Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Уникално писмо от февруари 1875 г. на Христо Ботев до фабриканта Христо Сяров представиха от Държавна агенция “Архиви”. То е открито в архива на изследователя на поета Иван Клинчаров, дарен на агенцията от внуците му.  СНИМКИ: ДЪРЖАВНА АГЕНЦИЯ “АРХИВИ” И “24 ЧАСА”
Уникално писмо от февруари 1875 г. на Христо Ботев до фабриканта Христо Сяров представиха от Държавна агенция “Архиви”. То е открито в архива на изследователя на поета Иван Клинчаров, дарен на агенцията от внуците му. СНИМКИ: ДЪРЖАВНА АГЕНЦИЯ “АРХИВИ” И “24 ЧАСА”

В архива на изследователя на поета Иван Клинчаров открита и визитка на капитана на “Радецки”

Писмо на Христо Ботев от 1875 г. до фабриканта Христо Сяров може да обърне историята около участието на поета в подготовката на Априлското въстание. То бе показано от Държавна агенция “Архиви” в деня на празника ѝ.

Писмото е от 25 февруари 1875 г. За първи път то е показано през 1910 г. от Иван Клинчаров в книгата му за Ботев. Години по-късно проф. Николай Жечев публикува факсимиле от същото писмо с надпис: “Оригиналът не е запазен.”. Изненадата на специалистите била голяма, когато “изгубеното” писмо се оказало част от архива, дарен от внуците на Клинчаров.

Писмото е писано няколко месеца преди Априлското въстание и преди преминаването на Ботевата чета в Козлодуй. От него става ясно, че поетът революционер е подготвял помощ за въстанието, тъй като се говори за сандък, който според специалистите е можело да бъде пълен с оръжия, револвери и муниции.

Ето какво пише Ботев в писмото си до Сяров: “Сандъкът, който извадихме с тебе от пощата в Гюргево, не бил пристигнал в Русчук. Иди, моля ти се, у Киселова и попитай Ставри каква е работата. Не е ли щял да го вземе турчина или не са му го дали. Блъсков пише, че няколко пъти изпровождал ближния да го иска. Виж дано направиш нещо с билетите, дордето съм там.”

“Щастливи сме, когато малко по малко събираме тази мозайка на миналото”, коментира председателят на Държавна агенция “Архиви” доц. Михаил Груев. Документът обаче още се проучва.

Сред документите, дарени от внуците на Клинчаров, е открита и визитка на Дагоберт Енглендер - капитана на “Радецки”. Тя е датирана от март 1876 г. и е на френски. От нея специалистите правят извод, че капитанът и Ботев може би са водили кореспонденция. Във визитката се казва кога “Радецки” по разписание пристига в Козлодуй.

Христо Ботев
Христо Ботев
Сред документите е и визитка на капитана на кораба “Радецки” Дагоберт Енглендер с писания на френски.
Сред документите е и визитка на капитана на кораба “Радецки” Дагоберт Енглендер с писания на френски.
ДОЦ. МИХАИЛ ГРУЕВ
ДОЦ. МИХАИЛ ГРУЕВ