Искат 235 000 лв. от съда и прокуратурата за убийство от 1998 г.
Калин Малинов бил на 3 г., когато разстреляли баща му и го хвърлили в язовир край Кюстендил
22--годишен младеж поиска 235 хил. лв. от Окръжния съд и прокуратура в Кюстендил, Апелативна прокуратура-София и Върховна касационна прокуратура. Калин Малинов от Кюстендил е внесъл исковата молба за сериозната сума до съда и искът му е разпределен за разглеждане при магистратите от Благоевград.
Бащата на момчето - Кирил Малинов-Бобъро, бе убит през 1998 г. (виж карето), когато синът е бил на 3 г. Сега той твърди, че животът му бил провален заради "действия и бездействия" на съдебните институции.
Малинов-младши претендира за
имуществени вреди в размер на 84 900 лв.
поради забавено правосъдие. Сумата е в общ размер на средна месечна база от 500 лв., от 9 септември 1998 г. до навършването на пълнолетието, която той не е получил от своя баща поради това, че същият е бил убит.
Кирил Малинов изчезна на 8 септември 1998 г. от дома си в кюстендилското с. Драговищица. Тялото му бе открито на 29 юли следващата година. Полицаят от Кюстендил
Емануил Михайлов тогава бил на риболов в язовир край с. Скриняно. Влязъл във водата и забелязал на дъното лека кола.
Гмурнал се и успял да види, че е "Опел кадет", запомнил и регистрационния номер. Изготвил докладна записка пред началника на полицията.
На следващия ден колата била извадена, а на предната дясна седалка бил открит вързан трупът на Кирил Малинов в напреднал стадий на разложение с 4 огнестрелни рани. Главата му била покрита с яке, в което била шофьорската му книжка.
На 30 септември 1999 г. е образувано досъдебно производство срещу неизвестен извършител. След като
разследването не открива убиец,
делото е спряно от 21 февруари 2000 г. до 14 януари 2011 г.
Тогава от затвора излиза кюстендилецът Емилиян Борисов, излежавал присъда за убийството на жена си, и разказва, че Асен Китанов-Психото и Васил Шатков-Шатето са убийците. Двамата са обвинени за смъртта на Бобъро. На първа инстанция Окръжният съд им дава съответно 18 и 12 г. затвор. На следващи инстанции двамата са окончателно оправдани с решение на ВКС на 28 декември 2015 г. Така убийството остава неразкрито.
Синът на починалия твърди, че прокуратурата е повдигнала обвинение въз основа на "лъжовни и неверни данни".
Обвинителният акт
не бил прецизен,
а разследването било непрофесионално. Съдът пък не е упражнил правомощията си във връзка с внесения за разглеждане обвинителен акт, заради това и делото се забавило в съдебна фаза, като първо са били осъдени лица, които не са действителните извършители на убийството, а после са били оправдани.
В отговор на исковата молба на сина прокуратурата посочва, че той не е ангажирал доказателства за
претърпените имуществени
и неимуществени вреди, какви точно са били действията и бездействията на органите на съдебната система.
Държавното обвинение обяснява, че е направено всичко възможно, за да се проведе обективно и пълно разследване. В досъдебна и съдебна фаза пък делото с фактическа и правна сложност е продължило 5,5 г., което е разумен срок.
Какво му отвърнаха магистратите, четете в хартиеното издание на "168 часа"
Най-четени
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор...
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор... Ако приемем, че въпросът следва своята си логика, тогава верният отговор не е "си"
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха