За достойните българи
Щом ги има, има и надежда
Инициативата “Достойните българи” е най-добрият коректив за времето ни.
Прекрасно е, че я има и че през нея всеки може да се огледа. Да направи равносметка на живота си, да види къде се намира в пространството. Да издълбае във фибрите си лични послания към бъдещето.
Живеем в такива времена, че без подобни корективи съвсем ще се затлачим в гадното, омразата, отрицанието.
Съвсем ще изтлеем сред безсмислен бит и суета.
Съвсем ще се разпаднем в делничното и сивото.
Но през тях, през тези българи, през техните малки и големи подвизи ние, останалите, все пак вдишваме друг въздух. И вероятно пак през тях утре ще се гледаме по-усмихнати по улиците, ще се поздравяваме, ще бъдем по-учтиви и съпричастни един към друг.
Ще се обичаме повече. Убеден съм в това. Ето по тази причина приемам тази инициатива повече от всичко друго като коректив и като преграда срещу всички неща, които ни спъват в нормалното ни, естествено движение напред.
Когато прочетеш тези истории, опиташ да ги съпреживееш доколкото е възможно да ги бродираш някъде в мозъка или сърцето си, няма как и ти да не се промениш, няма как самият ти да не станеш по-добър, по-красив и, разбира се, по-благороден. Да се опиташ и самият ти да направиш някакъв подобен жест някъде, където и да се намираш, какъвто и да си, който и да си.
Когато всеки от нас се опита да го направи, да го сътвори, тогава повече от ясно е, че тук, в тази държава, животът ще тече по различен начин и България ще бъде прекрасно място за живеене.
А не както е сега – все по-пуста и празна, изправена пред жесток демографски срив, почти изчезваща от картата.
Но тези истории на тези достойни българи ни казват и още нещо: че все пак ни има, че ние живеем тук, че не сме хванали първия самолет, че колкото всичко да е трудно, все пак някак оцеляваме.
Може да се издигаме и да падаме, да вървим и да се спъваме, но все пак ни има с нашите имена, тревоги, мечти. А щом все още мечтаем, значи не всичко е загубено.
Не всичко е изтърбушено, не всичко е само за псуване и хейтване. И че има надежда, а в момента ние всички се нуждаем точно от това. Единствено и само от това - от надежда във всичките й форми и обеми.
И как няма да се нуждаем от надежда, когато утре тук няма да има лекари, учители, инженери, защото всеки е тръгнал да търси по-добри дни някъде из света? Когато предпочита там да бъде втора, трета ръка, вместо да живее тук, в родината си.
Но когато прочетеш историите на тези достойни българи, когато ги разпространиш в организма си, когато леко преместят сърцето ти вдясно, разбираш, че я има. Че може да е всичко много, много зле и много мрачно, но има и някаква светлина.
Има нещо, което те кара да си кажеш: ще опитам пак, още веднъж, ще повярвам, ще се опитам и аз да полетя нагоре в съзнанието си, в мислите си.
Ще се опитам да приема този свят от другата му, по-чистата, по-красивата му страна. Ще се опитам и аз да направя, да съградя нещо тук, да оставя нещо след себе си.
И няма да се предавам.
Някакви, уж много прости неща, но все по-трудни за тук. Някакви съвсем естествени неща, но все по-неестествени за тук.
Такива празнично-тъжни мисли нахлуха в мен, когато прочетох за тези достойни българи, за нещата, които са направили. Така преведох техните истории за себе си, така ги вкарах в съзнанието си, в делника си, в дишането си. И ми подействаха като някакво пречистване от суети и дребни страсти.
Подействаха ми като някакво хапче за оптимизъм, но и като абсолютен коректив изобщо на живота ми, на цялостното ми присъствие тук.
Най-четени
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор...
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор... Ако приемем, че въпросът следва своята си логика, тогава верният отговор не е "си"
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия 35 г. живеем с петолъчки. Следите от соца са навсякъде около нас
Петолъчки "изпращат" пътниците на Терминал 1, панелките са като старо шарено индианско одеяло от парчета. Народът пак вари ракия и лютеница Голяма част от жп вагоните и инфраструктурата са от онова