Парите ще спукат топката
Отървете футбола от милиардерите.
Стоя на тъча, гледам историята с Неймар и ми става мъчно за футбола. По-мъчно никога не ми е било. Имам чувството, че идва краят на тази велика, прекрасна игра, събрала около себе си толкова много хора от различни раси, с различни статуси.
Имам чувството, че това са последните акорди на всичко онова, заради което футболът е сравняван с изкуство, с магия. Имам чувството, че просто се минават едни граници, включително етични, говоря за трансферния пазар, и не само за Неймар, а изобщо. И парите най-накрая ще спукат топката и футболът ще приключи.
Разбирам, че на този свят има много богати хора. Как са си направили парите, това е друга тема. Разбирам, че има хем богати, хем комплексирани. Разбирам, че светът е пари и пари и ще става още и още… Но не разбирам защо и футболът трябва тотално да влезе в рамките на корпоративното?
Това ще го умъртви. Това ще изгребе от него и последните дихания на естеството му. Последните отломки на всичко онова, заради което е измислен. Изобщо не искам да говоря за футболиста Неймар, има си специалисти за това. Изобщо не искам да говоря за добрите му мачове с “Барса” или за не толкова добрите.
Пак има специалисти. Само знам със сигурност, че нито е Меси, нито е Серхи Рамос. Знам и още нещо: че всичките тези милиони, които се реят в небето, с които се пазаруват футболисти и всичко е извън контрол, са нещо нечестно, тъпо и нелепо. Не може във футбола да има чак такава зависимост от банкнотите.
Не и не! Да, наясно съм, че има клаузи, договори и какво ли още не, но говоря принципно. Говоря за глобалното изчаткване на трансферния пазар. Това вече не е пазар. Това е едно надцакване между милиардери, които просто се забавляват и си решат егото. И без да осъзнават, убиват играта.
И още нещо, малко встрани от футбола. Това са болно много пари на фона на света изобщо. Не искам да звуча като филантроп, но примерно с тези 222 милиона, колкото струва Неймар, могат да се осъществят хиляди хуманни каузи,
да се случат толкова добри неща, от които голяма част от човечеството има нужда. И то болезнена нужда. И няма как нормален човек да не се гнуси от всичко това, което вижда и чува в т. нар. трансферен прозорец. И не казвам, че бразилецът е виновен за нещо. Той е само перфектният продукт на времето, в което живеем. Вече няма да се учудя, ако утре някой клуб изкара 3 милиарда за Меси. Или за Роналдо. Натам отиват нещата.
Преди от страниците на вестника споделих мнение, че е крайно време едни отбори да се съберат и да си направят първенство на богатите. Хем ще бъде по-бутиково, хем милиардерите ще могат да се надцакват още повече, с още по-голям кеф. Сега не че някой ще ме чуе, но да си го кажа.
Нека се създаде платинено-милиардерска лига, да си играят там мачовете, да си правят трансферите и да оставят другите отбори да дишат нормално. Да не им се мотаят в краката. Защото, ако футболът е просто състезание, каква е логиката един отбор с 6 милиона евро годишен бюджет да играе в евротурнирите например с ПСЖ, където само заплатата на Неймар ще е 50 000 000 евро годишно? И то без бонуси. Няма абсолютно никаква логика.
Това е все едно някой от категория “муха” в бокса утре да играе с Кличко. Абсолютно същото е. И колко рунда ще бъде този мач?
Завършвам с това, че със сигурност футболът няма да умре, както траурно започнах този текст. Но това, което представлява в момента, е много лоша негова версия. И няма да е далеч времето, когато парите ще спукат топката и всичко ще започне отначало. Дано стане по-скоро!
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"
-
Внезапната смърт на Жулиета Шишманова прекърши един талант
"Приносът, който направи - това обновяване на художествената гимнастика не само в България, а и в световен план изобщо, Жулиета Шишманова даде един нов тласък и нов път на този спорт
-
Провалят уникални проекти за многоетажни паркинги в София преди 32 г.
Разработили многоетажни паркинги с виенско колело или робокар за наместване на колите Генератори и резервен асансьор заради честото спиране на тока 20 типови проекта за многоетажни паркинги са били
-
Роднините те търсят само по две причини
Роднините те търсят само по две причини: 1. Безработни са и искат пари назаем 2. Не са безработни и искат пари назаем *От