ОПАСНО: Орязаха драстично парите за бедствия
Финансовият министър е орязал това перо с малко над 1 милиард лева, като е пренасочил парите за наводнения и пожари към социални разходи, субсидии и по-високи издръжки, твърдят финансови експерти.
Цифрите показват, че за миналата година за извънредни разходи са били предвидени малко над 1,4 милиарда лева, а сега са само 391 милиона лева. Според запознати това подлага на огромен риск както бюджета, така и възможностите ни за реагиране при бедствия, аварии и други непредвидени ситуации. И в момента е видно, че даже и през зимата у нас бушуват пожари.
Тотално
са орязали разходите на "Гражданска защита". Няма пари за нищо. Хората си купуват сами канцеларските материали, както е в цялото МВР. Много сме зле. Изпаднали сме на дъното. Казаха, че ще дават пари за дрехи, след това спуснаха нова заповед, че такива няма да има. Пари на силовите министерства не се дават. В момента се отпускат целево единствено на граничните служби, и то заради Европейския съюз.
Не е никак розово положението, направо е мизерия и ще става все по-зле. Докато бяхме министерство и ни ръководеше Емел Етем, нямаше никакви проблеми и имаше пари за всичко", категоричен е 35-годишният Людмил Владимиров, който е с над 10-годишен стаж в системата на
"Гражданска защита"
Същото потвърди и друг служител на "Гражданска защита", който не пожела да застане с името си. Той смята, че най-големи проблеми в бъдеще ще имат общините и орязаните пари за бедствия ще рефлектират върху техните крехки бюджети.
Ще припомним, че от края на миналата година "Гражданска защита" вече е под шапката на Министерството на вътрешните работи, а служителите на това ведомство непрестанно стачкуват срещу недостатъчните средства.
"Преглед на структурата на разходите показва сериозен спад със 72% на средствата за природни бедствия и извънредни случаи. Освободените средства от бедствия и аварии ще се разходват основно за текущи разходи, най-вече за издръжка - ръст от 9,2%, субсидии - ръст от 9,3%) и социални трансфери - ръст от 7,7%)", твърди и бившият зам. финансов министър Георги Кадиев.
Независимите
финансови анализатори смятат, че орязаният по този начин бюджет и начинът на преразпределение на парите за непредвидени разходи водят до голям риск от актуализация и през 2011 година.
"Още от началото стана ясно, че буферите са намалени драстично и единственият възможен при неизпълнение на приходите е актуализация на бюджета в средата на 2011 година. Отсега не може да се каже какъв процент е рискът да се стигне до такава ситуация", коментира Лъчезар Богданов от "Индъстри Уоч".
Той е на мнение, че много министерства са калкулирали
автоматично увеличение
на разходите и работните заплати и когато са си видели бюджетите, които не са помръднали и с лев, са останали с впечатление, че парите са им орязани.
Много от ведомствата и съответните министри са заложили извънредни разходи за следващата година и сега, седмица преди приемането на бюджета, се оказва, че няма да има пари за увеличение на заплатите даже и за по-високия процент прослужено време, който ще получат служителите.
Оставят фискалния резерв на санитарния минимум
ФИСКАЛНИЯТ резерв на страната остава на санитарния си минимум и през следващата година.
Това показва съответният текст в проектобюджет 2011 година. Министър Симеон Дянков оставя минимум от 4,5 милиарда лева. До толкова бяха намалени парите в резерва с актуализацията от лятото на тази година.
Освен размера на резерва, който е изключително малък, защото вътре влизат парите на здравната каса и Сребърния фонд, които не могат да се пипат, смущава и самият текст. Както и при последната актуализация, и сега е записано, че този минимум от 4,5 милиарда лева трябва да е наличен към 31 декември 2011 година. Това отново показва, че министър Дянков си оставя вратичка да слиза и под този санитарен минимум, с което рискът за финансите на държавата стават още по-големи, твърдят синдикални експерти.