Исус Христос изобразен в капсула и в ракета на стенописи в Добърската черква
Свастика там доказва, че българите са с ирански произход, твърди Божидар Димитров.
Люта битка водят Неврокопската епархия и Министерството на културата за малката стара черква в разложкото село Добърско. Тя е филиал на Националния исторически музей, а епархията иска да си я върне и вместо музей пак да бъде отново храм. Съдебните дела се точат пета година. (виж карето.)
Защо обаче храмът “Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат” е толкова интересен и привлича хиляди наши и чужди туристи в малкото село?
Мнозина смятат, че средновековната черква, вкопана наполовина в земята и включена в списъка на 100-те национални туристически обекта, е известна най-вече с образите на Исус Христос в ракета и космическа капсула.
Според директора на НИМ Божидар Димитров обаче тези два образа ги има и на други места. "Забележителните неща на добърската черква не са стенописите на Христос в ракета. Този образ е често срещан, има го и в Кремиковския манастир. Може би най-интересното е броят на лицата, изографисани по стените. Те са 460, два пъти повече от Боянската черква, и то на значително по-малко място - около 160 квадрата. Сред тях има и на 30 жени, което също е забележително", казва проф. Димитров.
Официално е прието, че "Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат" е построена през 1614 г. Има обаче сериозно предположение, че годината на строителство е 1122. Тези цифри се виждат на каменна плоча на пода пред олтара с издълбан двуглав орел със скиптър и жезъл.
Там се разчита числото 1122, което вероятно е годината на изграждане на първия храм. (Тогава обаче летоброенето е било различно - бел. ред.)
"При всички случаи черквата е по-стара от 1614 г. При нея има т.нар. топографски континюитет, когато поради благоприятните физико-географски условия на живот върху едно и също място възниквали селища през различни епохи. Аязмото с лековитата вода в двора няма как да е пропуснато и до него преди това да не е имало някакъв храм", разсъждава проф. Димитров. Възможно било и тогава да са положени основите, а после да е надграждано.
Според екскурзовода Никола Найденов стенописите на св. Димитър и на св. Георги, които са прави, а не на кон, както обикновено се изобразяват, също са доказателство, че черквата е по-стара.
“До XIV век двамата светци са изобразявани прави вместо на кон”, казва Найденов.
Храмът е с много малки размери. Притвор 33,82 кв. м и трикорабна част от 58 кв. м площ на един етаж. Няма купол и камбанария.
Стенописите обаче са изключителни и макар и без внушителен външен вид, черквата е уникална, като няма и сантиметър, който да не е изрисуван. Туристите се спират най вече пред сцената "Преображение Господне", където
Христос отлита към небето като астронавт в нещо, приличащо на космическа ракета. Другата подобна сцена е Божието възкресение, където Христос е в подобие на космическа капсула.
Забележителни са стенописите с ореоли на светци, които приличат на шлемове, някои от тях са с алебарди и западноевропейски доспехи и въоръжение.
Ценното в черквата са и стенописите, които са се запазили досега в толкова ярки цветове, въпреки че през XIX век турците са я превърнали в хамам
Обяснението е в градежа от камък и във вкопаването. Черквата е построена така, че и през лятото, и през зимата поддържа сравнително постоянна температура. Липсата на слънчева светлина също пази стенописите от избледняване. От градежа й досега само през 1973-1978 г. те са почистени от наслоените сажди от свещите.
Друго важно нещо за тази черква е свастиката на външната стена на олтарната част.
“Пречупеният кръст е ирански символ, не е нацистки. Свастиката е символ на Слънцето и благоденствието с древен произход. Това пък е доказателство, че българите сме от ирански произход”, коментира Божидар Димитров. Той допуска, че камъкът със свастиката е пренесен от древнобългарско капище.
В двора на храма е прочутият лековит извор. Легендите разказват, че ослепените Самуилови воини на път за Рилския манастир след битката при с. Ключ са спрели през зимата в селото. Миели са очите си с изворната вода и тя облекчавала болките им, разказва екскурзоводът Найденов.
През 60-те години на ХХ век се наложило водата да бъде изведена по тръба оттам и каптирана на няколко метра от храма, за да не подкопава основите.
Изворчето не замръзва никога, а дебитът му нито намалява, нито се повишава, казват възрастните хора в селото. Всеки турист, който посещава черквата, след това измива лицето си с лековитата вода за здраве. Някои пълнят малки бутилки, за да занесат на близки. “Дебитът не е голям, но достатъчен за измиване на очите”, казва Найденов.
Най-четени
-
Смърт във Венеция
Преди 5 века гондолиерите в града на каналите са били 10 хил. души, днес са 400 Традицията се предава векове наред от баща на син, но сега всеки европейски гражданин може да се пробва срещу курс от
-
Внезапната смърт на Жулиета Шишманова прекърши един талант
"Приносът, който направи - това обновяване на художествената гимнастика не само в България, а и в световен план изобщо, Жулиета Шишманова даде един нов тласък и нов път на този спорт
-
Галерия Баварски пророк: Жълт прах, разхвърлян от самолети, ще спре руските танкове
Гадателят Ирлмайер предсказал още смартфоните и климатичните промени Баварският пророк Алоис Ирлмайер (1894-1959) живял през 20-и век, но се твърди, че много от неговите пророчества се отнасят за
-
Как Георги Илиев погреба Фатик до баща му в бял ковчег
Шефът на "ВАИ холдинг" Георги Илиев, борците Боян Радев и Димитър Джамов и още около 150 близки, приятели и бизнеспартньори погребаха убития Филип Найденов– Фатик на 21 август 2003 г
-
Ти си момчето на мама
ТИ СИ МОМЧЕТО НА МАМА 1. Живееш с ваште (Ми само на 43 години си, кво. На тая възраст организмът още не е укрепнал за самостоятелен живот). 2. Търсиш себе си (Все още не си сигурен какъв искаш да