Лечение с копър - газове, безсъница, сърбеж
Най-ранните сведения за копъра дава вавилонско клинописно писмо. От Месопотамия неговата слава се понася на запад през Египет по цялото Средиземноморие, а на изток - в цяла Азия. Днес копърът господства като подправка надлъж и шир.
У нас е едно от най-честите благоухания в народното готварство - таратор, яхнии със зеленчуци, печива с месо и риба, зимнина.
Копърът (Anethum graveolens) е едногодишно растение от семейството на целините. Достига 90-100 см височина с право стъбло и спицифични листенца. Цветовете са събрани на кошнички с жълти двуделни семенца. “Роднина” е на магданоза и всичките му части се изполват в кулинарията.
В листото на копъра има 15 мг витамин С, 8 мг каротин, 170 мг витамин В1 и витамини В2 и РР, флавоноиди, соли на калия, калция, фосфора, желязото и други елементи.
Само 25 г листа копър задоволяват дневните нужди от витамин С. В тях има от 2,55 до 4% етерно масло и 15% белтъчини.
Уханната подправка не дразни стомаха, но ако прекалите, кръвоносните съдове се разширяват и кръвното налягане спада.
Листата и семената на копъра действат срещу спазми и засилват диурезата, увеличават млякото на кърмачките. Отвара от семената се дава на бебета и деца при колики. Отвара и настойка от семената е средство при безсъница, кашляне и треска.
При възпаления на дихателните пътища настойката е 1 с.л. листа и семена на чаша вряла вода. След охлаждане се приемат по 1–2 с.л. 4-5 пъти на ден.
При метеоризъм (газове) се пие от същата настойка по 1/2 ч.ч. 2 пъти дневно преди ядене. При безсъница се пие преди лягане по 1 ч.ч. от настойката.
Народната медицина препоръчва лечение с копър и при диабет, пълнота, стенокардия и спазми на коремните мускули.
Древни лечители са давали стъбла и листа на копър при хипертония и като пикочогонно средство, а външно - при алергичен сърбеж. Те също изгаряли семената на копъра и с праха посипвали всякакви рани.
Копърът за зимата се запазва с изсушаване. Листата се разстилат на плат или хартия на тънко и съхнат 5-6 дни. 3-5 часа дневно са на слънце, а в останалото време - на тъмно. Сухият копър се слага в буркани, затворени плътно. Друг начин е почистеният и измит копър да се нареже ситно в пластмасова кутия във фризера.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега