Смъртта на Евтушенко ме върна в Краснодар преди 29 г., когато гледах и слушах за теми табу в България
Кончината на големия руски поет Евтушенко ме върна 29 години назад – в далечното лято на 1988 година. СССР, Краснодар – "Всесоюзный сбор секретарей школьных комсомольских организаций с участием представителей молодёжных организаций социалистических стран“.
Представлявах новосъздадения Съвет на средношколската младеж към ЦК на ДКМС. Съветската перестройка беше в разгара си, а аз с изумление слушах и гледах около себе си неща и теми, които в България все още бяха табу. Научихме, че през февруари същата година е реабилитиран Бухарин, през май е създадена първата в СССР ултралиберална партия Демократически съюз, а в средата на месеца е започнало изтеглянето на съветските войски от Афганистан. По този повод прочетох и стихотворението на Евтушенко ”Афганский муравей”. Текстът ме разтърси.
На 21 август на Пушкинския площад в Москва със сила беше разгонена демонстрация по повод 20-ата годишнина от участието на съветските войски в събитията в Прага. Вече бяхме в школата, гледахме репортажа, макар и кратък. по съветската телевизия и не вярвахме на очите си.
Междувременно научихме, че през същия този юни, в който със затаен дъх в България (а и в целия свят) наблюдавахме историческото подписване от генералния секретар Горбачов и президента Рейгън в Москва на Договор за ракетите със среден радиус на действие, съветската армия беше влязла в Арменската и Азербайджанската ССР, в опит да прекрати петмесечното напрежение и метежнически настроения.
Ярко съм запомнил как още първата вечер в лагера арменците и азербайджанците се сбиха жестоко за огромно изумление на нас – все още непосветените в този конфликт. Помня, че на сутринта родителите на повечето от нощните герои – висши партийни кадри, дойдоха и ги прибраха с черни волги, без да им се карат, като някои дори бяха публично поощрени за това “геройство“.
В школата прочетохме за първи път и части от публикувания само преди 3 месеца в съветски вестник роман на Борис Пастернак „Доктор Живаго", както и стихове на Анна Ахматова и Акександър Блок – немислими до момента неща.
Видяхме вестници и списания с изумителни тиражи – „Но?вый мир“ беше стигнал 2 милиона ,“Литературная газета“ – над 6 милиона, а „Аргументи и факти“ само година по-късно достигна рекорд за вестник с най-голям тираж в историята на човечеството – 33,5 милиона с повече от сто милиона читатели!
В СССР, за две нощи прочетох и „1984“ на Джордж Оруел.
Пак там научихме, че през март в Братислава се е провела първата голяма антикомунистическа демонстрация, а в Полша на 1 май са арестувани 7 представители на профсъюза „Солидарност“. Това ни разказаха нашите колеги от полската делегация, които с голяма увереност твърдяха, че с комунизма в Полша е свършено, а унгарските комсомолци още на втория ден обявиха, че в Унгария на практика Комсомолът е мъртъв и вместо на занятия ще прекарат този месец в активен отдих и почивка. Това ми звучеше абсурдно и невероятно като от емисия на „Свободна Европа“, а в устата на официални представители на „братските партии“ беше някак гротескно. Ние в България в същото време водехме дискусия – да остане ли „Д“–то(Димитровски) в абревиатурата ДКМС и е ли това култ към личността на Димитров.
Запомнил съм и още една любопитна случка – делегацията от Народна република Кампучия (така се казваше тогава бъдещата Камбоджа) беше съставена от средна ръка предприемачи – кой с фабрика за хавлии, кой с фалшиви часовници и т.н., които кой знае защо бяха останали с впечатление , че отиват на нещо като търговско изложение и носеха в себе си по една чанта с мостри. Съответно попадайки в лагер за обучение на комсомолци със строги порядки и дисциплина на втория ден разпродадоха на черно мострите и изчезнаха нанякъде, оставяйки клетия им ръководител да дава обяснения и да си скубе косите. Имаше и доста разочаровани собственици на маркови часовници, които след първото къпане се напълниха с вода. Тогава за първи път разбрахме значението на термина “азиатско менте“…
Запомнил съм, разбира се, и кубинците, които бяха на другия полюс – лягаха и ставаха със своето „Вива Фидел, вива революсион“ и бяха готови да убиват за идеалите си. Както и никарагуанците…
Бях на 17 години - сблъсъкът с една по-различна реалност от стерилния свят, в който живеех, беше доста неочакван и труден за мен!
От фейсбук
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
Внезапната смърт на Жулиета Шишманова прекърши един талант
"Приносът, който направи - това обновяване на художествената гимнастика не само в България, а и в световен план изобщо, Жулиета Шишманова даде един нов тласък и нов път на този спорт
-
Провалят уникални проекти за многоетажни паркинги в София преди 32 г.
Разработили многоетажни паркинги с виенско колело или робокар за наместване на колите Генератори и резервен асансьор заради честото спиране на тока 20 типови проекта за многоетажни паркинги са били
-
Роднините те търсят само по две причини
Роднините те търсят само по две причини: 1. Безработни са и искат пари назаем 2. Не са безработни и искат пари назаем *От
-
Ти си софиянец
И никой не мой та върна на село 1. Имаш снимка в цял ръст пред НДК (и се гордееш с нея). 2. Караш електрическа тротинетка (срам те е от баничарката на баща ти