За достойните българи
Щом ги има, има и надежда
Инициативата “Достойните българи” е най-добрият коректив за времето ни.
Прекрасно е, че я има и че през нея всеки може да се огледа. Да направи равносметка на живота си, да види къде се намира в пространството. Да издълбае във фибрите си лични послания към бъдещето.
Живеем в такива времена, че без подобни корективи съвсем ще се затлачим в гадното, омразата, отрицанието.
Съвсем ще изтлеем сред безсмислен бит и суета.
Съвсем ще се разпаднем в делничното и сивото.
Но през тях, през тези българи, през техните малки и големи подвизи ние, останалите, все пак вдишваме друг въздух. И вероятно пак през тях утре ще се гледаме по-усмихнати по улиците, ще се поздравяваме, ще бъдем по-учтиви и съпричастни един към друг.
Ще се обичаме повече. Убеден съм в това. Ето по тази причина приемам тази инициатива повече от всичко друго като коректив и като преграда срещу всички неща, които ни спъват в нормалното ни, естествено движение напред.
Когато прочетеш тези истории, опиташ да ги съпреживееш доколкото е възможно да ги бродираш някъде в мозъка или сърцето си, няма как и ти да не се промениш, няма как самият ти да не станеш по-добър, по-красив и, разбира се, по-благороден. Да се опиташ и самият ти да направиш някакъв подобен жест някъде, където и да се намираш, какъвто и да си, който и да си.
Когато всеки от нас се опита да го направи, да го сътвори, тогава повече от ясно е, че тук, в тази държава, животът ще тече по различен начин и България ще бъде прекрасно място за живеене.
А не както е сега – все по-пуста и празна, изправена пред жесток демографски срив, почти изчезваща от картата.
Но тези истории на тези достойни българи ни казват и още нещо: че все пак ни има, че ние живеем тук, че не сме хванали първия самолет, че колкото всичко да е трудно, все пак някак оцеляваме.
Може да се издигаме и да падаме, да вървим и да се спъваме, но все пак ни има с нашите имена, тревоги, мечти. А щом все още мечтаем, значи не всичко е загубено.
Не всичко е изтърбушено, не всичко е само за псуване и хейтване. И че има надежда, а в момента ние всички се нуждаем точно от това. Единствено и само от това - от надежда във всичките й форми и обеми.
И как няма да се нуждаем от надежда, когато утре тук няма да има лекари, учители, инженери, защото всеки е тръгнал да търси по-добри дни някъде из света? Когато предпочита там да бъде втора, трета ръка, вместо да живее тук, в родината си.
Но когато прочетеш историите на тези достойни българи, когато ги разпространиш в организма си, когато леко преместят сърцето ти вдясно, разбираш, че я има. Че може да е всичко много, много зле и много мрачно, но има и някаква светлина.
Има нещо, което те кара да си кажеш: ще опитам пак, още веднъж, ще повярвам, ще се опитам и аз да полетя нагоре в съзнанието си, в мислите си.
Ще се опитам да приема този свят от другата му, по-чистата, по-красивата му страна. Ще се опитам и аз да направя, да съградя нещо тук, да оставя нещо след себе си.
И няма да се предавам.
Някакви, уж много прости неща, но все по-трудни за тук. Някакви съвсем естествени неща, но все по-неестествени за тук.
Такива празнично-тъжни мисли нахлуха в мен, когато прочетох за тези достойни българи, за нещата, които са направили. Така преведох техните истории за себе си, така ги вкарах в съзнанието си, в делника си, в дишането си. И ми подействаха като някакво пречистване от суети и дребни страсти.
Подействаха ми като някакво хапче за оптимизъм, но и като абсолютен коректив изобщо на живота ми, на цялостното ми присъствие тук.
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"
-
Внезапната смърт на Жулиета Шишманова прекърши един талант
"Приносът, който направи - това обновяване на художествената гимнастика не само в България, а и в световен план изобщо, Жулиета Шишманова даде един нов тласък и нов път на този спорт
-
Провалят уникални проекти за многоетажни паркинги в София преди 32 г.
Разработили многоетажни паркинги с виенско колело или робокар за наместване на колите Генератори и резервен асансьор заради честото спиране на тока 20 типови проекта за многоетажни паркинги са били
-
Роднините те търсят само по две причини
Роднините те търсят само по две причини: 1. Безработни са и искат пари назаем 2. Не са безработни и искат пари назаем *От