химическо оръжие по цивилни в Хан Шейхун, при която загинаха най-малко 80 души. Тогава Тръмп нареди ракетен удар, но преди това предупреди Русия да изтегли свои хора от региона.
При новото нападение с газ в Дума загиналите са между 40 и 70 души. Според Организацията за забрана на химическото оръжие твърде много улики доказват, че нападението наистина е станало и хората са отровени.
Русия и Сирия
пък обвиняват
Запада в
манипулация
и твърдят, че бунтовниците са симулирали атаката.
Забраната за нападение с химически оръжия се смята за постижение, с което човечеството е успяло да опитоми донякъде войните, и нарушението й се наказваше сурово в световния ред допреди няколко години.
Първата пробойна в него нанесоха обаче самите Щати, когато Буш-младши атакува Ирак без да одобрението на Съвета за сигурност нито това на част от западните си съюзници. Другото голямо нарушение по-късно извърши Путин, анексирайки Крим. С това авторитетът на ООН окончателно бе нарушен, а установените норми вече трудно могат да бъдат наложени. Вероятно затова Асад ги нарушава за пореден път.
Дали той ще бъде спрян с война? Добър изход от ситуацията няма. Но забраната за химически оръжия трябва да бъде спазвана с цената на всичко. До миналата година изглеждаше, че тя може да бъде наложена на Сирия с ембарго или с насочен изолиран ракетен удар. Но и двете мерки бяха безрезултатни. Остава третата – мащабен удар по Сирия. Но той носи много рискове и неизвестни. Западът има вече горчив опит с бутането на режими в Близкия изток - след тях хаосът става още по-голям. От друга страна, Русия категорично се изправя срещу подобна опция, заплашвайки, че ще отговори с военни средства. Това означава глобална война.
Режимът на Асад разчита най-вече на Москва, с чиято подкрепа успява да си възвърне контрола над повечето области в Сирия и да гарантира властта и сигурността на алевитите, към които принадлежи и самият Асад.
Бунтовниците пък не са хомогенни - това са десетки групи, които се бунтуват едни срещу други, срещу режима, понякога срещу ислямистите или заедно с тях срещу останалите. Единственото, което ги обединява, е да свалят Асад и да установят ислямистка власт.
“Ислямска държава” се бори срещу всички.
Друг незаобиколим фактор в района са кюрдите, които постигнаха нещо като автономност в северна Сирия и това вкара Турция в конфликта. В момента те се борят и срещу “Ислямска държава”, и срещу турската армия на териториите им. Западът ги подкрепяше в началото, но си направи оглушки заради натиска на Турция. Иначе те ту се бият с армията на Асад, ту влизат в краткотрайни съюзи с нея.
Москва се бори за запазването на Асад, опасявайки се, че евенуталното издигане на ислямисти негово място ще провокира брожения сред мюсюлманите на нейна територия. Сирия е и възможността на Москва да се върне като световен фактор.
Другият съюзник на Асад е Иран, който поддържа шиитите извън територията си и осигурява военно присъствие в района. Участието им в конфликта намесва автоматично и основния им враг Израел, който вижда в това заплаха за съществуването си.
Турция също е важен играч с двойна стратегия в региона, каквато имат и повечето останали участници в конфликта. Страната финансира джихадистки организации в Северна Сирия, а в миналото и “Ислямска държава”, за да държат те в шах кюрдите. Анкара се страхува, че евентуална автономия в съседна държава ще провокира исканията за автономия на кюрдите в Турция. Заради тези страхове тя се конфронтира със САЩ и с Русия, както и с правителството на Асад. Ердоган все още мечтае страната му да се превърне в ислямски лидер и да възстанови силата на Османската империя.
Доскоро САЩ нямаха кой знае каква стратегия в Сирия, освен да не позволяват тя да се превърне в зона на влияние на Русия. Свалянето на Асад не се преследваше много амбициозно поради опасенията, които има и в Москва – че на негово място ще дойдат ислямистки режими. Промяната в стратегията на Доналд Тръмп обаче е изненадваща и може да пренареди изцяло играчите в този кървав хаос, ако Тръмп не блъфира. Дали това е така, трябва да стане ясно до дни. Каквото и да направят САЩ обаче, едно е сигурно – оттук нататък може да става само по-зле.
Четете още:
Руско издание: Пентагонът и Русия се готвят за военна операция в Сирия
Русия предупреди: Ще свалим всички ракети, изстреляни от САЩ по Сирия
Най-четени
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Диктатура на тъпоглавите
У нас тлее разлом, потиснат и нерешен, неизговорен и изопачен За превратностите на съдбата се замислих. Дивашката реакция на театрална пиеса, от една страна, е обида за изкуството
-
Бай Ганьо срещу Малкович
Нападнаха Народния театър. Също и Еврото. Шенген. Около Театъра има Хути. Трудно е да се живее заедно с такива хора. Но няма как. Нарича се народ. Убиват или прогонват по-издигнатите измежду своите
-
Галерия На 10 ноември Тодор Живков дреме по време на преврата
Костадин Чакъров: Не беше изненадан, по предписание на правителствени лекари винаги спеше следобед Наричал приятелите си от Политбюро цеховите майстори от задругата “Боже
-
Галерия Моят 10 ноември: Златка и Андрей: Вместо бизнес тук, защото “не сте от нашите” - гурбет в Гърция
С него вдигнали къща в Мъглиж, ковид върнал семейството с 5-има внуци тук Когато бил на 20 г., Русев гласувал за СДС и му се карали Сега се ядосва, че децата не знаят кои са Ботев и Левски Навършиха