Ева Майдел е новият шеф на най-голямата неправителствена организация в Европа
Новият президент на най-голямата неправителствена организация в Европа - European Movement International (EMI), ще бъде евродепутатката Ева Майдел. Това стана ясно днес по време на изборите за нов председател на EMI в Брюксел. Майдел бе избрана с общо 174 от 177 гласа за мандат от две години.
EMI e най-голямата мрежа от про-европейски организации. Основана е през 40-те години и е с представители в 39 държави. Майдел е евродепутат от квотата на партия "ГЕРБ" и Европейската народна партия. Тя е първата жена и най-младият председател в 70-годишната история на EMI, както и първият от страна от Централна и Източна Европа. Кандидатурата ѝ бе издигната едновременно от трите най-големи партии в Европейския парламент - Европейската народна партия, Партията на европейските социалисти и Алианса на либералите, националните съвети на Европейското движение в България, Германия, Испания, Белгия, Македония и Сърбия, както и от младежки и браншови организации, членове на движението.
"Европейското движение през годините е доказало, че може да бъде в центъра на дебата за това каква Европа искаме да имаме, като е било една от организациите, която най-силно се е застъпила за прекия избор на Европейския парламент, както и за случването и учредяването на Съвета на Европа. Точно затова смятам, че от тук нататък трябва да имаме 3 приоритета. Първият, тъй като организация иска да се трансформира, трябва да застъпим най-вече участието на младите хора. Бихме искали новото поколение да бъде активен участник във формирането на приоритетите за бъдещето на Европа. Изключително важно е да намерим правилния език, с който да говорим не за гражданите, а всички политики да идват от гражданите. Да следваме модела от долу на горе, тоест всяка една политика, която отстояваме в движението, бихме искали да идва от гражданите, но най-вече бъде застъпена в позицията на младите", заяви Майдел пред журналисти, след като бе избрана за председател. Според нея младите трябва яростно да отстояват европейския проект с теми и идеи, които те също залагат и предлагат.
"Другата идея, която бихме искали да заложим с новото ръководство, е да засилим националните ни съвети. Европейското движение е представени в 39 европейски държави и има изключително много организации, които представляват, както бизнеса, така и работодатели, артисти, представители на различни сектори", добави евродепутатката. Майдел бе категорична, че всички членове на организацията трябва да се активизират, за да може Европа и нейните послания да "присъстват по-ярко в националните дебати".
"Също така трябва да засилим допълнително ролята на движението тук, в Брюксел, пред европейските институции, защото веднъж, когато имаме нашите посланици и политики, събрали сме от хората темите, които са най-важни за тях, чрез нашите съвети можем да достигнем до възможно най-голяма широка общественост. Много е важно движението на европейско ниво, тук в Брюксел, да има много добро представяне, за да може европейските институции да го използват като една важна организация, заедно с която да взимат решения", каза още Майдел. По думите ѝ е важно председателят на организацията да бъде консенсусна фигура и "да намира и гради моста между различните позиции" на членовете в нея.
"В днешния свят, особено днешното поколение не може да отстоява безсмислена конфронтация. По-скоро трябва да намерим начин как да не градим стени, а по-скоро да изграждаме мрежи от връзки, защото свързаността по всяка една тема и общите ни позиции наистина могат да доведат до това да се обединяваме по-често и да намираме съединението на общите ни позиции, каквото е и логото и посланието на Българското председателство", заяви Майдел.
"Важно е да покажем на гражданите какво Европа е направила и какви са предизвикателствата пред нас. Един начин да направим това е чрез публични дебати в държавите членки. За да бъде още по-ефективна организацията, трябва всеки гражданин да бъде въвлечен в дебата, независимо дали част от движението или част от някоя от тези асоциации. Един от начините да популяризираме организацията в България е да направим тези дебати по-ефективни и за това ще работими по време на българското председателство", обяснява евродепутатката. Идеята е на дискусиите да бъдат поканени активни политици, които са били председатели или участници в движението.
"Ще се постараем да поставим акцент върху важни теми за България като членството ни в Шенген, в еврозоната. Европейското движение е точно тази платформа, която е благоприятна за поставянето на акцент на тези теми в държави, които биха искали да станат част от Шенген и еврозоната и за държави, които биха искали да имат Европейска перспектива, като Западните Балкани. Това е още една платформа, с която да допринесем към позициите на нашата страна, но и на други страни, които искат да видят европейското си бъдеще", заключи Майдел.
Най-четени
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Диктатура на тъпоглавите
У нас тлее разлом, потиснат и нерешен, неизговорен и изопачен За превратностите на съдбата се замислих. Дивашката реакция на театрална пиеса, от една страна, е обида за изкуството
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия На 10 ноември Тодор Живков дреме по време на преврата
Костадин Чакъров: Не беше изненадан, по предписание на правителствени лекари винаги спеше следобед Наричал приятелите си от Политбюро цеховите майстори от задругата “Боже
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър