Най-голямата заплаха е пропадането ни отново в бездната на тоталитарната държава. Това става лесно.
Най-голямата заплаха е пропадането ни отново в бездната на тоталитарната държава. Това става лесно.
Достатъчно е да се съгласим с отнемането на конституционно гарантирани права. Такива опити в България не спират да се правят.
Обикновено се започва с отнемането на правата на група хора, които не са симпатични на мнозинството - например, цигани, турци, евреи, хомосексуални, патрЕоти или каквото се сетите там.
След като се създаде прецедент, следва едно по едно набеждаването на тази или онази група хора за опасни и накрая става като в описаното от лютеранския богослов Martin Niemoller :
"Когато нацистите дойдоха за комунистите, аз мълчах; не бях комунист.
Когато дойдоха за социалдемократите, аз мълчах; не бях социалдемократ.
Когато дойдоха за тези от профсъюзите, аз мълчах; не членувах в профсъюз.
Когато дойдоха за евреите, аз мълчах; не бях евреин.
Когато дойдоха за мен - вече нямаше кой да говори."
В България поради отсъствието на демократична правова култура в мнозинството и поради андрешковщината, малодушието и конформизма на елита, това никак не е трудно.
Например, дай да забраним на българските граждани в чужбина да гласуват. Въвеждаме ценз за "уседналост" и лишаваме от право на глас всички.
Мнозина подкрепят такава противоконституционна проява. Вицепрезидентът Илиана Йотова, например, се опита в отговор на мои критики в Кишинев да ме убеди, че докато била евродепутат в Брюксел се била уверила, че българите не гласували, ама мюсюлманите гласували. Точно така и каза: "мюсюлманите". И демек било целесъобразно да се предлагат такива противоконституционни законодателни инициативи от Президентството.
Кога ли пък комунист се е интересувал от спазването на Конституцията, та и сега! А да иска човек съзнание за правата на гражданите (без разлика на пол, занятие, класа, етнос, религия) у комунистически възпитаник е като да иска от плиткоумно създание да решава сложни задачи по математика.
Или дай да забраним мирно шествие, нищо че не нарушава закона. И защо ще го забранявате като не нарушава закона?
Защото участниците му ни се привиждат като "неонацисти", "фашисти" и пр. ( интересно, че никога няма опит да се обявят за опасни комунистите и русофилите на язовир Копринка, например).
Та първо се оклеветяват вкупом цели групи хора - било турците в България, било участниците в т.нар. Луков марш, че даже и пишман демократи с неизкореним комунистически манталитет си позволяват да етикьосват напълно непознати им хора като не знам си какви само по снимка и защото ... носели факли.
Утре и нас ще ни обявят за не знам си какви и ще ни попречат да правим шествия и митинги, ще останат само бузлуджанските сборища, антинатовските митинги. И накрая ще ги направят и задължителни даже.
Ама тоя филм сме го гледали, обаче на Андрешко му е къса паметта, понеже му е плитък умът.
А единственото сигурно нещо, за да не се сурнем в бездната на тоталитаризма отново, е спазването на Конституцията и законите. Всичко е предвидено и указано, няма нужда от комунистически и андрешковски модификации.
Коментарът е от фейсбук
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха